fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 236934

پارسال 3 میلیون دستگاه گوشی قانونی وارد کشور شد

براساس آمار گمرک ایران طی سال 96 تعداد 3 میلیون و 224 هزار و 617 دستگاه گوشی تلفن همراه در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک ثبت و به کشور وارد شده است.
undefined
فارس - گمرک ایران اعلام کرد که واردات گوشی تلفن همراه طی سال 96 با رشد 108  درصدی همراه شده است و طی سال 96 تعداد 3 میلیون و 224 هزار و 617 دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 518 میلیون و 265 هزار دلار به کشور وارد شده است.
گمرک ایران درباره امکانات و قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در اجرای طرح رجیستری گفت: با کمک بانک اطلاعاتی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی تمامی کالاهای خروجی از گمرکات به ویژه گوشی های تلفن همراه در حال حاضر شناسنامه دار هستند. 
به کمک سامانه های الکترونیکی در گمرک کاملا روشن و مشخص است که چه نوع کالایی حتی با ارزش زیر 10 دلار و تحت کدام ردیف تعرفه ای و با مجوز کدام سازمان وارد کشور شده و کالا توسط کدام شرکت کشتیرانی حمل و مشخصات کالا در شرکت های بازرسی و بیمه با چه عنوانی ثبت شده است.
شفافیت سامانه گمرک به اندازه ای است که امکان رصد صاحب کالا ، نوع اظهار و اینکه با کدام وسیله حمل به آدرس کدام انبار حمل شده ، مشخص است و این موارد از دیگر قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک به شمار 
می رود.

 همه برندها مشمول رجیستری می شوند
بر اساس این گزارش طی چندین مرحله برخی از برندها تحت پوشش طرح رجیستری قرار گرفت و حالا قرار است از اواخر ماه جاری باقی برندهای موبایلی نیز مشمول این طرح شوند.
بر این اساس در روزهای گذشته اخباری مبنی بر اینکه از اوایل اردیبهشت ماه گوشی های برند سامسونگ مشمول طرح رجیستری می شوند، منتشر شد؛ این در حالی است که عرضه گوشی های گلکسی اس 9 و اس 9 پلاس با تحت پوشش قرار گرفتن برندهای هوواوی، نوکیا، سونی و شیائومی همزمان شد و پرچمداران سامسونگ هم مشمول این طرح شدند.
حالا پس از چندین ماه و اجرای مراحل مختلف این طرح، ظاهرا قرار است کلیه گوشی های برند سامسونگ که بیش از ۵۰ درصد سهم بازار را دارد به همراه سایر برندها شامل ZTE ،HTC ، ایسوس، CAT، لنوو، مایکروسافت و آلکاتل نیز مشمول این طرح شوند.
با اجرایی شدن طرح و مشمول شدن همه برندها به کاربران توصیه می شود که هنگام خرید دقت کنند و با شماره گیری کد دستوری #۷۷۷۷* شناسه بین المللی (IMEI) گوشی را استعلام کنند و اگر پاسخ آن مثبت بود با اطمینان از قانونی بودن گوشی، آن را خریداری کنند. 
همچنین کاربران هنگام خرید گوشی علاوه بر استعلام IMEI، باید دقت کنند روی جعبه یا کارت گارانتی، کد فعال سازی گوشی درج شده باشد و درصورت نبودن کد فعال سازی از خرید گوشی خودداری 
کنند.
فرایند دیگری که خریداران باید انجام دهند فعال سازی گوشی است، هر مشترک پس از روشن کردن گوشی با استفاده از کد فعال سازی درج شده روی جعبه گوشی یا کارت گارانتی از طریق کد #۷۷۷۷* با انتخاب گزینه دوم با عنوان “فعال سازی” با وارد کردن شناسه IMEI گوشی و شماره سیم کارتی که از آن روی این گوشی استفاده خواهد شد و کد فعال سازی، گوشی خود را فعال کند. 
پس از آن کاربر پیغامی را با این مضمون که در حال فعال سازی چه نوع گوشی با چه مشخصاتی است دریافت می کند که درصورت تایید کاربر گوشی در شبکه برای وی فعال 
می شود.
یکی دیگر از فرایندهای ضروری که کاربران باید از آن اطلاع داشته باشند فرایند “انتقال مالکیت” است که این فرایند برای خرید و فروش گوشی های دست دوم پیش بینی شده و فروشنده می بایست از طریق #۷۷۷۷* گزینه انتقال مالکیت را انتخاب کرده و با وارد کردن شماره تلفن و IMEI ، مالکیت گوشی را به خریدار انتقال دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :