fanavaran
آخرین اخبار
سرویس های خبری
یادداشت سرویس
اخبار برگزیده سرویس
گفت و گوی سرویس
گزارش سرویس
{#foreach $T.table as record}{#/for}
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 232280

آثار طرحی که در حال پیدایش است

زیان میلیونی روی دست فروشندگان بی توجه به رجیستری

گوشی های رجیستر نشده ای که سرویس شان قطع شده، این روزها باعث بروز مشکلاتی برای فروشندگان شده است.

فناوران - تا قبل از چهاردهم آذرماه امسال به فروشندگان و خریداران هشدار داده شد که گوشی های رجیستر نشده خرید و فروش نکنند، چرا که پس از تاریخ مقرر شده، سرویس این گوشی ها قطع شده و امکان استفاده از آن برای کاربران وجود ندارد. اما بسیاری از فروشندگان به این موضوع توجه نکردند و اجرای طرح ثبت و شناسه دار کردن گوشي های موبایل را جدی نگرفتند، بر این اساس پس از یک ماه، یعنی درست از ۱۴ دی ماه گوشی ها بر اساس تاریخ فعال سازی، به ترتیب سرویس دریافتی از شبکه اپراتوری کشور برای آنها قطع شده و گوشی هایشان غیرفعال شد. 
در این میان اما تنها فروشندگان مقصر نبودند، خریداران نیز به دلیل بی توجهی به اخطارهایی که به آنها داده شده بود یا از روی ناآگاهی یا جدی نگرفتن موضوع رجیستری اقدام به خرید گوشی هایی کردند که در شبکه موبایل کشور ثبت نشده بود.
بر این اساس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز وزارت ارتباطات اعلام کردند که خریداران متضرر می توانند با مراجعه به فروشگاه ها گوشی ها را پس داده و پول خود را پس بگیرند و درصورتیکه عدم موافقت با فروشنده می توانند به اتحادیه مربوط شکایت کرده و حق خود را بگیرند.
حالا که گوشی ها از کار افتاده، بازاریان اعلام می کنند که هر روز با سیلی از گوشی های مرجوعی مواجه اند که امکان فعال سازی مجدد آنها وجود ندارد.
این فروشندگان اعلام می کنند که با وجود کسادی بازار، این روزها مجبورند روزی چند میلیون تومان ضرر گوشی هایی که فروخته اند را بپردازند.
درهمین راستا شایعاتی نیز به گوش می رسد، مبنی بر اینکه برخی از مقامات مسوول وعده داده اند که گوشی های رجیستر نشده و از کار افتاده را دوباره فعال کنند.
با این حال پس از پیگیری های روزنامه فناوران از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز مجمع واردکنندگان گوشی موبایل، اعلام شد که امکان فعال سازی مجدد این گوشی ها وجود ندارد چرا که واردات و استفاده از گوشی های قاچاق ممنوع است. بر این اساس این روزها بازار بیش از پیش کساد شده است.
از یک سو فروشندگان به دلیل پرداخت وجه گوشی های از کار افتاده، نمی توانند جنس جدید خریداری کنند و از سوی دیگر مشتریان از ترس اینکه گوشی های جدید به سرنوشت گوشی هایی که در طول یک ماه گذشته از کار افتاده دچار نشوند، از خرید امتناع می کنند و به این ترتیب بازار بیش از گذشته خلوت است. البته شرایط آب و هوایی این روزها نیز مزید بر علت شده و کمتر کسی این روزها را برای خرید گوشی انتخاب می کند.
البته موضوع از کار افتادن گوشی های رجیستر نشده، اگرچه باعث متضرر شدن بسیاری از بازاریان و خریداران شده، اما می توان این موضوع را به فال نیک گرفت تا از یک سو پای قاچاق از بازار موبایل کشورمان قطع شود و از سوی دیگر خریداران هنگام خرید حواسشان را جمع کنند که طبق اخطارهای داده شد و بر اساس اصولی که به آنها آموزش داده شده، خودشان اقدام به واردکردن کدهای دستوری کنند و از رجیستر و شناسه دار بودن گوشی هایی که خریداری می کنند، مطمئن شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :