fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 224607

آیفون 10 قانونی رسید

گوشی آیفون 10 به صورت قانونی و با یک سوم قیمت اولیه بازار در فروشگاه های اینترنتی کشور به فروش می رسد.


همتا - تنها بعد از گذشت 4 روز از پیش فروش آیفون 10 در دنیا، این گوشی به بازار ایران هم راه پیدا کرد. اما نه با قیمتی که شرکت اپل برای عرضه در بازارهای جهانی اعلام کرده بود. آیفون 10 در بازار ایران از 16 تا 24 میلیون تومان قیمت گذاری شده بود. در مدت کمی پس از انتشار این خبر حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی طرح رجیستری اعلام کرد که هیچ موردی از گوشی های آیفون 10 در گمرک ثبت نشده است. بنابراین تمام گوشی های آیفون 10 در بازار قاچاق هستند و با توجه به اجرای طرح رجیستری از اپراتورهای تلفن همراه در ایران سرویس نمی گیرند.
این در حالی است که با شروع عرضه جهانی، فروشگاه های اینترنتی معتبر داخلی اقدام به ورود قانونی آیفون 10 کرده اند و آن را با قیمت مشخص می فروشند.
پیش از این خبری به نقل از وزیر ارتباطات منتشر شد مبنی بر اینکه وی ورود و فروش قانونی گوشی در فروشگاه های اینترنتی را تایید می کند. وزیر ارتباطات با بیان اینکه 90 درصد بازار ایران در اختیار قاچاقچیان است گفته بود که فروشگاه های آنلاین مهم ترین بخش بازار توزیع هستند که کالای خود را در سال های گذشته از مبادی قانونی وارد کشور کرده اند و اکنون نیز با ثابت نگه داشتن قیمت ها می توانند امکان ادامه طرح را فراهم کنند و جلوی افزایش بی دلیل قیمت گوشی ها را بگیرند.
فرشاد وکیل زاده، دبیر اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی هم گفت: برآوردها حاکی از آن است که بین 5 تا 10 درصد گوشی های موجود در بازار از روش های قانونی وارد و عرضه شده اند که بخش عمده این گوشی های قانونی از طریق فروشگاه های آنلاین عرضه می شود.
با این اوصاف می توان این ادعا را پذیرفت که عرضه آیفون 10 در فروشگاه های آنلاین به صورت قانونی بوده و در طرح رجیستری با مشکلی مواجه نخواهد شد.

 طرح رجیستری حباب قیمت را شکست
ظاهرا طرح رجیستری باعث شده حباب قیمت بعد از عرضه گوشی ها شکسته شود. ورود قانونی گوشی ها باعث می شود دولت بتواند کنترل و نظارت دقیق تری بر ورود و فروش گوشی ها داشته باشد و این مساله اعتماد مردم به خرید اینترنتی را بیشتر می کند. 
مثال بارز این امر قیمت گذاری آیفون 10 پیش از اجرای طرح و پس از آن است. همان طور که پیش تر گفتیم این گوشی در بازار قاچاق از 16 تا 24 میلیون تومان قیمت گرفت. در حالی که هم اکنون فروشگاه های اینترنتی با قیمت مصوب فروش آن را آغاز کرده اند. دیجی کالا یکی از فروشگاه های اینترنتی معتبر با نماد اعتماد الکترونیکی است که فروش نسخه 64 گیگابایتی آیفون 10 را با قیمت حدود 5/6 میلیون تومان و نسخه 256 گیگابایتی آن را با قیمت 5/7 میلیون تومان آغاز کرده است. این رقم حدود یک سوم قیمت در بازار سیاه است. در حال حاضر فروش قانونی آیفون 10 به صورت انحصاری در دیجی کالا انجام می شود.
باید اضافه کنیم آیفون 10 اولین گوشی است که مشمول طرح رجیستری شده و به زودی سایر مدل های تلفن همراه هم مشمول این طرح می شوند. بنابراین لازم است برای خرید سایر گوشی ها هم به فروشگاه های معتبر و قانونی مراجعه کنید تا نهایی شدن مراحل اجرایی طرح رجیستری روی برندها و مدل های مختلف موبایل دچار مشکل نشوید.

 تعلل و تاخیر زیاد در اعلام مدل های ممنوعه طرح رجیستری 
قرار بود پس از آغاز مانیتورینگ شبکه در طرح رجیستری، فاز اعمال سیاست ها از طریق اعلام نخستین سری مدل های ممنوعه ازسوی وزیر ارتباطات آغاز شود که با ورود گوشی آیفون X عملا فاز اعمال سیاست ها بی صدا آغاز شده است.
طرح رجیستری گوشی تلفن همراه از 28 مهرماه در سراسر کشور آغاز و مقرر شد در فاز نخست این طرح فعلاً مانیتورینگ شبکه آغاز شود و محدودیتی روی گوشی ها اعمال نشود. طبق اعلام قبلی، اعمال محدودیت روی گوشی ها از یک یا دو مدل گوشی منتخب آغاز خواهد شد و برای جلوگیری از سوء استفاده قاچاقچیان و مواجهه مردم و فروشندگان با مشکل رجیستر نشدن گوشی های خریداری شده یا موجود، یک مهلت چند روزه برای این گوشی ها در نظر گرفته شود.
اگر چه طبق زمان بندی طرح مسوولان در نظر داشتند مدل های ممنوعه فاز اول تقریبا در اول آبان ماه اعلام شوند، اما حالا که هفته سوم آبان ماه است هنوز مدل ها اعلام نشده اند.
البته دهقانی نیا، سخنگوی کمیته اجرای رجیستری درباره دلیل اعلام نشدن برندها و مدل های گوشی تلفن همراه مشمول طرح رجیستری گفته بود: می خواهیم بازار خودش را با شرایط جدید وفق دهد زیرا اگر به صورت یکباره برندها و مدل های مشمول طرح اعلام شود حلقه آخر (فروشندگان) متضرر می شوند و این امر شایسته نیست. اعلام برندها و مدل های مشمول طرح رجیستری گوشی تلفن همراه محدودیت هایی را برای فروشندگان ایجاد می کند و ما هم قصد نداریم این محدودیت یک دفعه اعمال شود، تاخیر در اعلام برندها و مدل ها فرصتی را برای فروشندگان موبایل فراهم می کند تا خودشان را با شرایط تطبیق دهند.
بنابراین به نظر می رسید تاخیر در اعلام مدل ها با هدف پیشگیری از التهاب در بازار و ارایه فرصت بیشتر به فروشندگان برای فروش کالاها انجام شده است.
اجرای این مرحله از طرح رجیستری گوشی موبایل با عرضه جهانی گوشی آیفون X اپل و ورود نمونه هایی از این مدل به کشور همزمان شد. به تناسب شرایط در این مورد خاص دهقانی نیا ناگزیر به توضیح شد که هیچ ثبت سفارشی برای واردات قانونی آیفون X در گمرک انجام نشده و گفت: از این رو تمامی گوشی های آیفون  X در بازار قاچاق هستند و پس از اعمال سیاست ها در طرح رجیستری در شبکه اپراتوری ایران سرویس نمی گیرند.
به این ترتیب در حالی که اعلام مدل های ممنوعه به وزیر ارتباطات موکول شده بود، عملا فاز اعمال سیاست در طرح رجیستری شروع شد و آغاز آن با گوشی آیفون X بود. 
همچنان که اکنون نیز به گفته فعالان بازار، گوشی های آیفون X موجود در بازار که غیرقانونی وارد کشور شده اند پس از روشن شدن پیغامی دریافت می کنند مبنی بر اینکه به دلیل عدم ثبت در گمرک گوشی تنها یک ماه مهلت استفاده دارد.
عبور از فاز مانیتورینگ و ورود به مرحله دوم طرح رجیستری گوشی منتظر وزیر ارتباطات است که با توجه به حضور وزیر در مراسم پیاده روی اربعین، تصمیم گیری احتمالی شاید پس از بازگشت و بررسی شرایط بازار و نتایج فاز نخست طرح انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :