fanavaran
آخرین اخبار
facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی
کد خبر : 212232

علاقه زیاد دولتمردان ایران به آیفون

پیش از این بارها درباره اینکه اوباما نمی توانست از گوشی آیفون استفاده کند و مجبور بود گوشی بلک بری در دست بگیرد، صحبت کرده ایم یا آنجلا مرکل که از یک گوشی قدیمی نوکیا استفاده می کرد. حتی گوشی آندروییدی ترامپ هم تا مدت ها سوژه اخبار بود. اما با وجود حساسیت ها، اینکه دولتمردان ایرانی از چه گوشی هایی استفاده می کنند نیز موضوع جالبی است.


فناوران - این در حالی است که مردادماه سال قبل بود که رئیس سازمان پدافند غیرعامل، از تعریف پروژه ساخت گوشی های خاص برای مسئولان خبر داد و گفت: نمونه های آزمایشی این گوشی ها تولید شده است، اما باید تولید انبوه و صنعتی شود.
سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در حاشیه بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از دستاوردها و توانمندی های سازمان پدافند غیرعامل در خصوص تهیه گوشی های هوشمند برای مسوولان کشور، گفت: ساز و کارهای استفاده از گوشی هوشمند را در قالب یک دستورالعمل به کمیته دائمی پدافند غیرعامل پیشنهاد داده ایم و در آنجا تصویب شده است.
وی افزود: یک بحث آموزشی پیش بینی شده و کمیته دایمی سازمان را مکلف کرده که آموزش های لازم را به مسوولان ذی ربط در این زمینه بدهد.
جلالی با بیان اینکه برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته و محتوای آموزشی برای آموزش دادن تولید کرده ایم، ادامه داد: دو وزارتخانه دفاع و صنعت مکلف شده اند که با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان پدافند، گوشی های هوشمند بومی تولید کنند.
رییس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با بیان تعریف سه پروژه برای گوشی های هوشمند، اظهار داشت: یک پروژه ایمن سازی گوشی های موجود است که در دست برنامه داریم و پروژه دیگر تولید گوشی های هوشمند به صورت سخت افزاری در داخل کشور است که در حال هماهنگی های اولیه برای اجرای آن هستیم.
وی در آن مقطع حتی از پروژه ساخت گوشی های خاص برای مسئولان خبر داد و گفت: این پروژه جزو برنامه های ما است، اما هنوز تا تولید آن فاصله داریم؛ البته نمونه های آزمایشی این گوشی ها تولید شده، اما باید تولید انبوه و صنعتی شود.
دو ماه بعد از این اظهارات یعنی هفتم مهرماه سال گذشته بود که رییس سازمان پدافند غیرعامل با بیان آماده شدن گوشی های همراه ضد جاسوسی برای مسوولان کشور اظهار داشت: بحث های امنیتی برای این گوشی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود که مرحله اول ساخت این گوشی ها به پایان رسیده است.
وی بابیان اینکه طرح اعمال محدودیت و ممنوعیت در استفاده از گوشی های هوشمند قابل جاسوسی برای مسوولان در دستور کار هیات دولت قرار دارد، گفته بود: بعد از اینکه هیات دولت با آن موافقت کند این طرح اجرا خواهد شد. اما انتشار تصاویری از مسوولان و دولتمردانی که در حال استفاده از گوشی های هوشمند هستند، نشان داد که مساله ساخت گوشی داخلی و ممنوعیت استفاده مسوولان از نمونه های خارجی و هوشمند چندان جدی گرفته نشده است.
در تصاویری که از حسن روحانی، رییس جمهور کشور در فضای مجازی منتشر شده، ظاهرا دو مدل گوشی آيفون 5 و آیفون 6 در دستش رؤیت شده است.
 همچنین علی طیب نیا، وزیر اقتصاد در مراسم معارفه مدیرعامل بانک ملی، مشاهده شده که از گوشی آیفون 6 استفاده می کند.
اما محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه از گوشی سامسونگ استفاده می کند.
علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی از یک گوشی از برند سونی بهره می برد. 
بیژن زنگنه، وزیر نفت کشور نیز یک مدل گوشی آیفون دارد. حداد عادل، از یک مدل گوشی از برند سامسونگ استفاده می کند.
در تصویری که دی ماه 93 از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گرفته شده است، یک دستگاه گوشی سامسونگ در دستش دیده می شود.
سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، از گوشی هوواوی بهره می برد، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، از گوشی آيفون استفاده می کند، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی و نیز حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت از گوشی آیفون استفاده می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :