آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78524
تاریخ انتشار : 21 تیر 1394 12:22
تعداد بازدید : 964

۶۶۲ هزار دامنه IR. در کشور فعال است

آخرین آمارهای ارایه شده از ثبت پسوندهای اینترنتی، از رشد صعودی پسوندهای «دات آی آر» و رسیدن به آمار ۶۶۲ هزار پسوند اینترنتی فعال در کشور حکایت دارد.

خبرگزاری مهر- براساس آمارهای ارایه شده از سوی مرکز ثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، بالغ بر ۶۶۲ هزار و ۴۵۳ دامنه اینترنتی توسط کاربران ایرانی به ثبت رسیده و فعال است و این درحالی است که تا پایان سال ۹۳ شمار دامنه های اینترنتی فعال ۶۱۸ هزار دامنه بوده است.
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان می دهد که  پسوند «آی آر» همچنان در صدر ثبت دامنه های فعال اینترنتی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کم ترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است. هم اکنون تعداد ۶۵۳ هزار و ۵۲۱ دامنه با پسوند ir فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود؛ همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۵۱۸ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران ۲ هزار و ۴۴۳ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۸۸ دامنه اعلام شده است. در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۶۶ دامنه، با پسوند gov.ir بالغ بر ۳۱۲، پسوند org.ir بالغ بر ۳۰۷ و id.ir بالغ بر ۳۵۷ دامنه است؛ در همین حال تاکنون ۴۱ دامنه با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۶۶۲ هزار و ۴۵۳ دامنه با پسوندهای اعلام شده در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران برای پایان فصل بهار ثبت شده و فعال است.
در سال ۹۱ بیش از ۱۰۰ هزار دامنه «دات آی آر» ثبت شد که تعداد دامنه های ثبت شده در سال ۹۱ دو برابر سال ۹۰ بوده است؛ همچنین با توجه به رشد ثبت دامنه «IR.» در سال ۹۲ شمار دامنه های فعال اینترنتی به بیش از ۴۰۰ هزار پسوند رسیده است و در سال ۹۳ نیز با رشد صعودی این دامنه ها از مرز ۶۰۰ هزار دامنه گذشته است.
پیش از این گفته شده بود ایران با تعداد دامنه های اینترنتی فعال، از نظر تعداد دامنه اینترنتی کشوری، نه تنها بزرگ ترین کشور در منطقه است، بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم پیشی گرفته است و با رشد سالانه ۴۵ درصدی در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :