آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 78169

در نشست‌ اجرایی‌سازی قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشریح شد

شیوه تازه کلاه برداری از شرکت های دانش بنیان

در دومین نشست از سلسله نشست های اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات، راهکارهای پیشنهادی در خصوص اجرایی کردن بند حمایت های بیمه ای بررسی شد.

خبرگزاری مهر - دومین نشست از سلسه نشست های اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات با حضور حمید کاظمی دبیر ستاد تجاری سازی و شرکت های دانش بنیان دبیرخانه شورای عالی عتف در محل دبیرخانه برگزار شد.
در این جلسه که به بررسی راهکارهای پیشنهادی در خصوص اجرایی کردن بند حمایت های بیمه ای از شرکت های دانش بنیان می پرداخت، نمایندگانی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیمه مرکزی ایران، پارک علم و فناوری پردیس و دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری حضور داشتند. در ادامه اعضای جلسه به بحث و بررسی در خصوص موارد ذکر شده از جمله ارائه بیمه متناسب با میزان تقاضای شرکت های دانش بنیان، نیاز به حمایت دولت در خصوص بیمه این شرکت ها و گروه بندی ریسک های موجود در شرکت ها و شناسایی و ارایه راهکار مناسب با هر گروه از ریسک ها پرداختند.
قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات به منظور فراهم سازی تمهیدات قانونی جهت حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان در آبان 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و هیئت وزیران، آئین نامه اجرایی آن را در آبان 1391 تصویب کرد و بر اساس ماده ۲ این قانون، شورای عالی عتف مسئولیت سیاست گذاری، برنامه ریزی و پیگیری اجرای این قانون را به عهده دارد. 
همچنین بر اساس ماده ۱۲ این قانون، وظیفه ارائه گزارش نظارتی بر عهده دبیرخانه شورای عالی عتف است.

  هشدار به دانش بنیان ها نسبت به افراد سودجو
همچنین در این جلسه هشدار داده شد اخیرا افراد سودجو به مشاوره در جهت دانش بنیان شدن شرکت ها می پردازند که این اقدام برخلاف مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. 
این افراد مبالغ هنگفتی را در برابر مشاوره های اشتباه و گمراه کننده دریافت می کنند تا این شرکت ها مراحل دانش بنیان شدن را طی بکنند از این رو باید شرکت ها برای دانش بنیان شدن به این موضوع توجه کافی داشته باشند.
هر شرکتی باید چهار مرحله را طی کند تا پس از ارزیابی صلاحیت، به عنوان شرکت دانش بنیان شناخته شود. متقاضیان باید بعد از تکمیل تمامی بخشهای خواسته شده در سامانه daneshbonyan.ir  به بارگزاری مدارک خواسته شده بپردازند. مستندات مورد نیاز برای درخواست دانش بنیان شدن، شامل تصویر مجوزهای شركت (مجوز تاسیس، پروانه بهره بردای)، تصویر آگهی تاسیس به همراه آخرین تغییرات شركت در روزنامه رسمی، آخرین لیست بیمه شركت به همراه خلاصه وضعیت دستمزد، حقوق و مزایا، تصویر آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسالی به سازمان امور مالیاتی، رزومه یا كاتالوگ شركت، نمودار سازمانی شركت هستند.
کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان نیز جلسه ای را با شرکت برگزار می کند تا مراحل دانش بنیان شدن شرکت ها طی شود. پس از اعلام تقاضا از سوی شركت ها و ورود اطلاعات مربوطه به سامانه ارزیابی صلاحیت شرکت های دانش بنیان، اطلاعات شركت ها توسط دبیرخانه كارگروه به كارگزاران جهت ارزیابی فرستاده می شود و پس از تایید نهایی صلاحیت، شرکت دانش بنیان معرفی می شود.
از سوی دیگر، شرکت های متقاضی پس از تولید کالاها و خدمات دانش بنیان یا ارایه برنامه تولید «برای شرکتهای نوپا»، بر مبنای آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان ، باید دوباره ارزیابی شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :