آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 44453

رتبه آمادگی شبکه ای ایران پانزدهم منطقه، صدم جهان

مرکز پژوهش های مجلس با استناد به گزارش سال 2013 مجمع جهانی اقتصاد، از رتبه 15 ایران در میان 19 کشور منطقه از نظر شاخص آمادگی شبکه خبر داد.

فناوران - براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و مطابق گزارش سال 2013 مجمع جهانی اقتصاد، رژیم اشغالگر قدس، قطر و امارات به ترتیب رتبه اول تا سوم منطقه و کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان، و یمن رتبه‌های 17 تا 19 منطقه و‌ایران رتبه 15 را در میان 19 کشور منطقه را به خود اختصاص داده است.
برای ارزیابی آمادگی الکترونیکی، ابزارها و شاخص‌های متعددی وجود دارد که در‌این گزارش به اصلی‌ترین آن، که شاخص آمادگی شبکه‌ای است، پرداخته شده است. شاخص آمادگی شبکه‌ای به عنوان معیار آمادگی یک جامعه برای مشارکت، بهره‌وری و به کارگیری زیرساخت‌های ‌ایجاد شده توسط متولیان در حوزه ارتباطات و فناوری تعریف شده است.
از سوی دیگر رتبه ‌ایران در زمینه وضعیت دولت الکترونیکی کشور‌ها هم رتبه قابل دفاعی نیست. به طوری که آمارهای ارایه شده از وضعیت کشورهایی که به شاخص‌های دولت الکترونیکی دست یافته‌اند از رتبه 100 کشورمان در میان 190 کشور دنیا حکایت دارد. این در حالی است که 10 کشور برتر دنیا در ‌این شاخص را کره جنوبی، هلند، انگلستان، دانمارک، آمریکا، فرانسه، سوئد، نروژ، فنلاند و سنگاپور تشکیل می‌دهند.در ‌این میان براساس ارزیابی‌های انجام گرفته از شاخص‌های دولت الکترونیکی تا پایان سال 2013،‌ ایران در میان 190 کشور عضو سازمان ملل، با کسب 4 هزار و 876 امتیاز براساس براساس شاخص EGDI (توسعه دولت الکترونیکی) رتبه 100 جهان و دهم خاورمیانه را دارد. در ‌این شاخص کشور کره جنوبی با امتیاز 9 هزار و 483 در رتبه اول قرار دارد و کشور سنگاپور از آسیا نیز رتبه دهم ‌این جدول رده‌بندی را به خود اختصاص داده است و به نوعی می‌توان گفت‌ این کشورها در دیجیتالی شدن به بلوغ کامل دست یافته‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :