آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98737
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1395 10:58
تعداد بازدید : 696

رییس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق ایران:

سرمایه گذاران خارجی برای ورود به ایران دست به عصا هستند

رییس انجمن سرمایه گذاری خارجی اتاق بازرگانی ایران با بیان این که سرمایه گذاران خارجی در ایران دست به عصا شدند، پیش بینی کرد ۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در سال جاری جذب شود.


فارس- سیدحسین سلیمی در پاسخ به اینکه با توجه به موانع موجود چه از لحاظ قوانین و نگاه کشورها به موقعیت ایران پس از اجرایی شدن برجام شرایط برای اشتیاق خارجی ها در راستای سرمایه گذاری در ایران چه تغییری کرده است، گفت: هیات های خارجی برای سرمایه‎گذاری، ابتدا باید بررسی های خود را از جوانب مختلف انجام دهند، اما آنچه که مشخص است، طی این چند ماه رفت و آمد هیات های تجاری افزایش داشته و روزی نبوده است که روزی دو سه هیات خارجی میهمان اتاق بازرگانی نباشند.
وی در خصوص نتیجه این رفت و آمدها گفت: در اواخر اسفند سال 94 مجوزهای صادره در کمیته وزارت دارایی و هیات سرمایه‎گذاری خارجی که به خارجی ها برای سرمایه گذاری مجوز می‎دهند، در قالب 20 پروژه به رقم 2 میلیارد دلار رسیده است که در کل سال گذشته چنین رقمی محقق نشده است.
رییس انجمن سرمایه گذاری خارجی در پاسخ به اینکه درخواست های سرمایه گذاری آیا محدود به کشورهایی همچون ترکیه، هند و چین که پیش از این هم در ایران سرمایه گذاری می کرده اند، بوده است، گفت: اتفاقا بیشتر درخواست ها از طرف کشورهایی چون ایتالیا و کشورهای اروپایی بوده است.
وی این موضوع را نشا ن دهنده این مساله دانست که علایم مثبت برای سرمایه گذاری می آید و اگر روند همین گونه ادامه یابد، پیش بینی می کنیم که در سال 95 حدود 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی وارد کشور شود.
سلیمی این را هم گفت که باید این موضوع را در نظر گرفت که جذب این ارقام امری زمان بر است و لزومادر ظرف چند ماه اتفاق نمی افتد.
بنابر اعتقاد رییس انجمن سرمایه گذاری خارجی در ایران، مشکل حادی برای جذب سرمایه گذاری در کشور وجود ندارد، بلکه آنها می خواهند از لغو قطعی تحریم ها قطعی شود، تا مبادا مشمول جریمه در مبادلات بانکی یا شبیه به آن برای کار با ایران شود و به گونه ای با ایران دست به عصا برخورد می کنند. 
وی تصریح کرد: قوانین سرمایه گذاری کشور مشکلی ندارد، بلکه پاسکاری سرمایه گذار بین سازمان های مختلف برای اخذ مجوز چندان خوشایند نیست و همه کشورهای دنیا طرف خارجی در یک سازمان همه مراحل اداری خود را طی می کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :