آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98443
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1395 10:7
تعداد بازدید : 803

در شورای عالی فضای مجازی

شبکه ملی اطلاعات دوباره تصویب می شود

معاون مرکز ملی فضای مجازی، از رسیدن به اتفاق نظر با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تعریف نهایی برای شبکه ملی اطلاعات خبر داد و گفت: این طرح به زودی در شورای عالی فضای مجازی تصویب می شود.


فناوران- سوم دی ماه 1392 شورای عالی فضای مجازی به تعریف شبکه ملی اطلاعات و تصویب الزامات آن پرداخت تا راه را برای اجرای این شبکه هموار کند. 
با این حال تعریف شبکه ملی اطلاعات و الزامات آن، در دولت جدید محل اختلاف سازمان فناوری اطلاعات به عنوان متولی اجرای آن با شورای عالی فضای مجازی شد. این اختلاف به حدی بود که طرف دولتی شبکه ملی اطلاعات را راه افتاده می دانست اما منتقدان به کل می گفتند شبکه ملی اطلاعات وجود ندارد.
با آمدن ابوالحسن فیروزآبادی از دولت به شورای عالی فضای مجازی، صلحی میان دو طرف در گرفت و به نظر رسید مذاکرات دو طرف بیشتر از قبل جنبه فنی به خود گرفت.
اما این صلح آن قدر زیاد شده که شبکه ملی اطلاعات قرار است مجددا در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و این احتمال وجود دارد که تعریف شبکه ملی اطلاعات تغییر کند.
 پروژه سرعت خوبی دارد
عباس آسوشه در گفتگو با خبرگزاری مهر، در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات و نظارتی که مرکز ملی فضای مجازی بر این طرح دارد، گفت: این پروژه سرعت بسیار خوبی پیدا کرده و امیدواریم هرچه سریع تر به یک طرح اجرایی نزدیک شود.
وی با اشاره به بند ۵ حکم مقام معظم رهبری برای دور دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی مبنی بر «تسریع در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات پس از تصویب طرح آن در شورای عالی و نظارت مستمر و مؤثر مرکز ملی بر مراحل راه اندازی و بهره برداری از آن» گفت: براساس تاکیدات مقام معظم رهبری، طرح شبکه ملی اطلاعات باید هر چه سریع تر در شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسد.
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه همان طور که در تعریف یک طرح مشخص است، طرح شبکه ملی اطلاعات نیز باید براساس زمان بندی و تعیین خروجی و نتایج و اهداف آن به تصویب شورای عالی فضای مجازی برسد، گفت: در صورتی که شورای عالی فضای مجازی این طرح را مصوب کند، قابلیت و مجوز اجرای آن صادر می شود.
 شبکه ملی چیست؟
معاون مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه در این پروژه، قصد براین نیست که شبکه موجود را دور بیاندازیم، اضافه کرد: شبکه ملی اطلاعات یک موجود جدید نخواهد بود که در کنار شبکه فعلی ارتباطات کشور بنشیند. یعنی قرار نیست شبکه دیگری برای این پروژه ایجاد کنیم. بلکه منظور از شبکه مستقل آن است که بدون نیاز به اینترنت هم کاربران بتوانند خدمات دریافت کنند و اینترنت اولویت ارتباطات کاربران نباشد.
وی با بیان اینکه بعضی دوستان اصرار دارند بگویند شبکه فعلی همان شبکه ملی اطلاعات است که در حال تکمیل است افزود: ما با این تعریف مشکل داشتیم اما هم اکنون این موضوع حل شده و به یک اتفاق نظر در تعریف واحدی برای شبکه ملی اطلاعات با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسیده ایم و نظراتمان نزدیک شده است و در حال نهایی شدن این تعریف و سایر اقدامات لازم برای ارایه شورای عالی فضای مجازی هستیم.
 شبکه «اینترنت زده» کشور سامان می یابد
آسوشه گفت: شبکه موجود باید بهینه سازی شود و نباید نگران بود که این پروژه ملی هنوز روی کاغذ است و اجرا نشده است. بلکه کارهای اجرایی خوبی برای آن تدوین شده و زمان بندی آن نیز مشخص شده که در این زمینه وزارت ارتباطات، گزارش خود را به مرکز ملی فضای مجازی ارایه کرده 
است. 
این مقام مسوول در مرکز ملی فضای مجازی، ارایه خدمات با کیفیت مورد نیاز مردم با قیمت و تعرفه مناسب را از جمله اهداف راه اندازی شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: باید کمک کنیم تا این شبکه «اینترنت زده» سر و سامان یابد. چرا که هم اکنون متاسفانه شبکه بدون اینترنت هیچ تعریفی ندارد. اما جالب اینجاست که اینترنت تنها یکی از خدمات شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و روی این شبکه تعداد بسیاری سرویس و خدمت بومی و محلی خواهیم داشت.آسوشه با بیان اینکه با ایجاد شبکه ملی اطلاعات قرار نیست چیزی محدود شود گفت: باید به شبکه ای مستقل از اینترنت متصل شویم و برنامه ریزی برای راه اندازی ابزارهایی مانند ایمیل و جویشگر بومی در فازهای بعدی اتفاق خواهد افتاد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :