آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98359
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:58
تعداد بازدید : 840

رییس مجمع واردات:

کاهش حجم تجارت نشانه انجماد تولید است

رییس مجمع واردات با بیان اینکه مشکل مراودات بانک های داخلی با خارج کشور تجارت خارجی را قفل کرده است تاکید کرد: باید توجه داشت که این، همه مساله نیست و نباید همه مشکلات اقتصاد کشور را به این موضوع گره زد.


فارس- علیرضا مناقبی با تایید این موضوع که مشکل مراودات بانک های داخلی با خارج کشور تجارت خارجی را قفل کرده تصریح کرد: گفته می شود که دولت آمریکا پیش از پایان دوره اوباما درحال طراحی شیوه‎ای است که به موسسات مالی در خارج از آمریکا اجازه می دهد برای تجارت مشروع با ایران به دلار دسترسی پیدا کنند اما این موضوع محتملی است که حداقل به خاطر فریب افکار عمومی جهانی به آن اقدام خواهد ورزید.
مناقبی اضافه کرد: دوره تشدید تحریم ها موجب شکل گرفتن مدلی از اقتصاد و تجارت در کشور شده که چندان انعطاف پذیر نیست و قطعا تغییر شکل دادن به آن و در هم شکستن تراکنش‎های میان ارکان آن می تواند هزینه‏های سنگینی به اقتصاد وارد کند و دقیقا این همان نقشه ای است که ممکن است تحریم‎کنندگان برای اقتصاد کشور ترسیم کرده باشند تا کشور در دوره پریشانی اقتصاد زمین گیر شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر، کاهش حجم تجارت خارجی کشور، هم در حوزه واردات و هم در حوزه صادرات به هیچ وجه مقوله افتخار آمیزی نیست و نشان از برون گرایی و خودکفایی کشور ندارد. بلکه سیگنالی است که از انجماد تولید داخل و رکود اقتصاد حکایت می‎کند.به گفته مناقبی، جمع برایند این دو موضوع در کنار کش و قوس‎های سیاسی و انتخاباتی می تواند برای اقتصاد کشور فاجعه بار باشد.
رییس مجمع واردات تصریح کرد: تنگنای مالی بنگاه‎ها، تمرکز بیش از حد دولت بر مالیات ستانی، کاهش قدرت خرید مردم و علی الخصوص طبقه متوسط و پایین و در عین حال نزدیک شدن سیل نقدینگی به مرز یک هزار میلیارد تومان نمایانگر آن است که عصر پریشانی اقتصاد ممکن است به این زودی ها به پایان خود نزدیک نشود، حتی اگر ترافیک هیات های تجاری اروپایی به ماهیانه 30 هیات برسد.به گفته مناقبی، مباحثی نظیر رفت و آمد هیات های تجاری به کشور و یا مذاکرات غول‎های نفتی قطعا می‎تواند بر وضعیت اقتصادی ایران اثرگذار باشد، ولی قطعا آثار آن به اندازه اثری که ضعف ساختار اقتصادی کشور بجا می‎گذارد، نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :