آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98348
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:46
تعداد بازدید : 710

با کاشت ایمپلنت عصبی

انگشتان یک فلج بار دیگر به کار افتاد

Popsci- جوان 24 ساله آمریکایی که چهار سال پیش در یک حادثه رانندگی از شانه به پایین فلج شده بود، با ابداع جدید محققان توانست قدرت حرکت دادن انگشتان خود را بار دیگر به دست آورد. بیش از 250 هزار آمریکایی که از جراحت ستون فقرات رنج می برند به مرور زندگی کردن را با توجه به محدودیت های حرکتی که دارند، فرا می گیرند. اما محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به تازگی راهی را برای برگرداندن حرکت به دست های افراد معلول پیدا کرده اند. آنها در این روش، از نوعی ایمپلنت داخل مغز استفاده می کنند که سیگنال هایی را به مغز می فرستد که انگشتان، دست ها و مچ دست را حرکت دهند. در واقع، آنها با این روش نوعی مسیر انحرافی برای عصب های آسیب دیده پیدا کرده اند. محققان امیدوارند این روش در آینده ای نزدیک به تمام معلولان دنیا کمک کند تا حرکت اندام های خود را بازیابند. محققان برای برگرداندن حرکت دست این جوان آمریکایی، تعدادی الکترود را در قشر حرکتی سمت چپ مغز او کاشتند. این بخش از مغز به برنامه ریزی و حرکت های مستقیم کمک می کند. سپس، او به مدت 15 ماه و هفته ای سه جلسه مغز خود را برای استفاده از آن آموزش داد. در این تحقیقات، یک دستگاه الگوریتم یادگیری به گونه ای عمل می کند که امواج مغزی را با حرکات مورد نظر بیمار تطبیق می دهد. در واقع، زمانی که مغز بیمار سیگنال هایی را ساطع می کند، این ایمپلنت سیگنال هایی را از طریق سیم به آستین قابل انعطاف کشیده شده روی مچ دست او انتقال می یابد که مجهز به الکترودهایی است که ماهیچه های دست را تحریک می کنند. محققان آزمایش های مختلفی را روی این بیمار انجام دادند تا 6 نوع حرکت دست، مچ و انگشتان او را بررسی کنند. الگوریتم به دست آمده نشان داد که حرکات دست بیمار تا 90 درصد دقیق و درست بوده است. بعد از انجام آزمایش های مختلف، بیمار توانست آب را از بطری داخل لیوان بریزد و سپس آن را تکان دهد. این حرکت برای بیماری که پیش از این فلج بوده و حتی قادر به انجام کوچک ترین حرکتی در دست ها نبوده است، پیشرفت بسیار بزرگی محسوب می شود. این روش که شامل کاشت الکترود داخل مغز می شود، روشی تهاجمی به شمار می رود که مناسب حال بیمارانی نیست که از سلامت خوبی ندارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، زیرا ممکن است آنها را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد. البته این روش، حس را به دست و اندام معلولان برنمی گرداند و محققان روی این مشکل هم کار می کنند تا بتوانند آن را نیز برطرف کنند و امیدوارند روزی بتوانند حرکت و حس لامسه را به اندام معلولان برگردانند.


Popsci- جوان 24 ساله آمریکایی که چهار سال پیش در یک حادثه رانندگی از شانه به پایین فلج شده بود، با ابداع جدید محققان توانست قدرت حرکت دادن انگشتان خود را بار دیگر به دست آورد.
بیش از 250 هزار آمریکایی که از جراحت ستون فقرات رنج می برند به مرور زندگی کردن را با توجه به محدودیت های حرکتی که دارند، فرا می گیرند. اما محققان دانشگاه ایالتی اوهایو به تازگی راهی را برای برگرداندن حرکت به دست های افراد معلول پیدا کرده اند. آنها در این روش، از نوعی ایمپلنت داخل مغز استفاده می کنند که سیگنال هایی را به مغز می فرستد که انگشتان، دست ها و مچ دست را حرکت دهند. در واقع، آنها با این روش نوعی مسیر انحرافی برای عصب های آسیب دیده پیدا کرده اند. محققان امیدوارند این روش در آینده ای نزدیک به تمام معلولان دنیا کمک کند تا حرکت اندام های خود را بازیابند.
محققان برای برگرداندن حرکت دست این جوان آمریکایی، تعدادی الکترود را در قشر حرکتی سمت چپ مغز او کاشتند. این بخش از مغز به برنامه ریزی و حرکت های مستقیم کمک می کند. سپس، او به مدت 15 ماه و هفته ای سه جلسه مغز خود را برای استفاده از آن آموزش داد.
در این تحقیقات، یک دستگاه الگوریتم یادگیری به گونه ای عمل می کند که امواج مغزی را با حرکات مورد نظر بیمار تطبیق می دهد. در واقع، زمانی که مغز بیمار سیگنال هایی را ساطع می کند، این ایمپلنت سیگنال هایی را از طریق سیم به آستین قابل انعطاف کشیده شده روی مچ دست او انتقال می یابد که مجهز به الکترودهایی است که ماهیچه های دست را تحریک می کنند. محققان آزمایش های مختلفی را روی این بیمار انجام دادند تا 6 نوع حرکت دست، مچ و انگشتان او را بررسی کنند. الگوریتم به دست آمده نشان داد که حرکات دست بیمار تا 90 درصد دقیق و درست بوده است.
بعد از انجام آزمایش های مختلف، بیمار توانست آب را از بطری داخل لیوان بریزد و سپس آن را تکان دهد. این حرکت برای بیماری که پیش از این فلج بوده و حتی قادر به انجام کوچک ترین حرکتی در دست ها نبوده است، پیشرفت بسیار بزرگی محسوب می شود.
این روش که شامل کاشت الکترود داخل مغز می شود، روشی تهاجمی به شمار می رود که مناسب حال بیمارانی نیست که از سلامت خوبی ندارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، زیرا ممکن است آنها را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد. البته این روش، حس را به دست و اندام معلولان برنمی گرداند و محققان روی این مشکل هم کار می کنند تا بتوانند آن را نیز برطرف کنند و امیدوارند روزی بتوانند حرکت و حس لامسه را به اندام معلولان برگردانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :