آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98347
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:45
تعداد بازدید : 798

دریافت مالیات از سپرده‎های بانکی؛ آری یا نه؟

چند روزی است، موضوع دریافت مالیات از سود سپرده‎های بانکی داغ شده و کارشناسان مختلف در مورد مضرات و الزامات آن سخن می‎گویند. عده‎ای با این توجیه که چگونه تولیدکننده متضرر باید مالیات بدهد اما از سود سپرده‎های نباید مالیات دریافت کرد بر لزوم دریافت مالیات از سود سپرده‎ها تاکید می‎کنند و عده‎ای هم اعتقاد دارند در شرایط فعلی اقتصادی دریافت مالیات از سود سپرده‎ها ممکن است نقدینگی به را به سوی بازارهای کاذب سوق دهد.

فناوران- غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از جمله مدافعان دریافت مالیات از سود سپرده‎ها است و اعتقاد دارد در شرایطی که سایر فعالیت‎ها خصوصا فعالیت‎های تولیدی با وجود بازده پایین باید مالیات بپردازند از سود سپرده‎ها هم باید این مالیات خذ شود. مخالفان این دیدگاه ضمن بیان اینکه دریافت  مالیات از سود سپرده‎ها می‎تواند به خروج نقدینگی از بانک‎ها و رفتن به سمت بازارهای کاذب بروند می‏گویند: به جز دو سال اخیر که نرخ تورم پایین تر از نرخ سود بوده در سال‎های قبل همواره نرخ تورم بالاتر بوده و بنابراین این نرخ سود منفی بوده و نباید از آن مالیات دریافت کرد. 
محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از جمله مدافعان این دیدگاه است. اما مصباحی مقدم اعتقاد دارد می‎شود از سود منفی مالیات نگرفت اما از سود مثبت گرفت. 
اقتصاددانان بر این باورند گرچه دریافت مالیات از سپرده های بانکی ممکن است باعث هدایت پول به سمت بازارهای موازی شود ولی به هر حال، طبق قاعده نرخ سپرده های بانکی هم مانند هر درآمدی که به مثابه ارزش افزوده در اقتصاد تلقی می شود باید مشمول پرداخت مالیات شوند. 
بیژن بیدآباد در این باره با بیان اینکه نگاه مسوولان اقتصادی کشور نسبت به مسایل اقتصادی همواره مقطعی بوده است، می‎گوید: این در حالی است که اقتصاد ما نیازمند آن است که به صورت اصولی سیاست های اصلاح ساختاری اقتصادی کشورر دنبال شود. مسلم است درآمدهای وصولی مالیاتی کشور باید افزایش داده شود ولی این افزایش باید بعد از اصلاح اصولی نظام مالیاتی کشور صورت گیرد. 
به گفته او سیاست کلی که دولت باید در ارتباط با اصلاح نظام مالیاتی در پیش گیرد، کم کردن نرخ مالیات و افزایش پایه ی مالیاتی، بکارگیری شیوه های خود اظهاری، تنبیه تصادفی متخلفان و مکانیزه کردن نظام اخذ مالیات، برقراری نظام مالیات بر ارزش افزوده واقعی و تطبیق اطلاعات مالیاتی با اطلاعات پولی است.وی ادامه داد: اگر دولت این چند اصل را هدف اجرای سیاست های مالیاتی خود قرار دهد، هم نظام مالیاتی عادلانه شده و در واقع بار مالیاتی عادلانه به بخش های مختلف اقتصاد کشور تحمیل می شود و هم درآمد مالیاتی دولت افزایش می یابد. مسلما برای اجرای اصول ذکر شده گروه های فشار در درون بازار و وابستگان گروه های دولتی و دولتی مآبان و آنانکه از نابسامانی سیستم مالیاتی متنفع می شوند، به دولت فشار خواهند آورد و در واقع گروه ها به امحا مختلف اجازه نمی دهند سیاست های اصلاح ساختار نظام مالیاتی بر مبنای شفافیت اطلاعاتی در کشور اجرا شود ولی اگر دولت می خواهد نظام مالیاتی را اصلاح کد باید با عزمی قوی اصول ذکر شده در کشور را برقرار کند.کارشناسان اعتقاد دارند موضوع  دریافت مالیات بر سود سپرده ها ممکن است عوارض متعددی داشته باشد. مثلا عوارض آنی اجرای چنین سیاستی این است که پول را از بانک ها به سایر بازارهای رقیب مانند بازارهای احتکاری و مالی مانند ارز و طلا، فلزات گران بها، اوراق بهادار و غیره هدایت کند.
اما این موضوع نباید مبنای این عمل قرار گیرد که سود سپرده بانکی مشمول مالیات نشود. طبق قاعده هرگونه درآمدی که به مثابه ارزش افزوده در اقتصاد تلقی شود باید مالیات خود را بپردازد. 


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :