آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98342
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:36
تعداد بازدید : 1181

پیش‌بینی درآمد 1513 میلیارد تومانی از اینترنت موبایل

ارتباطات سیار ایران 6025 ریال سود به هر سهم داد

صبح دیروز، ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول با حضور 92.7 درصد از سهامداران این شرکت در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد.


م.ر.بهنام رئوف
در مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول پس از نظر خواهی از سهامداران حاضر با توزیع 95 درصد سود محقق شده موافقت و برای هر سهم 6025 ریال سود نقدی در نظر گرفته و مقرر شد که سود سهامداران حقیقی و حقوقی از 15 تا 31 اردیبهشت ماه واریز شود.
در ادامه این مراسم، انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره و میزان پاداش و حق جلسه آن ها و نیز روزنامه رسمی برای چاپ آگهی های مجمع، همانند سال های گذشته تصویب شد.
 افزایش 7 میلیونی مشترکان در یک سال
در ابتدای این مراسم، وحید صدوقی، مدیر عامل همراه اول به ارایه گزارش عملکرد یکساله این شرکت پرداخت. او با اعلام ارایه 24 محصول و خدمات جدید در سال 94 آخرین آمار مشترکان همراه اول تا پایان سال گذشته را 77/9 میلیون نفر عنوان کرد و گفت: در سال گذشته 7 میلیون مشترک جدید جذب کردیم که از این تعداد 6 میلیون و 480 هزار مشترک سیم کارت اعتباری و 560 هزار مشترک سیم کارت دایمی بودند. مدیرعامل همراه اول با بیان ضریب نفوذ 82/2 درصدی همراه اول، گفت: با بررسی های صورت گرفته روی بازار کشورهای اروپایی، مشخص شد که سال گذشته در دو کشور آلمان و ایتالیا، سهم اولین اپراتور ارایه دهنده خدمات تلفن همراه از دومین اپراتور در این کشورها کمتر شده و این درحالی است که 10 سال پس از روی کار آمدن اپراتور دوم در کشور ما، همراه اول هم اکنون 59 درصد از بازار ارتباطات سیار را در اختیار خود دارد. 
صدوقی ادامه داد: همراه اول هم اکنون 96/5 درصد از جمعیت کل کشور، 100 درصد شهرها و جزایر مسکونی را تحت پوشش خود دارد و با 270 اپراتور از 112 کشور جهان خدمات رومینگ بین الملل برقرار کرده است. 
20 هزار سایت باند پهن تا پایان سال
مديرعامل شركت ارتباطات سيار ايران با اشاره به دستاوردهاي فني و توسعه شبكه اين اپراتور گفت: در حال حاضر همراه اول دارای پوشش 100 درصدی در شهرهای کشور، 100 درصد در جزایر مسکونی و 86.9 درصدی در سطح روستاهای کشور است.
صدوقي افزود: همچنین در حال حاضر بیش از 28 هزار كيلومتر از جاده هاي اصلي، بیش از 6.7 هزار كيلومتر از جاده هاي ريلي، بیش از 20 هزار كيلومتر از جاده هاي فرعي(بين فرمانداري) و در مجموع بيش از ۷۰ هزار كيلومتر از جاده هاي كشور تحت پوشش شبكه تلفن همراه بوده كه اين مقدار حدود ۳ برابر پوشش جاده اي ديگر اپراتورهاي تلفن همراه كشور است.
مدیرعامل همراه اول تصریح کرد: تا پایان سال 94، همراه اول توانست با همت همکاران در 470 شهر یعنی در حدود 7217 سایت موبایل باند پهن(3G و 4G) راه اندازی کند. 
وی افزود: با نوسازی انجام شده در شبکه همراه اول در سال های گذشته، هم اکنون این اپراتور در بخش Core و سرویس، جوان ترین شبکه موبایل کشور را دارد.
وی تأکید کرد: بناست در سال آینده با سرمایه گذاری روی راه اندازی سایت های موبایل باند پهن، چیزی حدود 20 هزار سایت باند پهن را راه اندازی کنیم.
 رشد 144 درصدی خدمات دیتا 
صدوقی در ادامه با بیان روند کاهشی استفاده از خدمات پیامکی تاکید کرد که روند استفاده از ترافیک دیتا در شبکه از فروردین ماه 92 تا فروردین ماه 95 رشد 144 برابری داشته است؛ بطوری که در فروردین سال 94 ترافیک استفاده شده توسط کاربران همراه اول 3314 ترابایت بود که این رقم در فروردین ماه جاری به 12569 ترابایت رسید که نشان از رشد 3/7 برابری نسبت به مدت مشابه در سال پیش دارد.
وی در ادامه گفت: پیش بینی می شود که درآمد حاصل از دیتا در سال 95 با 15 درصد رشد به 1513 میلیارد تومان برسد. این درحالی است که در سال 94 درآمد این بخش 957 میلیارد تومان بوده است. 
صدوقی در ادامه درآمد کل شرکت را 9704 میلیارد تومان و سود خالص را 2558 تومان ذکر کرد و به بیان عملکرد درآمدی و سود خالص شرکت های وابسته به همراه اول پرداخت. 
وی گفت: سود خالص شرکت سرمایه گذاری توسعه نوردنا 510 میلیارد ریال، شرکت نقش اول کیفیت 413 میلیارد ریال، شرکت ارتباطات مبین نت 346 میلیارد ریال و شرکت جیرینگ 148 میلیارد ریال در سال منتهی به  94/10/30 بوده است. 
مدیرعامل همراه اول در ادامه به میزان سرمایه گذاری های این شرکت اشاره کرد و گفت: مطابق با طرح تجاری 5 سال کشور از سال 90 تا 95بالغ بر 10221 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است که این میزان از ابتدای دولت یازدهم برابر با 7022 میلیارد تومان بوده است. 
 رشد نیم درصدي EPS 
در ادامه مديرعامل همراه اول از درآمد 9704 ميليارد توماني حاصل از سرمایه گذاری های تلفیقی گروه در سال 94  خبرداد و گفت: سود خالص تلفیقی همراه اول در سال گذشته، 2558 ميليارد تومان بوده كه نسبت به سال گذشته، رشد را نشان مي دهد.
وی افزود: EPS  همراه اول نيز نسبت به سال قبل نیم درصد رشد داشته و به 6343 ریال رسيده است.
صدوقی تصریح کرد: مقایسه آمارها نشان می دهد که نرخ بازدهی سهام همراه اول در سال 94، 41 درصد بوده است، در حالی که در همین سال این میزان برای کل سازمان بورس اوراق بهادار، 28 درصد بوده است.
وی تصريح كرد: آمارهای مربوط به DPS نیز نشان می دهد که همراه اول در پایان سال 93 در مقایسه با سال 1388، با رشد 128 درصدی در این شاخص روبه رو بوده است.
 حق السهم 5165 میلیارد تومانی دولت
صدوقی به حق السهم دولت از محل درآمدهای همراه اول نیز اشاره داشت و افزود: در سال گذشته 5165 میلیارد تومان به دولت پرداخت شده است و در کل نسبت به پیش از خصوصی سازی دریافتی های دولت از محل همراه اول 474 درصد، رشد داشته است. بطوری که در پیش از خصوصی سازی درآمد دولت از همراه اول 4505 میلیارد تومان بود که این رقم پس از خصوصی سازی به 25873 میلیارد تومان رسیده است. 
 آمادگی برای رقابت
در ادامه این مراسم، سیدهاشمی، رییس هیات مدیره شرکت مخابرات که ریاست مجمع را نیز به عهده داشت با بیان دو اتفاق مهم این حوزه یعنی ظهور اپراتورهای مجازی و ترابردپذیری شماره ها گفت: شرکت ارتباطات سیار برای مواجهه با شرایط رقابتی بازار ارتباطات سیار آمادگی کامل دارد.
وی افزود: تغییر رویکرد در حوزه تنظیم مقررات، این صنعت را با رقابت پذیری روز افزون و پیچیدگی های جدید مواجه می کند. دو اتفاق مهم پیش رو در سال جاری یعنی ظهور اپراتورهای مجازی  و ترابرد پذیری شماره ها، امکان انتخاب اپراتور و سرویس دهنده برتر بر اساس کیفیت و ملاک های مورد نظر را برای مشترکان فراهم می کند .
رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران فضای رقابتی موجود، چالش های سیاسی مدیریت و مقررات گذاری در حوزه سیار را از جمله دیگر چالش های پیش رو عنوان کرد.
 درخواست یک سال تنفس برای ترابرد پذیری
رییس هیات مدیره مخابرات در ادامه از درخواست یک سال تنفس برای اجرای طرح ترابرد پذیری شماره ها خبر داد.
وی گفت: اجرای طرح ترابرد پذیری شماره ها را می توان تهدید مهمی به شمار آورد که ما از رگولاتور خواسته ایم برای اجرای آن یک سال تنفس بدهد، البته رگولاتور فعلا این موضوع را قبول نکرده است، اما در نهایت اجرای این طرح به نفع اپراتور غالب نبوده و در هر شرایطی با اجرای این طرح نباید سهم 59 درصدی ما در بازار کاهش پیدا کند.
وی در حالی که محمود خسروی، رییس شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در جمع حاضران مجمع قرار داشت به موضوع پهنای باند و قیمتی که برای آن تعیین می شود اشاره کرد و گفت: قیمت پهنای باندی که ما می خریم نسبت به آنچه که در صورت خرید مستقیم هزینه می شود به مراتب بالاتر است. برهمین اساس شکست انحصاری که در حوزه فروش پهنای باند وجود دارد می تواند در کاهش قیمت ها و جذب مشتری کمک بسزایی به اپراتورها کند.
رییس هیات مدیره مخابرات همچنین متذکر شد: به عنوان مخابرات در سال جاری یکی از سیاست هایی که مدنظر قرار داده ایم بحث استفاده از منابع مالی خارجی است، چرا که اگر بخواهیم به رشد اقتصادی برسیم راهی به غیر از استفاده از منابع خارجی وجود ندارد. مجلس شورای اسلامی بودجه 50 میلیاردی برای فاینانس تصویب کرده که هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار نیز باید برنامه خود را را به منظور بهره مندی از سهم سرمایه گذاری خارجی اعلام کند.
 عملیات انتحاری اپراتور دوم
در ادامه این مراسم برخی از سهامداران خرد همراه اول به بیان سوالات خود از برگزار کنندگان مجمع و مدیرعامل این شرکت پرداختند. صدوقی، در پاسخ به سوال یکی از سهامداران مبنی برای چرایی محقق نشدن سود کامل پیش بینی شده در سال گذشته، به طرح تشویقی مکالمات درون شبکه ای اپراتور دوم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در سال گذشته ما با یک حرکت انتحاری از سوی اپراتور دوم روبه رو شدیم. 
وی افزود: این اپراتور با اجرای طرحی عنوان داشت که تنها با هزار تومان شارژ می توانید صد برابر مکالمه درون شبکه ای رایگان داشته باشید؛ طرحی که متاسفانه راهکاری برای نظارت بر آن وجود نداشت و همین امر باعث شد در عرض چند هفته اجرای این طرح، 100 هزار مشترک VLR (مشترک فعال در لحظه) شبکه همراه اول کم شود. 
وی ادامه داد: در پاسخ به این طرح، همراه اول نیز طرح مکالمه نامحدود را در قالب طرح “هدف را بزن” رونمایی کرد که در مدت کوتاهی 2 میلیون مشترک فعال به VLR همراه اول اضافه شد.
صدوقی گفت: شرایط مشترکان میلیونی همراه اول و مشترکان 27 میلیونی تلفن ثابت مخابرات، وضعیت موفقی را در این طرح برای همراه اول رقم زد که در مقابل، اپراتور رقیب برای جبران، چندین بار طرح خود را به ماهانه، هفتگی و حداقل 5 هزار تومان تغییر داد. اما درنهایت، جواب محکم و اقدام هوشمندانه اپراتور اول در این طرح بازی را به نفع همراه اول تغییر داد که چندی بعد با شکایت اپراتورهای دیگر، سازمان تنظیم مقررات دستور داد که طرح را متوقف کنیم.
صدوقی گفت: اگرچه با اجرای این طرح در سال 94 میزان مکالمات از 700 میلیون دقیقه در روز به یک میلیارد و 50 میلیون دقیقه افزایش یافت و منجر به جذب مشترک بیشتر شد اما در مجموع درآمد پیش بینی شده همراه اول در سال 94، حدود 2 درصد کاهش یافت.
 ترابردپذیری با شیوه فعلی استاندارد نیست
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار همچنین در پاسخ به سوال سهامداری دیگر مبنی بر برنامه های شرکت برای مقابله با طرح ترابردپذیری توضیحاتی درباره اجرای این طرح ارایه کرد و گفت: شیوه فعلی اجرای این طرح با کاستی هایی همراه است. قرار است اردیبهشت ماه امسال این طرح اجرایی شود، اما زیرساخت هایی که اکنون آماده شده برای ارایه خدمات قابل قبول کفایت نمی کند.
صدوقی البته از آمادگی کامل همراه اول برای اجرای این طرح خبر داده و گفت: پس از اجرایی شدن این طرح ما خدمات مربوطه را ارایه خواهیم کرد و در گذشته نیز با اجرایی شدن طرح رومینگ ملی شرایطی فراهم شد که در ایام نوروز یک میلیون نفر از شبکه رومینگ ما استفاده کردند. وی در عین حال به اجرای طرح هایی از سوی اپراتور اول اشاره کرد و گفت: اکنون هم با ارایه برخی طرح ها امکان مکالمات رایگان برای مشترکان در نظر گرفته شده و در این زمینه طرح های دیگری نیز اجرا خواهد شد.
 قیمت پهنای باند ما 100 برابر دنیاست
صدوقی در بخش دیگری از پاسخ هایش به پرسش های سهامداران نسبت به کاهش درآمد پیامک به واسطه نرم افزارهای اجتماعی موبایلی گفت: درست است که این OTTها در آمد پیامکی ما را کاهش داده اند اما در عوض درآمدهای حاصل از دیتا رشد بسیار مناسبی داشته است. 
وی البته به بحث هزینه های تامین پهنای باند پرداخت و عنوان کرد: به طور تقریبی می توان گفت هزینه های تامین پهنای باند در ایران 100 برابر دنیاست که لازم است این تعرفه ها اصلاح شود و ما مصریم که در شرایط تعاملی با وزارت ارتباطات و اپراتورهای دیگر شرایط به گونه ای باشد که در این بخش اوضاع 
بهتری شود.
 درخواست برای تغییر تعرفه ها
صدوقی در پایان این مراسم و در گفت وگو با خبرنگاران از تلاش شرکت خود برای اصلاح هزینه های خدمات در سال جاری خبر داد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه این شرکت برای تغییر تعرفه ها در سال جدید گفت: به دنبال اصلاح هزینه های خدماتی هستیم، چرا که مقایسه نرخ خدمات اپراتوری در ایران با سایر اپراتورهای جهانی چندان همخوانی ندارد. وی در پاسخ به این سوال که اکنون پیشنهاد اپراتور در زمینه ی اصلاح هزینه ها از چه قراراست و آیا قیمتی برای تغییر تعرفه در بخش های مکالمه، پیامک و یا اینترنت همراه پیشنهاد شده است، گفت: در حال حاضر عددی به رگولاتور پیشنهاد نکرده ایم، اما در خصوص متعادل کردن هزینه ها بحث هایی داریم، در این میان اگر هزینه های ما تعدیل شود ما می توانیم بحث تغییر تعرفه را پیگیری نکنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :