آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98340
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:36
تعداد بازدید : 1303

«ایران 57» علیه «انقلاب 1979»

بنیاد ملی بازی های رایانه ای با انتشار خبری، خواستار حمایت از بازی «انقلاب 57» شد.

فناوران- خبر انتشار بازی ضد ایرانی «اانقلاب 1979» سر و صدای زیادی در محافل خبری به راه انداخت. این بازی که بنا به نقد سایت های بازی سازی، ضعیف هم گزارش شده، در ایران و به دلیل تبلیغاتی که علیه آن به راه افتاد، مورد توجه گیمرهای ایرانی قرار گرفت و سایت های زیادی لینک دانلود آن را منتشر کردند.
کار به جایی رسید که بنیاد ملی بازی های رایانه ای با همکاری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی به فیلتر سایت هایی پرداخت که لینک دانلود آن را منتشر کرده بودند.
انتشار بازی در مورد انقلاب ایران در خارج از کشور، سبب انتشار انتقاداتی از بنیاد ملی بازی های رایانه ای شد و این سوال مطرح شد که چرا درباره یکی از مهم ترین رویداد معاصر ایران، باید در خارج از کشور و با سناریویی تحریف شده فیلم بسازند.
روز گذشته اما بنیاد ملی بازی های رایانه ای با انتشار خبری اعلام کرد یک استودیوی بازی سازی از سه سال پیش در حال کار روی یک بازی با عنوان «ایران 57» است.
 با این پول ها نمی شود
آنطور که روابط عمومی بنیاد ملی بازی های رایانه ای گزارش داده، بازی ایرانی «ایران 57» با حمایت مرکز هنرهای رقومی بسیج و توسط استودیو «رسانا شکوه کویر» ساخته می شود که تاکنون چندین بازی مختلف را تولید و به مرحله انتشار رسانده است.
عماد رحمانی مدیرعامل این استودیو می گوید نگارش بازی نامه این اثر را از سال 92 و در دوره کارشناسی ارشدش آغاز کرده و سپس با حداقل های مالی و حمایتی تولید این بازی را شروع 
کرده است.
وی اعتقاد دارد با این هزینه ها نمی توان با هجمه بازی هایی همچون «انقلاب 1979» مقابله کرد چرا که این بازی ها با ده ها برابر هزینه تولید بیشتر ساخته شده اند.
مدیر استودیو رسانا شکوه کویر به دانش فنی مناسب بازی سازان داخلی پرداخت و گفت: بازی سازان ایرانی ظرفیت بسیار خوبی در تولید بازی دارند اما واقعیت این است که با بودجه ای پایین نمی توان یک بازی فاخر و در شان انقلاب اسلامی ایران تولید کرد.
رحمانی به مستند بودن بازی «ایران 57» تاکید کرد و گفت: برای بازی بیش از 100 صفحه سند رسمی و 700 صفحه تحقیقات تهیه شده تا بازی از هر لحاظ قابل استناد باشد. در بازی روایتی از انقلاب از تاریخ 20 اردیبهشت 57 تا 26 دی 57 یعنی تاریخ خروج همیشگی شاه از کشور ارایه می شود.
عماد رحمانی زمان پیش بینی شده برای انتشار بازی را تابستان امسال اعلام کرد و گفت: یکی از دلایل طولانی شدن ساخت بازی این است که نمی خواستیم عنوانی با کیفیت پایین عرضه کنیم، اما همین حالا اگر بتوانیم حمایتی برای افزایش کیفیت این بازی جذب کنیم، مجددا و با قدرت بسیار بیش تری روی بازی کار خواهیم کرد تا کیفیت بازی افزایش یابد. 
 چه کسی باید حمایت کند؟
انتشار گفت وگوی سازنده بازی ایران 57 از سوی بنیاد ملی بازی های رایانه ای این فکر را به اذهان وارد می کند که بنیاد، خواستار حمایت از این بازی شده است.
این درحالی است که نخستین و تنها مرجع دولتی حوزه بازی سازی در کشور بنیاد است و قاعدتا اگر قرار است حمایتی از یک بازی صورت گیرد، باید از کانال این نهاد باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :