آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98338
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1395 10:35
تعداد بازدید : 901

فناوری به بدن مان نفوذ می کند

حالا دیگر فناوری را می پوشیم، در بدن مان می کاریم یا همانند یک اندام از آن استفاده می کنیم. معمولا این فرآیند زمانی رخ می دهد که چند علم مثل الکترونیک، نانو و زیست شناسی دست به دست هم می دهند تا یک فناوری تولید کنند. در این صورت است که با ابزارهای حیرت آوری مواجه می شویم که کم کم در وجودمان رسوخ می کنند. یکی از حوزه هایی که از این پیشرفت فناوری بیشترین بهره را برده، صنعت پزشکی است. دانشمندان با توسعه قطعات الکترونیکی هوشمند، کوچک و انعطاف پذیر، ابزارهای پزشکی جدیدی طراحی می کنند که روی بدن یا حتی به عنوان قطعات کاشتنی درون بدن مورد استفاده قرار بگیرند. این ابزارهای انعطاف پذیر و کشسان موجب ایجاد حس خارش و یا کشیدگی روی پوست نمی شوند، زیرا برای همین منظور طراحی شده اند.

فناوران- در اینجا 5 فناوری اعجاب انگیز را که به زودی می توانند روی پوست یا درون بدن به کار روند، معرفی می کنیم:
 خالکوبی های هوشمند موقت
وقتی این قطعات الکترونیکی را روی پوست خود قرار می دهید، انگار بخشی از بدن شماست. شما آن را احساس نخواهید کرد، اما همچنین در حال کار هستند. این ایده اصلی خالکوبی های موقت است. این خالکوبی ها که به مهرهای زیستی نیز معروفند، از مدارهای انعطاف پذیری ساخته می شوند که انرژی خود را به صورت بی سیم دریافت کرده و کشسانی آن ها همانند پوست است. از این خالکوبی های موقت می توان در کاربردهای مختلفی همچون پایش وضعیت بدن استفاده کرد.
 حسگرهای زیست شیمیایی پوستی
دومین فناوری، یک حسگر زیست شیمیایی است که روی پوست سوار شده و می تواند عرق بدن را آنالیز کند. داده های حاصل از آنالیز به صورت بی سیم به تلفن همراه هوشمند ارسال می شوند. این حسگرها توسط پروفسور جوزف وانگ از دانشگاه کالیفرنیا طراحی شده اند.
 دارورسانی توسط نانومواد
دکتر کی دائی هیونگ کیم، استادیار مهندسی شیمیایی و زیستی در دانشگاه ملی سئول، به همراه همکارانش از فناوری نانو در تولید نسل جدیدی از سامانه های زیست پزشکی استفاده می کند. نتایج کار این گروه در آینده می تواند در طراحی قطعات الکترونیکی مورد استفاده در دارورسانی و مهندسی بافت به کار رود. آنها یک حافظه کشسان ساخته اند که می تواند داده ها را روی یک تاتو ذخیره کند.
 پایشگرهای تزریقی مغز
با وجودی که فناوری قطعات کاشتنی برای پایش بیماران صرعی یا دچار آسیب مغزی وجود دارد، این ابزارها تیز و انعطاف ناپذیر هستند که این ویژگی استفاده بلند مدت از آنها را با چالش مواجه می سازد.
 ابزارهای کاشتنی بلندمدت
گروهی از محققان سوئیسی یک قطعه کاشتنی جدید برای درمان آسیب های نخاعی تولید کرده اند. این ابزار به نام e-Dura درست زیر غشای محافظ نخاع به نام ماده dura قرار داده شده و از آنجا محرک های شیمیایی و الکتریکی مورد نیاز را در طول فرآیند درمان ایجاد می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :