آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98281
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1395 10:34
تعداد بازدید : 883

سازمان جهانی گمرک اعلام کرد

انتخاب ایران برای اجرای پروژه جهانی تیر الکترونیکی

به دنبال آزمایش موفق پروژه تیر الکترونیکی در ایران، سازمان جهانی گمرک، ایران را به عنوان کشور پایلوت اجرای یک پروژه جهانی در میان ۷۰ کشور انتخاب کرد.


روابط عمومی گمرک - سازمان جهانی گمرک در گزارشی که در جدیدترین شماره مجله رسمی این سازمان به چاپ رسیده به موفقیت آمیز بودن آزمایش این پروژه تیر الکترونیکی در ایران پرداخته است.
پروژه تیر الکترونیکی اولین پروژه بین المللی محسوب می شود که ایران به عنوان کشور پایلوت اجرای یک پروژه جهانی در میان 70 کشور انتخاب شده است.
در این گزارش آمده است: عملکرد سیستم جدید تیر الکترونیکی (e- TIR) برمبنای تبادل سریع اطلاعات دیجیتال میان شرکت حمل ونقل، مقامات گمرک، سازمان های تضمین کننده سیستم TIR و سازمان ملل است.
در حال حاضر یک پروژه پایلوت میان ایران و ترکیه راه اندازی شده است که با استفاده از سیستم تیر الکترونیکی انتظار می رود طی سال های آینده گسترش بیشتری یابد و موجبات کاهش هزینه های ترانزیت بین المللی و افزایش امنیت را فراهم کند.
کلمه تیر (TIR) مخفف حمل ونقل جاده ای بین المللی است و در حال حاضر سیستم TIR تنها سیستم ترانزیت جهانی است که تحت آن کالاها از گمرک مبدا به طریقه مهر و موم شده به گمرک مقصد با کنترل های هماهنگ و پروسه های مشترک با تضمین بین المللی معتبر منتقل می شوند. این امر موجب تسهیل تجارت و حمل ونقل شده و از بروز مشکل در جمع آوری حقوق و عوارض گمرکی جلوگیری می کند.
بنابراین گزارش، این سیستم براساس کنوانسیون تیر سازمان ملل که نخستین بار در دهه 1950 معرفی شد، طراحی شد و پس از آن با پشتیبانی طرف های قرارداد تحت کمیسیون اقتصادی اروپای سازمان ملل متحد (UNECE) ادامه یافت.
در سیستم الکترونیکی تمامی طرف های درگیر می توانند در هر زمان به تمامی اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند و اطلاعات محموله را پیش از رسیدن مشاهده کنند که این امر با استفاده از مدیریت خطر و نکات ایمنی اضافه کاملا برای تمامی طرفین سودمند خواهد بود و ضمن کاهش خطر تقلب، رویه های گمرکی تسریع می شود و هزینه ها نیز کاهش می یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :