آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 98269
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1395 10:20
تعداد بازدید : 759

دید بهتر در تاریکی با لنز الهام گرفته از ماهی

دانشمندان آمریکایی با ترکیب بهترین ویژگی های خرچنگ و ماهی موفق به ساخت یک چشم مصنوعی شده اند که می تواند در تاریکی ببیند و ممکن است در آینده در کاوشگرهای جراحی، روبات های جست وجو و نجات یا تلسکوپ های جست وجوگر سیاره استفاده شود.


ایسنا- محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون حساسیت سیستم تصویربرداری را از طریق لنزها و نه اجزای حسگر ارتقا بخشیدند. روبات های خنثی کننده بمب، جراحان لاپاروسکوپی و تلسکوپ های شکارچی سیاره در محیط های تاریک به جزئیات کوچک نیاز دارند. این چشمهای مصنوعی می توانند به روبات های جست وجو و نجات یا حوزه جراحی برای روشن ساختن محیط تاریک کمک کند.
بیشتر تلاش ها برای ارتقای دید در شب، «شبکیه» چشم مصنوعی را هدف قرار می دهند – برای مثال مواد یا الکترونیک یک حسگر دوربین دیجیتالی را تغییر می دهند- تا بتوانند واکنش قوی تری به نور ورودی نشان بدهند، اما محققان به جای تلاش برای ارتقای حساسیت در پایانه عقبی، شدت نور ورودی را از پایانه جلویی افزایش دادند که شامل ابزار اپتیک متمرکز نور روی حسگر بود.
آنها از دو حیوان آبزی برای این استراتژی الهام گرفتند که استراتژی ها مختلف را برای بقا و مشاهده در آب های تاریک ایجاد می کنند. 
بررسی بین پوزه بلند دماغ ماهی ها دو چشم بسیار غیرعادی را آشکار کرد که شبکیه آنها به جای سطح نرم مرسوم در بیشتر موجودات، از هزاران فنجان بلورین ریز تشکیل شده است.
این فنجان های ریز به جمع آوری و تشدید نور قرمز می پردازند که به ماهی در تشخیص شکارچی ها کمک می کند. محققان با ساخت هزاران آینه سهمی وار که هر کدام به اندازه یک دانه گرده بودند، این فنجان های بلورین را شبیه سازی کردند. 
آنها سپس آرایه های ساختار جاذب نور را در سراسر سطح یک گنبد نیم کره یکنواخت شکل دادند. این ترکیب که از چشم مرکب تلفیقی خرچنگ ها الهام گرفته، نور ورودی را روی نقاط منفرد متمرکز کرده و شدت آن را افزایش می دهد.
تیم دستگاه به سادگی قابل ادغام در سیستم های کنونی برای مشاهده مناظر مختلف با نور کم است. 
اگرچه چشم های مرکب تلفیقی به شدت حساس هستند، اما معمولا دید واضحی ندارند. افزایش شدت نور زمانی که نور به پیکسل های منفرد فشرده می شود، باعث شفافیت می شود. محققان برای بازیابی وضوح از دست رفته، چندین تصویر خام را ثبت کرده و مجموعه آن را با یک الگوریتم برای تولید تصاویر واضح تر پردازش کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :