آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97430
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1395 10:25
تعداد بازدید : 639

مشتری عزیز! اگر صبر کنی گوشی ارزان می‌شود

بازار موبایل ایران محروم از فرمول تعیین قیمت

یک هفته از عرضه آیفون جدید اپل در بازار موبایل دنیا می گذرد و ایران هم همچون سایر بازارهای دنیا، میزبان این گوشی بود و بلافاصله این گوشی به دست خریداران رسید، البته نه به قیمت بازار جهانی؛ بلکه با قیمتی نجومی.

ساحره چمنی
بازار موبایل ایران تفاوت عمده ای با سایر بازارهای دنیا دارد. از اخبار برمی آید که مردم اکثر کشورهای دنیا، معمولا به نرخ ثابتی گوشی می خرند و امکان ندارد قیمت یک گوشی در جاهای مختلف تفاوت فاحشی داشته باشد. با این حال معمولا گوشی های هوشمند و اصولا گوشی های پرچمدار ابتدا به شکل غیر رسمی و قاچاق وارد بازار ایران می شود، آن هم به قیمتی چند برابر قیمت واقعی.
به گفته بازاریان، معمولا گوشی ها در ابتدای ورود به تعداد محدود وارد بازار می شوند و بر این اساس با قیمت بسیار بالایی به فروش می رسند و این درست زمانی است که سیلی از خریداران راهی بازار می شوند و حاضرند به هر شکل و هر قیمتی این گوشی ها را خریداری کنند. 
نمونه بارز این موضوع گوشی آیفون SE اپل بود که در طول هفته پیش، همزمان با بازار جهانی به بازار ایران هم رسید. این گوشی با برچسب قیمتی 400 دلار یعنی یک میلیون و 300 هزار تومان راهی بازار جهانی شد، در حالی که با قیمتی درحدود 3 میلیون و 400 تا سه میلیون و 800 هزار تومان در بازار تهران خرید و فروش می شد و با سیل خریدارانی مواجه بود که حاضر بودند برای آن هر میزان که فروشنده تعیین می کرد، هزینه کنند. حالا پس از سه چهار روز از ورود این گوشی به بازار، قیمت آن درحدود دو میلیون تومان افت کرده و این در حالی است که دیگر خریداری در بازار ندارد و کمتر کسی سراغ این گوشی را می گیرد.
این موضوع از چند جهت قابل بررسی است؛ اول اینکه بازار ایران فرمول مشخصی برای تعیین قیمت ندارد و این موضوع ربطی به داشتن نمایندگی رسمی یک برند هم ندارد. هستند برندهایی که نماینده رسمی دارند و یک قیمت ثابت برای یک مدل در فروشگاه های شان در سطح شهر ندارند. علاوه بر این «با یا بدون گارانتی»  بودن گوشی اصطلاحی است که بازاری ها برای قیمت گذاری های متفاوت شان از آن استفاده می کنند. قیمت وابسته به شرکت گارانتی کننده، مدخل ورودی، قیمت ارز، سلیقه فروشنده، مکان فروش و حتی فصل تغییر می کند.
دیگر اینکه مردم ایران معمولا زمانی که کالایی در بازار کم است، برای خرید آن عجله می کنند و حاضرند به هر قیمتی شده آن محصول را داشته باشند؛ در حالی که می دانند اگر کمی دست نگه دارند، می توانند آن کالا را با قیمتی کمتر از نصف خریداری کنند.
با این اوصاف بازار موبایل کشورمان همیشه با تغییراتی همراه است و نوسان قیمتی آن همانند تابلوهای بازار بورس در حال تغییر است، گاهی این نوسان ها را به تعرفه واردات و ناتوانی واردکننده رسمی در رقابت با قاچاقچی مرتبط می کنند و گاهی مقصر را بانک مرکزی و نوسان قیمت ارز می دانند. اما در نهایت غیر از بی توجهی مسوولان و نبود قانون و نهادی برای نظم بخشیدن به بازار موبایل، مشتریان هم خود عامل مهمی در بی سروسامانی بازار هستند؛ چرا که بدون آگاهی حاضرند که فروشندگان به هر شکلی جیب شان را خالی کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :