آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97340
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 11:49
تعداد بازدید : 826

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران:

تولید داخل فقط با تسهیلات رونق نمی گیرد

وزیر صنعت اخیرا پیشنهادی را مبنی بر ارایه تسهیلات 16 هزار میلیارد تومانی به تولیدکنندگان برای سال جاری مطرح کرده است؛ موضوعی که به اعتقاد رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران نمی تواند به تنهایی به تولید داخل کمک کند بلکه باید به صادرات غیر نفتی و تولید صادرات محور در کنار چنین طرحی توجه شود تا تولید داخل رونق بگیرد.

ایسنا- سید رضی حاجی آقا میری گفت: اینکه دولت به صنایع کوچک و متوسط توجه دارد اقدام مثبتی است اما اینکه چنین روش هایی مثل ارایه تسهیلات برای حمایت از تولید چقدر می تواند به نتیجه برسد جای بحث دارد. وی ادامه داد: این پیشنهاد که سود این تسهیلات برای تولیدکنندگان پنج درصد ارزان تر از نرخ معمول باشد اقدام مطلوبی است، چراکه اکنون یکی از مشکلات صنایع کوچک مشکل نقدینگی است. مشکلی که به دلیل بیکاری و رکود ویژه در دو دولت قبل باعث شد صنایع کوچک و متوسط به وضعیت فعلی دچار شوند. 
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران افزود: موضوع مهم دیگر در این زمینه این است که در دو دولت قبلی مشکلاتی که برای صنایع کوچک و متوسط به وجود آمد باعث کمبود نقدینگی شد و در همان زمان استفاده از تسهیلات گران قیمت وضعیت تولیدکنندگان را بدتر کرد. اینکه اکنون تسهیلات جدید چقدر بتواند زیان های که در گذشته به صنایع کوچک و متوسط وارد شده است را جبران کند چندان مشخص نیست. 
میری همچنین گفت: نحوه و چگونگی ارایه این تسهیلات و اینکه قرار است این تسهیلات به چه کسانی تعلق بگیرد، حایز اهمیت است. 
وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر در ارایه تسهیلات بازپرداخت آن است. باید بررسی شود که چند درصد از واحد های تولیدی شرایط شان به گونه ای است که می توانند با گرفتن این تسهیلات خود را احیا کنند و بدهی شان را بپردازند. 
رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی با ارایه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت تولید داخل در سال جاری گفت: ریشه اصلی مشکلات تولید فقدان توجه به صادرات غیر نفتی است اگر بخواهیم صنایع کوچک و متوسط از وضعیت فعلی خارج شوند باید برای آن ها محل فروش ایجاد کنیم به این معنی که آن ها بتوانند کالاها شان صادرکنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :