آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97339
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 11:45
تعداد بازدید : 797

رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران:

فعالیت قاچاقچیان ۴ برابر فعالان قانونی است

رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران گفت: اگرچه تراز تجاری ایران در سال ۹۴ مثبت شده، اما سهم کشور از تجارت جهانی ۲۰ درصد کاهش یافته و فعالیت قاچاقچیان در کشور ۴ برابر فعالان رسمی اقتصادی است.

فارس- مجیدرضا حریری در مورد مثبت شدن تراز تجاری کشور که در سال 94 بعد از 4 دهه در صادرات غیرنفتی محقق شده است، اظهار داشت: از سال 1352 و از زمانی که نفت گران شد، تراز تجاری کشور ما مثبت نبوده و همیشه واردات بر صادرات چربیده است.
به گفته وی همیشه در دنیا از نظر علم تجارت برای ارایه آمار، صادرات نفتی و غیرنفتی را از یکدیگر جدا نمی کنند، اما در کشور ما از آنجایی که نفت کاملا دولتی است و درآمدهای ماحصل از آن صرف خرج جاری دولت می شود، این اتفاق افتاده و همواره صادرات غیرنفتی در کنار واردات محاسبه شده است که از یک جهت هم بد نیست و گرنه با احتساب فروش نفت سال های سال است که تراز تجاری ما مثبت است.
این فعال اقتصادی گفت: آمار واردات که از سوی گمرک 42 میلیارد اعلام شده درست نیست و با احتساب 19 میلیارد کالای وارداتی قاچاق به بالای 60 میلیارد دلار می رسد، مضاف بر آنکه صادرات ما هم با احتساب فروش نفت در حدود همین رقم است.
رییس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران در مورد تراز تجاری سایر کشورها و مقایسه آن با کشورمان، گفت: کشور ما جزو 30 اقتصاد بزرگ دنیاست و کمتر کشورهای اقتصادی وجود دارد که تراز تجاری شان مثبت بوده و اختلاف آن با وارداتشان زیاد باشد، به عنوان مثال کشور چین که بزرگترین صادرکننده دنیاست، از طرف دیگر بزرگترین واردکننده هم است.
وی در کنار اتفاق مثبتی که در این زمینه افتاده، هشدار داد که اگر چه در سال 94 تراز تجاری کشور مثبت شده، اما 20 درصد از سهم خود را از تجارت جهانی از دست داده ایم، تا جایی که طبق آخرین آمار تجارت جهانی در سال 2013، 38 هزار میلیارد دلار حجم تجارت دنیا بوده است که سهم ما با احتساب قاچاق و فروش نفت حدود 120 میلیارد دلار یعنی کمتر از 0.3 درصد بوده است.
حریری اضافه کرد: در حالی که 1.2 درصد جمعیت دنیا و یک درصد اقتصاد دنیا را تشکیل می دهیم و حجم تجارت ما باید 3 برابر میزان فعلی شده و به رقمی حدود 380 میلیارد دلار برسد.
به گفته این فعال اقتصادی 80 درصد کالاهایی که از گمرکات رسمی کشور وارد می شود، مستقیم به خطوط تولید می رود که این کالا بیش از 25 درصد کاهش یافته یعنی تقاضا برای تولید 25 درصد کمتر شده است. نایب رییس اتاق ایران و چین فزود: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده که بالغ بر 18 میلیارد دلار کالای قاچاق وارد شده یعنی قاچاقچیان 4 برابر فعالان اقتصادی قانونی در سال گذشته فعالیت داشتند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :