آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97329
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 11:14
تعداد بازدید : 1124

سامانه سمان تعطیل شد

با توجه به غیرفعال شدن «سامانه سمان» برای درج اطلاعات خبرنگاران اکنون «سامانه جامع رسانه های کشور» جایگزین سامانه قبلی شده تا خبرنگاران بتوانند با ثبت نام در این سامانه از مزیت های آن بهره مند شوند.

خبرگزاری فارس- بعد از به روی کار آمدن حسین انتظامی در معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد زمزمه هایی مبنی بر تعطیل شدن سامانه سمان که مخصوص ثبت اطلاعات خبرنگاران و پیگیری صدور کارت حرفه ای خبرنگاری برای آنها بود به گوش رسید.
در این میان حتی انتظامی در صحبت هایی خبر از تعطیل شدن این سامانه داد اما آن زمان اشاره ای به راه اندازی سامانه جدید برای جایگزینی سمان نکرد.
اکنون در پورتال جامع رسانه ای وزارت ارشاد به آدرس اینترنتی e-rasaneh.ir بخشی راه اندازی شده است که مخصوص ثبت نام خبرنگاران می باشد. این بخش ضمن دارا بودن گزینه های سامانه سمان گزینه های جدیدی نیز نسبت به سامانه قبلی دارد که از آن جمله می توان به تفکیک بخش خبرنگاران از بخش درخواست برای آگهی و درخواست مجوزهای مختلف از معاونت مطبوعاتی اشاره کرد.
روند ثبت نام در این سامانه مشابه سامانه سمان است و خبرنگاران می توانند با وارد کردن مشخصات و آدرس ایمیل خود نام کاربری و رمز عبور به این سامانه را از طریق ایمیل دریافت کرده و سپس به تکمیل اطلاعات بپردازند.
با توجه به تعطیل شدن سایت سمان از این پس صدور کارت حرفه ای خبرنگاران و ثبت مدارک مورد نیاز برای صدور این کارت از طریق سامانه جامع رسانه های کشور صورت می گیرد.
از نکات جالب توجه در این سامانه جدید بخش آزمون قانون مطبوعات برای کاربران است که به صورت اختیاری در سامانه قرار داده شده است. با توجه به راه اندازی سامانه جدید و تعطیلی سایت سمان هنوز مشخص نیست که علت تعطیل شدن سامانه قبلی و راه اندازی سامانه جدید چه بوده است چرا که خبرنگارانی که پیش از این در سامانه سمان ثبت نام کرده و اطلاعات خود را ماه به ماه به روز می کردند اکنون باید از ابتدا به سامانه جدید مراجعه و روند ثبت نام خود را پیگیری کنند که این کار هدر رفتن وقت خبرنگاران را در پی خواهد داشت و بهتر بود که سامانه قبلی اصلاح و به روز شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :