آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97327
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 11:11
تعداد بازدید : 861

کارت‎های اعتباری ابزاری که نیازمند برنامه است

باز هم ماجرای کارت اعتباری و باز هم وعده

داستان کارت اعتباری خرید کالا، یکی از داستان‎های سردرگمی است که از سال گذشته به امسال رسیده است و هنوز هم با همان ابهام‎ها و اما و اگرها روبرو است. یکی از صدور آن به زودی خبر می‎دهد و یکی آن را فراموش شده می‎انگارد.


فناوران- کارت اعتباری خرید کالا قرار بود آبان ماه سال گذشته برای متقاضیان خرید لوازم خانگی ایرانی توسط بانک‎ها و با اعتبار بانک مرکزی صادر شود تا کمی از بار رکود سنگین این صنعت بکاهد. اما از همان زمان این پروژه وارد فازهای تازه‎ای شد. ناصر حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از دائمی و عمومی شدن صدور این کارت‎ها خبر داد. مدتی بعد تولیدکنندگان لوازم خانگی با گله از خلف وعده بانک مرکزی اعلام کردند خودشان راسا دست به کار می‎شوند و مدتی بعدتر یعنی نزدیکی‎های اسفند در حالی که همه شواهد از توقف صدور این کارت حکایت داشت و رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی توقف صدور آن را رسما اعلام کرد، رییس کل بانک مرکزی این خبر را «غلط» دانست و بر ادامه این طرح تاکید کرد. هر چه بود دست مردم در سال 94 به این کارت‎ها نرسید و تقریبا همه پذیرفتند که قرار نیست این طرح اجرایی شود. اما در چند روز گذشته از طرف تولیدکنندگان لوازم خانگی پافشاری‎هایی بر اجرای آن دیده می‏شود. 
رییس انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی یک شنبه گذشته اعلام کرد: این طرح اجرا می‎شود و جزییاتش هم تا چند روز آینده اعلام خواهد شد. حالا  محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت هم انگار به صورت جدی پیگیر اجرای این طرح است و روز گذشته  از  صدور کارت اعتباری خرید کالاهای مصرفی بادوام تا پایان فروردین ماه امسال خبر داده است. 

همزمان با اظهارات وزیر صنعت؛ رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه سقف خرید در کارت اعتباری با تخصیص اعتبار ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی بانک مرکزی ۶ میلیون تومان است، گفت: نرخ سود این کارت ۱۲ درصد و مدت بازپرداخت آن از ۱۲ به ۲۴ ماه افزایش یافته است.
محمد طحان پور در رابطه با جزئیات جدید کارت اعتباری خرید کالاهای مصرفی که وزیر صنعت خبر اجرایی شدن آن را در پایان فروردین ماه اعلام کرده است، به تسنیم گفت: قرار بود براساس بسته اقتصادی دولت کارت اعتباری خرید کالا همزمان با دو طرح دیگر دولت برای تحریک تقاضا در سطح بازار انجام شود اما تعدد کارخانجات و کالاهای تولیدی باعث شد تا اجرایی شدن این کارت با ابهاماتی همراه شود.
وی با بیان اینکه براساس این طرح قرار شد پول فروش کالاها مستقیم به حساب کارخانه داران واریز شود، افزود:  اجرایی شدن این موضوع نیازمند پیاده سازی یک سیستم نرم افزاری در دستگاه های پوز فروشگاه ها بود که همین امر اجرایی شدن کارت اعتباری را با تأخیر مواجه کرد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: در ماه های پایانی سال گذشته جلسات متعددی برای رفع این مشکلات برگزار شد و در نهایت اشکلات طرح برطرف شد.
 طحان پور با بیان اینکه سقف خرید در کارت اعتباری با تخصیص اعتبار 4 هزار و 200 میلیارد تومانی بانک مرکزی 6 میلیون تومان است، گفت: نرخ سود این کارت 12 درصد است و در مرحله اول سه گروه بازنشستگان، فرهنگیان و مشمولین تأمین اجتماعی هر کدام به تعداد 350 هزار نفر می توانند اقدام به تهیه این کارت کنند.
وی تصریح کرد: بازپرداخت این کارت هم از 12 ماه به 24 ماه افزایش یافته است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه کالا به وفور در بازار وجود دارد، اظهار داشت: کسانی که سقف حقوقی ماهانه آنها یک میلیون و 500 هزار تومان است مشمول دریافت کارت اعتباری خرید کالا هستند.
طحان پور اضافه کرد: کارت اعتباری خرید کالا در پایان فروردین ماه سال جاری اجرایی می شود و به مردم توصیه می کنم برای حمایت از تولید ملی نسبت به خرید کالای ایرانی اقدام کنند.
 کارت اعتباری خرید یک ابزار کارآمد اما...
 هر چند بحث ارایه کارت اعتباری خرید لوازم خانگی در قالب بسته رونق اقتصادی دولت در سال گذشته مطرح شد و سرنوشت ناموفقی را هم تا به حال پشت سر گذاشته است، اما به نظر می‎رسد این کارت‎ها می ‎توانند به عنوان ابزاری کارآمدتر از آنچه در نظر بود، در خدمت نظام مالی و تسهیلاتی کشور در قرار بگیرند. یکی از مهم‎ترین اشکالات ارایه تسهیلات خرد خصوصا تسهیلات برای خرید کالاهای با دوام یا سرمایه‎ای که هدفشان تحریک تقاضا در بازار و رفع رکود است، انحراف این تسهیلات در مسیر واقعی خود با ارایه فاکتورهای صوری است. استفاده از ابزار کارت‎های اعتباری خرید کالا می‎تواند به صورت بسیار کارآمد امکان مدیریت این تسهیلات را فراهم کند و از این انحراف‎ها جلوگیری کند. این کارت‏ها این امکان را فراهم می‎کنند که از منابع کمکی بانک مرکزی به شکل مطلوب بهره گرفته شود. همچنین اعتبار سنجی مشتریان را هم بسیار تسهیل می‎کند. البته به شرطی که از وضعیت پیچیده کنونی خلاص شود و برنامه مدون و مشخصی برای ارایه و مدیریت آن در بلند مدت تدوین شود.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :