آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97324
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 11:8
تعداد بازدید : 859

در بازدید وزیر صنعت از سامانه جامع گمرکی مطرح شد

سه طرح کلیدی تسریع در ترخیص کالاهای اولیه تولیدکنندگان از گمرکات

محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت از سامانه جامع گمرکی بازدید و از الکترونیکی شدن ترخیص کالا در گمرک استقبال کرد.

روابط عمومی گمرک ایران- در این بازدید مجتبی خسروتاج قایم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و علی اصغر توفیق معاون آموزش، پژوهش و فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند.
مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران در ابتدای این بازدید در خصوص چگونگی کارکرد سامانه جامع گمرکی توضیحاتی ارایه و مراحل مختلف انجام تشریفات گمرکی با بکارگیری پنجره واحد تجارت فرامرزی و سامانه جامع گمرکی را برای نعمت زاده و هیات همراه تشریح کرد.
همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت پیاده‎سازی مانیفست الکترونیکی و دریافت اطلاعات کالاها توسط سامانه قبل از رسیدن کشتی یا کامیون، قبض انبار الکترونیکی، صدور پروانه های گمرکی به روش الکترونیکی، ارتباط الکترونیکی گمرک با بانک، صدور بیمه نامه های الکترونیکی، پرداخت الکترونیکی و حذف کاغذ در گمرک را با کمک سامانه جامع گمرکی قابل تحسین توصیف کرد.
بنابراین گزارش، مهم ترین موضوعی که در این بازدید از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد حمایت از تولیدکنندگان داخلی و صاحبان صنایع با استفاده از سامانه جامع گمرکی و اطلاعات آنلاین این سامانه بود.
نعمت زاده ابتدا پیشنهاد داد تا قبض انبار برای مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز تولیدکنندگان حذف شود و اطلاعات مانیفست الکترونیکی سامانه جامع گمرکی در ترخیص کالا ملاک عمل قرار گیرد که این پیشنهاد با استقبال رییس کل گمرک ایران همراه شد.
همچنین وزیر صنعت و رییس کل گمرک ایران توافق کردند تا لیستی از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار گمرک قرار گیرد تا تشریفات گمرکی کالای آنها بدون ارزیابی انجام و کنترل‎های لازم پس از ترخیص و در حین حسابرسی بعد از ترخیص صورت گیرد.
همچنین پیشنهاد دیگری از سوی رییس کل گمرک ایران مطرح شد مبنی بر اینکه برای ترخیص فوری کالاهای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی خوشنامی که مبادلات آنها از طریق سیستم بانکی صورت گرفته و یا از ارز مبادله‎ای استفاده می‎کنند، با هدف توسعه و تسهیل تجارت و حمایت از تولیدکنندگان داخلی بانک‎ها سقف اعتباری برای آنها تعریف کنند تا بدون معطلی در گمرک کالاهای آنها ترخیص شود.
البته رییس کل گمرک ایران از اجرای طرحی در گمرک خبر داد که تولیدکننده ها می توانند پس از ورود کالای خود به انبارها 50 درصد کالای خود را ببرند و 50 درصد باقیمانده را نگه دارند تا مراحل تشریفات گمرکی آن انجام شود.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :