آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97320
تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 10:57
تعداد بازدید : 789

تسهیلات به شرکت های دانش بنیان 4 برابر شد

تسهیلات جدید مالی و تبلیغاتی برای شرکت های دانش بنیان در سال جدید اعلام شد.


فناوران- سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری دیروز در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶ گفت: باید انگیزه و تعریف درستی از اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان داشت تا بتوانیم این اقتصاد را محقق کنیم.
وی افزود: همواره اقتصاد نفتی در رسانه ها مورد نقد قرار گرفته است؛ زیرا موجب می شود تمام اعتماد به نفس کشور را از بین ببرد.
ستاری با بیان اینکه ما می توانیم بدون تکیه بر درآمد نفتی، تاثیرگذار عمل کنیم، گفت: هم اکنون جهت گیری دانشگاه ها به سمت تاثیرگذاری پیش رفته به طوری که ایجاد تحول وظیفه اصلی آنها به شمار می رود.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بدیهی است که مسیر تحول کشور در کارآفرینی است تا بدین واسطه بتوانیم GDP کشور را افزایش داده و بالا ببریم. این نوع دیدگاه، جدید است و می تواند در تحقق اقتصاد دانش بنیان مؤثر واقع شود.
وی با تاکید بر اینکه کشور ما پتانسیل فوق العاده ای در نیروی انسانی دارد، تصریح کرد: مغز این نیروهای انسانی پتانسیل اصلی اقتصاد دانش بنیان محسوب می شود.
ستاری گفت: رسانه ملی برای تبلیغات محصولات دانش بنیان به شرکت های دانش بنیان تقریبا ۴۰ درصد تخفیف می دهد تا این شرکت ها بتوانند محصولات خود را در این رسانه تبلیغ کنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ما فضای کسب و کار را برای شرکت های دانش بنیان مهیا می کنیم، تصریح کرد: حوزه رباتیک یک حوزه جدی به شمار می رود و می بینیم که پتانسیل تجاری سازی فوق العاده ای نیز دارد و این زمینه پیشرفت برای حوزه رباتیک به وضوح دیده می شود.
وی اضافه کرد: پایه اصلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است و ما می توانیم با کارآفرینی و با اعتماد به نفس در تحقق این اقتصاد گام برداریم.
ستاری ادامه داد: ممکن است که محققان در طول فعالیت های خود شکست بخورند ولی باید توسط دولت حمایت شوند تا از این شکست ها درس بگیرند، در واقع وظیفه اصلی دولت حمایت از افرادی است که در حوزه کارآفرینی با شکست هایی مواجه می شوند.
 درآمد یازده هزار میلیاردی
به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضروری است جوانانی که در این حوزه ها کار می کنند را حمایت کنیم؛ زیرا اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان توسط افراد زیر ۳۰ سال به منصه ظهور خواهد رسید.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، توضیح داد: تقریبا در حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان درآمد این شرکت های دانش بنیان است.
ستاری با بیان اینکه بزرگترین حجم شرکت های دانش بنیان در حوزه بیوتکنولوژی است، افزود: قیمت یک ریال دارو معادل ۲۰۰ بشکه نفت است و این هنری است که در دانش نهفته است.
به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه برای کشورهایی است که خواستار طراحی و تفکر هستند، جایی که صنعت آن نیاز به تحقیقات داشته باشد که این موضوع در کشور ما به خوبی در حال محقق شدن است.
 افزایش 4 برابری تسهیلات
مدیر ارزیابی معاونت تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز روز گذشته گفت: میزان تسهیلات مصوب این صندوق در حمایت از شرکت های دانش بنیان در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ بیش از ۴ برابر افزایش داشت.
فرهاد امیری مقدم گفت: با توجه به منابع مالی تخصیص یافته در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی، حمایت از شرکت های دانش بنیان به صورت جدی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد.
وی افزود: بر این اساس میزان حمایت از این شرکت ها در قالب ارایه تسهیلات در پایان سال ۱۳۹۳ به ۱۰۳ میلیارد تومان رسید.
مدیر ارزیابی معاونت تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: با توجه به روند چشمگیر حمایت از شرکت های دانش بنیان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی، در سال ۱۳۹۴ میزان حمایت از شرکت ها در قالب ارایه تسهیلات مختلف با افزایشی بیش از چهار برابر به ۵۷۹  میلیارد تومان رسیده است.
به گفته وی، امیدواریم با این تسهیلات شرایط مناسب تری برای تجاری سازی محصولات و توسعه بازار شرکت های دانش بنیان فراهم شود.
وی با بیان برگزاری دو همایش رونمایی از طرح های خاتمه یافته و محصولات شرکت های دانش بنیان در سال ۹۴ گفت: در سال جاری نیز تعداد قابل توجهی از محصولات تجاری شده سایر شرکت ها در همایش های مشابه به فضای اقتصاد دانش بنیان کشور معرفی خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :