آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97219
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1395 10:37
تعداد بازدید : 683

راستی آزمایی باز بودن سوئیفت با اکران عمومی برای خبرنگاران

سوئیفت باز بود. این تیتر خبری سیروس‎های اقتصادی اکثر خبرگزاری کشور در روز گذشته بود. ماجرای دنباله دار باز بودن یا نبودن سوئیفت بعد از مصاحبه تلویزیونی دو شب قبل عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته‎ای کشورمان دوباره به میان خبرها بازگشت و بعد از اینکه عراقچی در این مصاحبه از بانک مرکزی درخواست کرد، درهای اتاق سوئیفت را به روی خبرنگاران و رسانه‏ها بگشاید، روز گذشته این اتفاق افتاد.

فناوران- مدیرکل بین الملل بانک مرکزی در جریان بازدید خبرنگاران از روند مبادلات سوئیفت در این بانک اعلام کرد: 300 رابطه کارگزاری با بانک‎های خارجی برقرار شده است.
حسین یعقوبی با بیان اینکه اکنون 300 رابطه کارگزاری با شبکه بانکی بین‎المللی برقرار شده، گفت: این رقم در زمان تحریم شاید به اندازه تعداد انگشتان دست‎ها نبوده است. با نگاه اجمالی به ایجاد روابط کارگزاری، موفقیت بانک‎ها در این زمینه قابل مشاهده است؛ بر اساس گزارش ها حتی در برخی از حوزه ها ضوابط کارگزاری با بانک‏هایی ایجاد شده که پیش از تحریم نیز با آنها ارتباطی نداشته‎ایم.
رییس گروه کاربران سوئیفت کشوری، همچنین از کاهش هزینه مبادلات پس از برقراری روابط کارگزاری و بهره گیری از پیام رسان سوئیفت خبر داد و گفت: در برخی از رسانه‎ها به دلیل ناآگاهی از موارد مربوط به ضوابط کارگزاری بانکی با زیرمجموعه‎ها، این روابط کارگزاری با سوئیفت اشتباه گرفته می‎شود.
به گفته وی، سوئیفت یک سیستم جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی است که همانند تلفن و تلکس کارایی دارد و در اختیار بانک‎ها برای انجام روابط مالی در شبکه بین‎الملل قرار می‎گیرد.
وی با بیان اینکه سوئیفت گره گشا نیست، افزود: ابتدا باید ضوابط کارگزاری ایجاد و سپس اقدامات بعدی انجام شود.
یعقوبی ادامه داد: بانکی که خواستار فعالیت در عرصه بین‎الملل است، ابتدا باید با مطالعه و سپس جمع‎بندی، بانک‎ها را برای برقراری روابط کارگزاری انتخاب کند و بعد از ایجاد این روابط، فعالیت را به مرحله اجرا دربیاورد.
مدیرکل بین الملل بانک مرکزی ادامه داد: سوئیفت تنها کار مخابره را انجام می‎دهد و در همین حال ابتدا باید ضوابط کارگزاری ایجاد و سپس از سوئیفت استفاده کرد.
وی ادامه داد: در متن برجام تصویب شد که پس از اجرای همه فعالیت‎های بانکی بین المللی، استفاده از ابزارهایی همانند سوئیفت امکان پذیر باشد، بنابراین سوئیفت جزو نخستین نتایج و آثار مثبت برجام بود.
یعقوبی با بیان اینکه در جریان تحریم به جز چند بانک غیرتحریمی، بقیه بانک‎ها از سوئیفت محروم بودند، گفت: در جریان تحریم روابط کارگزاری به صورت کامل وجود نداشت و نقل و انتقالات با هزینه بالا انجام می‎شد.
به گفته وی، هم اکنون سه بانکی که در فهرست تحریم قرار دارند، به سوئیفت متصل نیستند و بقیه بانک‎ها این سیستم پیام رسان
 را دارند.
وی با یادآوری اینکه 29 بانک ایرانی در سوئیفت فعالند، افزود: بانک مرکزی تلاش دارد استفاده از این پیام رسان را برای سه بانک قرار گرفته در فهرست تحریم، محقق سازد.
رییس گروه کاربران سوئیفت کشور با تاکید بر این که مسایل و امور بانکی بین‎المللی در ادبیات استاندارد به صورت محرمانه است و در هیچ جای دنیا روابط بانکی اعلام نمی‎شود، گفت: با توجه به این که در شرایط حساس هستیم مثالی در این مورد اعلام می شود، بر همین اساس حساب ایران نزد بانک مرکزی ایتالیا باز و از طریق سوئیفت پول منتقل شده است و ما بستانکار از بانک مرکزی این کشور هستیم.
یعقوبی افزود: براساس دستورالعمل، بانک‏ها اجازه ندارند با بانک‏های کوچک خارجی ارتباط برقرار کنند و برقراری روابط با بانک‎های بزرگ خارجی در دستور کار است.
وی با بیان اینکه تحریم های دلاری ارتباطی به موضوع هسته ای ندارد و ما قبل از این موضوع تحریم دلاری شده بودیم، گفت: محدودیت‏های ایجاد شده در زمینه مبادلات دلاری همچنان پابرجا است و این مساله قبل از تحریم‏های هسته‎ای هم وجود داشته و مساله مهمی هم برای اقتصاد و روابط بانکی کشور به حساب نمی‏آید. 
محمود زیبایی، رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی هم در حاشیه این بازدید با بیان اینکه  سوئیفت نسخه یک و دو ندار و همه بانک‎های ایرانی از آخرین نسخه سوئیفت  استفاده می کنند گفت:  سوئیفت نسخه (ورژن) یک و دو ندارد و تنها نسخه آن «هفت» است و همه بانک های ایران هم اکنون از آخرین نسخه سوئیفت
 استفاده می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :