آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97218
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1395 10:35
تعداد بازدید : 717

بازار موبایل در بهار هم کساد مانده است

نوسان عجیب قیمت گوشی های پرچمدار

بازار موبایل اوایل سال را در کم رونقی سپری می کند، اما این کسادی بازار موبایل امسال از اول فروردین آغاز نشده بلکه از سال گذشته بازار همچنان در در این وضعیت به سر می برد.


فناوران- در آستانه روزهای نخست سال 95 فروشندگان بازار موبایل از بی رونقی بازار موبایل می گویند. از یک سو آغاز سال جدید که همیشه فروش بازار به کمترین میزان خود می رسد و از سوی دیگر فروشندگان داستانی تکراری را عامل کاهش فروش خود می دانند؛ فروشگاه های آنلاین.
 نقش فروشگاه های آنلاین در فروش سنتی ها
از سال گذشته فروش اینترنتی چه در زمینه پوشاک و لوازم خانگی و برقی تا دستگاه های دیجیتالی گسترش یافت. گوشی های موبایل هم در میان ابزارهایی قرار گرفت که با فروش خوبی از طریق آنلاین روبه رو شد. از یک سوی بی اعتمادی مردم به خریدهای حضوری و جلب اعتماد افراد به فروشگاه های آنلاین باعث شد تا کاربران به خریدهای اینترنتی روی بیاورند. بر این اساس انتظار می رود امسال فروش اینترنتی باز هم افزایش یابد. با این حال نمی توان فروشگاه های اینترنتی را رقیبی برای فروشگاه های فیزیکی و بازار دانست، چرا که بر اساس گزارش شرکت های آنلاین، تنها 2 درصد از کل فروش گوشی به فروش آنلاین اختصاص دارد.
 بازار شلوغ اما بدون خریدار
این روزها اگر سری به بازار بزنید، حتما با بازاری روبه رو می شوید که شلوغ و پر رفت و آمد است، اما به گفته فروشندگان، شلوغی بازار کاذب است چرا که اکثر این افراد فقط تماشاچی و ویترین بین هستند و بیشتر درباره قیمت گوشی های موبایل سوال می پرسند و خریدار نیستند. در این میان بیشترین گوشی هایی که مورد سوال مشتریان قرار دارد، گوشی های تازه وارد شامل گلکسی S7 و گلکسی S7 edge است که از قیمت های کاذبی برخوردارند و به دلیل اینکه هنوز این گوشی ها به شکل رسمی وارد بازار کشور نشده اند و به صورت قاچاق در بازار موجودند، اما از سویی به دلیل داشتن مشتری، هر فروشگاهی قیمت مختلفی روی این گوشی ها می گذارند. بر این اساس تا واردات رسمی نمی توان با قیمت ثابتی این گوشی ها را یافت.
 نوسان عجیب قیمتی در بازار
اما دیروز خبری مبنی بر عرضه آیفون SE با قیمت نجومی در بازار ایران منتشر کردیم. بر اساس بررسی های ما در حالیکه اپل این گوشی را با قیمت 400 دلار به بازار عرضه کرده و برچسب ارزان قیمت را به این گوشی چسبانده است، اما این گوشی با قیمتی بیش از 5/2 برابر وارد بازار شد. جالب بود که قیمت این گوشی تازه وارد از نسخه های S6 و S6 Plus که به عنوان پرچمداران اپل شناخته می شوند، گران تر است. با این حال این گوشی مشتریان خود را در بازار دارد. با این اوضاع در طول یکی دو روز قیمت این آیفون بیشتر از یک میلیون تومان افت کرد و با حدود دو میلیون و 600 به فروش می رسد. البته همچنان نمی توان نرخ ثابتی برای این گوشی در بازار یافت.با این حال اوضاع بازار موبایل خوب نیست و فروشندگان برخلاف همیشه که حداکثر زمان کسادی بازار را تا خرداد پیش بینی می کردند، امسال نمی توانند زمان خاصی را برای بهبود وضعیت فروش موبایل تعیین کنند.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :