آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 97213
تاریخ انتشار : 17 فروردین 1395 10:26
تعداد بازدید : 948

حذف خدمات الکترونیکی از پورتال iran.ir

پورتال iran.ir که در سال 86 با عنوان درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران آغاز به کار کرد و هم اکنون نیز این نام را یدک می کشد عملا از ارایه خدمات الکترونیکی کنار گذاشته شد.

فارس- یکی از مصادیق نمایان دولت الکترونیک در وزارت ارتباطات، پورتالiran.ir  است که از سال 86 با عنوان «درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران» آغاز به کار کرده است.
آن طور که در اهداف راه اندازی این پورتال اعلام شد، «درگاه ایران به مثابه دروازه اصلی ورود کشور ایران به دنیای مجازی است که امکان دسترسی متمرکز و یکپارچه شهروندان ایرانی در داخل و اقصی نقاط جهان را به اطلاعات و خدمات ارایه شده در کشور جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند. در واقع درگاه ایران، کلیه خدماتی را که یک فرد برای زندگی عادی و روزمره در کشور ایران به آن نیازمند است را در اختیار وی قرار می دهد.». این هدف همچنان نیز در بخش اطلاعات پورتال پابرجا مانده است.
در نیمه دوم سال 94 رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در پاسخ به این سوال که آیا در دولت یازدهم نیز ملاک الکترونیکی کردن خدمات دولت همان رویه سابق ارایه خدمات الکترونیکی بر بستر پورتال iran.ir خواهد بود گفت: سرویس دهی پورتال ایران شامل خدمات الکترونیکی بود اما آنچه اکنون مدنظر است خدمات دولت است. پورتال ایران تنها شامل خدمات الکترونیکی بود و اکنون ساختارهای دولت مورد بازبینی قرار می گیرد، دولت الکترونیکی بازآفرینی دولت است نه الکترونیکی کردن وضع موجود دولت. این تفاوت و رویکردی است که دنبال آن بودیم.
طبق انتظاری که می رفت هم اکنون تغییرات عمده ای در پورتال ایران مشاهده می شود.
در حال حاضر بخش خدمات الکترونیکی که روزی مهم ترین بخش پورتال iran.ir محسوب می شد، به صورت کامل از صفحه اصلی پورتال حذف شده است.
این پورتال هم اکنون بیشتر به وبگاهی دسته چندم با موضوع شناساندن کشور ایران شبیه شده است و اخبار، اوقات شرعی، آب و هوا، پست الکترونیکی، نقشه، تصاویر و ایران نما به بخش های اصلی این پورتال تبدیل شده اند.
جست وجویی در اینترنت نشان می دهد علیرغم خروج تمرکز پورتال iran.ir بر خدمات الکترونیکی، اما پایگاه داده خدمات الکترونیکی که در گذشته در این پورتال ارایه می شد همچنان به این پورتال مرتبط است و اگر کسی از ماهیت سابق این پورتال اطلاع داشته باشد با جست وجوی موضوعی در اینترنت می تواند به این بخش دسترسی یابد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :