آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96316
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1394 10:30
تعداد بازدید : 906

وعده‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات در همایش فضای مجزای پاک

اینترنت باید تقریبا رایگان شود

دومین همایش ملی فضای مجازی پاک، بیش از آن که همایشی علمی-فرهنگی باشد، به عرصه اعلام سیاست ها و برنامه های شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات بدل شد.


فناوران- این در حالی بود که این همایش در سال گذشته، محل قدرت نمایی مخالفان و منتقدان سیاست های دولت در عرصه فضای مجازی بود. 

 اینترنت باید تقریبا رایگان شود
دبیرشورای عالی فضای مجازی در این همایش با بیان اینکه درحال حاضر مردم بابت حجم اینترنت پول پرداخت می کنند،گفت: باید از این شیوه که مدت ها در دنیا منسوخ شده خارج و اینترنت تقریبا رایگان در دسترس مردم قرار گیرد.
ابوالحسن فیروزآبادی افزود: متاسفانه در فضای مجازی توجه به اینترنت خارج از کشور است و قیمت گذاری براساس هزینه های انجام شده صورت می گیرد در حالی که در دنیا مدت ها این شیوه کنار گذاشته شده است. 
فیروزآبادی تاکید کرد: حجم ترافیک فقط برای شبکه هایی مانند تلفن همراه که ظرفیت شبکه آن محدود است می تواند انجام شود اما برای استفاده کاربران از طریق شبکه فیبر نوری نباید حجم ملاک عمل قرار گیرد. 
وی بر لزوم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در کشور تاکید کرد و گفت: وزارت ارتباطات در ماه های گذشته اقدامات بسیار خوبی را در این زمینه انجام داده اما باید این کار زودتر شروع می شد و امیدوارم این روند با شتاب بیشتری تا راه اندازی این شبکه ادامه یابد. 

 فیلترینگ راه حل نیست
وی گفت: نظام سالم سازی فضای مجازی نباید مبتنی بر فیلتر باشد و باید به خانواده ها، مدارس و دانشگاه ها نقش مهمی بدهیم تا آنها بتوانند فضای امن و مناسبی را در این حوزه فراهم کنند. 
دبیر شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد: شرکت ها باید نقش مهمی در این حوزه داشته باشند و براساس نیاز مشتریان اقدام به ارایه اینترنت مطلوب برای اقشار مختلف جامعه کنند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با انتقاد از عملکرد فیلترینگ در حوزه فضای مجازی خاطرنشان کرد: پالایش فضای مجازی را به گردن حکومت انداخته ایم و دولت هم فقط در دروازه های ورودی اینترنت دستگاه فیلترینگ گذاشته است. این در حالی است که نباید فقط نگاه سلبی داشته باشیم و باید به امور ایجابی که تولید محتوا نیز یکی از این امور است نیز توجه بیشتری کنیم.
فیروزآبادی با بیان اینکه باید فکر اساسی برای پالایش فضای مجازی کنیم، تصریح کرد: البته شبکه ملی اطلاعات نیز با همین هدف تعریف شده است که می تواند به عنوان فکر اساسی و رکن و زیرساخت فضای مجازی ایجاد شود و روی آن شبکه های اجتماعی مطلوب شکل گیرد.

 وعده های آقای وزیر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این همایش ضمن اعلام رونمایی از شبکه ملی اطلاعات در سال آینده وعده داد پهنای باند اینترنت در سال ۹۵ سه برابر می شود.
محمود واعظی گفت: در سال ۹۴ به دلیل کمبود بودجه، بسیاری از برنامه ها و توسعه زیرساخت ها به کندی پیش رفت که امیدواریم در سال آینده با رونق اقتصادی بسیاری از اهداف مد نظر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محقق شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فرصت ها و تهدیدهای فضای مجازی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: می توان با ارتقای آگاهی مردم، از دستاوردهای علمی فضای مجازی در جهت سرعت بخشیدن به زندگی مطلوب مردم بهره جست.
واعظی با بیان اینکه اجرای سریع تر شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیکی در دستور کار وزارت ارتباطات برای سال ۹۵ قرار دارد، گفت: هم اکنون گام اول دولت الکترونیکی برداشته شده است و به زودی تعداد زیادی از دستگاه های حاکمیتی به شبکهNIX  (نقطه تبادل ترافیک) وصل خواهند شد. در همین حال پهنای باند اینترنت که در سال ۹۴ از ۶۲۰ گیگابیت به ۴۰۰۰ گیگابیت افزایش یافته، در سال ۹۵ نیز افزایش خواهد یافت.

 آغاز فاز سوم فیلترینگ هوشمند
واعظی در مورد آخرین وضعیت اجرای فیلترینگ هوشمند در کشور با توجه به آنکه برخی انتقادات از ناکارآمدی این طرح حکایت دارد، گفت: از هفته گذشته فاز سوم پروژه فیلترینگ هوشمند را با تمرکز بر اجرای آن از سوی شرکت های اینترنتی در دستور کار قرار داده ایم؛ به این معنی که فیلترینگی که در ورودی کشور تاکنون انجام می شد با طراحی جدید انجام شده و به اپراتورهای اینترنت و دانشگاه ها محول شده است و این شرکت ها خود مسئول اجرای فیلترینگ 
می شوند.
به گفته واعظی، با اجرای این طرح، سرعت ارایه اینترنت افزایش پیدا کرده و اعمال فیلترینگ بر اساس نیاز جامعه کاربران متفاوت خواهد بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد آخرین وضعیت پیوست فرهنگی فضای مجازی نیز گفت: این پیوست از ۱.۵ سال قبل در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تدوین آغاز شد و برای آن مشاور نیز گرفتیم. نتیجه آن را نیز به مرکز ملی فضای مجازی ارسال کرده ایم.
وی افزود: جلسات بسیاری در این زمینه گذاشته شده است و هم اکنون آنچه که اطلاع دارم، این است که پیوست فرهنگی فضای مجازی در دستور کار شورای عالی فضای مجازی برای تصویب قرار دارد.
واعظی در مورد آخرین وضعیت اپراتور چهارم فیبر نوری کشور نیز گفت: این اپراتور در حال مذاکره با شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری است و با توجه به اهمیت پروژه، اجرای آن در کشور مقداری زمانبر خواهد بود.

 بررسی مجدد قیمت گذاری اینترنت در سال آینده
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد تغییر قیمت اینترنت و تغییر نحوه تعیین قیمت اینترنت، گفت: هم اکنون در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، کمیته ای برای بررسی مجدد قیمت اینترنت تشکیل شده است و در این زمینه قرار است نگاه به اقتصاد اینترنت نیز مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در نیمه اول سال آینده این طرح با هدف تعرفه گذاری مجدد در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب شود، گفت: موضوع حذف خرید حجم اینترنت نیز در این مصوبه دیده خواهد شد.
وزیر ارتباطات با بیان این که وزارت ارتباطات نباید دسترسی به سایت های غیراخلاقی را فراهم کند گفت: نباید فضایی را بوجود آورد که در هر جایی دسترسی به سایت های غیراخلاقی مهیا باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :