آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9628
تاریخ انتشار : 10 تیر 1391 10:44
تعداد بازدید : 2047

يك انتقال و چند پرسش

«با ايجاد دبيرخانه شوراي عالي فضاي مجازي، اميدواريم پروژه هاي دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني ذيل اين شوراي فراسازماني ساماندهي شود.»

علی شمیرانی

عبارت مذكور به نقل از قائم مقام دبير شوراي عالي اطلاع‌‌رساني است، شورايي كه به زعم ايشان بيشترين تلاش و رايزني‌ را در سال‌هاي گذشته براي تشكيل شوراي عالي فضاي مجازي به كار بست. ميزان علاقه مسوولان شوراي عالي اطلاع‌رساني به شوراي عالي و تازه تاسيس فضاي مجازي به حدي است كه دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني اعلام كرده از اين پس "الف" تا "ي" فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور در شوراي عالي فضاي مجازي رقم خواهد خورد و حتي به خبرنگاران وعده داده‌اند تا پنج سال ديگر منتظر تحولات زيادي بايد باشند.
به تعبيري مسوولان شوراي عالي اطلاع‌رساني بيشتر از مسوولان شوراي عالي مجازي از اين شورا سخن گفت‌وگويي بيشتر از شوراي خود به فكر شوراي مذكور هستند. اخيرا نيز شوراي عالي اطلاع‌رساني اعلام كرده كه در صدد انتقال پروژه‌هاي خود به شوراي عالي فضاي مجازي است. اما در اين خصوص پرسش‌هايي به ذهن متبادر مي‌شود.
نخست آنكه به طور مشخص كدام پروژ‌ه‌ها در شوراي عالي اطلاع‌رساني تعريف شده كه قصد اجراي آن ذيل شوراي عالي فضاي مجازي است؟
دوم آنكه چگونه و چرا پروژه‌هايي ذيل شوراي عالي‌اطلاع‌رساني تعريف شده‌اند كه در اين شورا قابليت اجرايي نداشته و حال قرار است ذيل شوراي عالي فضاي مجازي به اجرا درآيند؟
سوم آنكه اگر پروژه‌هاي شوراي عالي اطلاع‌رساني قابليت اجرا توسط شوراي جديد را دارند، آيا رفته رفته اصل وجود شوراي عالي اطلاع‌رساني زير سوال نمي‌رود؟
شايد مسوولان شوراي عالي اطلاع‌رساني به نوعي در حال تعريف شرح جديدي از خدمات براي خود و نوعي تقسيم كار با شوراي عالي فضاي مجازي هستند، تا به اين ترتيب هم به همكاري با شوراي جديد پرداخته و هم راهي براي حفظ و بقاي شوراي عالي‌اطلاع‌رساني يافته باشند.
پيش از اين نيز شوراي عالي اطلاع‌رساني بعد از تشكيل شوراي عالي‌فناوري اطلاعات اقدام به بازنگري در شرح خدمات خود كرد تا از قانون لزوم ادغام شوراهاي موازي در شوراي عالي فناوري‌ اطلاعات بگريزد. اگرچه شوراي عالي فناوري اطلاعات روي كاغذها باقي ماند و هيچ‌گاه عملياتي نشد.
از اين‌رو اگرچه در فرآيند شكل‌گيري شوراي عالي فضاي مجازي خبري از ضرورت حذف و ادغام تمامی شوراها و نهادهاي موازي با اين شورا در كشور مطرح نشده است، اما به نظر مي‌رسد شوراي عالي اطلاع‌رساني از هم‌اكنون در حال تعيين شكل تعامل و تثبيت جايگاه خود در ساختار فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :