آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96240
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1394 10:40
تعداد بازدید : 676

MTN تسلیم رگولاتور نیجریه شد

شرکت مخابراتی MTN (شریک اپراتور دوم ایران-ایرانسل) که یکی از شرکت های مخابراتی فعال در آفریقای جنوبی است، تصمیم دارد سهام شعبه نیجریه خود را وارد بورس این کشور کند.

سنا - بر اساس این گزارش، MTN یک شرکت ارتباطاتی راه دور چند ملیتی است که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و در حال حاضر در ۲۱ کشور آفریقایی و خاورمیانه ای فعالیت دارد. گروه ام. تی. ان در بورس اوراق بهادار جی.اس.ئی (JSE) با کد سهام MTN فعالیت می کند.
مدیر عامل اصلی این شرکت، فوتوما نهلیکو، در خصوص پذیرش سهام این شرکت در بورس نیجریه گفت: نمایندگی نیجریه شرکت ام. تی. ان در نظر دارد پس از حل و فصل مناقشه 3.9 میلیارد دلاری این شرکت با دولت نیجریه، مراحل عرضه سهام را آغاز کند.
بر این اساس، این شرکت در سال گذشته میلادی به دلیل عدم قطع سیم کارت های رجیستر نشده توسط دولت نیجریه جریمه شد.
مدیرعامل این شرکت در ادامه بیان داشت: سود هر سهم تا پایان دسامبر سال 2015 میلادی 746 سنت برآورد شده است. این در حالی است که سود هر سهم این شرکت در سال 2014 میلادی برابر با 1 دلار و 536 سنت اعلام شده بود.
طبق آمار رسمی این شرکت، شمار مشترکان ام . تی. ان نیجریه به بیش از 7 میلیون و 667 هزار نفر رسیده است که این رشد ناشی از چشمگیر بودن تقاضا برای خدمات مخابراتی و ارزان بودن خط تلفن همراه در نیجریه بوده است. بزرگ ترین سهم بازار نیجریه که معادل 47 درصد است در اختیار ام . تی. ان نیجریه است .
 ام . تی. ان نیجریه همچنان در پی گسترش شبکه خود است و طی 6 ماه ۳۳۵ ایستگاه پایه جدید و 2 سوییچ جدید را به شبکه خود افزوده است. در واقع کل سود عملیات ام . تی. ان نیجریه دوباره در همین کشور سرمایه گذاری شده است.
شرکت مخابراتی ام . تی. ان آفریقای جنوبی در راستای پروژه اپراتور دوم تلفن همراه، بیش از ۵/۱ میلیارد دلار در زمینه تلفن همراه در ایران سرمایه گذاری کرده است.
این شرکت با امضاء توافقی، ۴۹ درصد از سهام شرکت ایرانسل به ارزش ۲ میلیارد دلار را به خود اختصاص داد و بدین ترتیب برای اولین بار وارد بازار تلفن همراه خاورمیانه شد. با این حال این شرکت به رغم وجود قانون واگذاری در بورس در طول سال های گذشته به راحتی از این موضوع گذشته و با وجود تخطی صریح از قانون اما مسوولان دولتی نیز تمایلی برای ورود این شرکت چند ملیتی به بورس ندارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :