آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96237
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1394 10:36
تعداد بازدید : 696

اختراع پوست درخشان برای روبات ها

مهندسان دانشگاه کرنل نوعی پوست مصنوعی ساخته اند که خاصیت کشسانی فوق العاده بالایی دارد و قابل استفاده روی روبات هاست.

آنا- مهندسان موفق به ساخت نوعی ماده نورافشان الکتریکی (electroluminescent) شده اند که به گفته آنها یکی از استفاده های بالقوه آن در پوست روبات ها است. این پوست درخشان تا شش برابر کش می آید و در همین حین هنوز از خود نور ساطع می کند.
راب شپرد، پروفسور مهندسی مکانیک و هوا و فضا از دانشگاه کرنل، در این باره بیشتر توضیح می دهد: این نوع پوست قادر است همراه با بدن نرم یک روبات کشیده شود و گسترش یابد. این ماده دارای دو خصوصیت کلیدی است: امکان تغییر رنگ را به روبات می دهد و به روبات اجازه می دهد تغییر حالت خود را به نمایش بگذارد.
این خازن ساطع کننده نور فوق ارتجاعی (HLEC) می تواند بیش از دو برابر فشاری را که قبلا روی صفحه نمایش های کششی آزمایش شده بود، تحمل کند. این پوست شامل لایه هایی از الکترودهای هیدروژل شفاف می شود که در بین برگه الاستومری (پلیمر لاستیک مانند) عایق قرار گرفته است.
الاستومر در هنگام کشیده شدن، غلتیدن و تغییر شکل های دیگر، درخشندگی و ظرفیت خازن (توانایی ذخیره شارژ الکتریکی) را تغییر می دهد.
شپرد در ادامه اضافه کرد: می توانیم این پیکسل های تغییر رنگ دهنده را روی روبات ها کار بگذاریم که بدین ترتیب قادر به تغییر رنگ آنها نیز می شویم. چرا این کار مهم است؟ به یک دلیل: وقتی که روبات ها بیشتر و بیشتر جزئی از زندگیمان شدند، توانایی برقراری ارتباط عاطفی با ما برای آنها بسیار مهم خواهد بود. بدین ترتیب روبات ها قادرند در پاسخ به حالت یا حال و هوای حاکم تغییر رنگ بدهند. معتقدیم این امر برای تعاملات انسانی-روباتی بسیار حائز اهمیت است.
علاوه بر این HLEC قادر است تحت فشار بیش از 480 درصد از سایز اصلی خود نور را منتشر کند، همچنین دارای توانایی تلفیق در یک سیستم نرم روباتیک است.برای ساخت یک روبات نرم خزنده، سه پنل شش لایه از HLEC به هم متصل شدند و برای ساخت پوست روشن شونده این روبات 4 لایه در بالا و دو سیلندر محرک بادی نیز در قسمت پایین اضافه شد. باد به طور متناوب وارد شده و تخلیه می شد که در نتیجه یک حرکت موج دار راه رفتن ایجاد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :