آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96225
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1394 10:20
تعداد بازدید : 733

با وجود افت دلار به پایین‌ترین حد در شش ماه گذشته

بازار کامپیوتر همچنان کساد است

از اوایل هفته جاری نرخ دلار آزاد به رقم سه هزار و 440 تومان رسید و در پی آن فعالان بازار کامپیوتر قیمت ها را کاهش دادند.


فناوران- فعالان بازار کامپیوتر می گویند که اگر چه ممکن است این کاهش قیمت موقتی باشد، اما به ناچار و برای جلب توجه مشتری اقدام به کاهش قیمت ها کرده اند. چرا که در ماه های گذشته بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری رونقی که باید را تجربه نکرده است.
در این باره، سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران هم از کاهش هفت درصدی قیمت کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال در نیمه دوم سال 94 خبر داده و اعلام کرده است که با وجود این کاهش قیمت همچنان از رونق در بازار کامپیوتر خبری نیست.
محمد فراهانی یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می گوید: می توان گفت که میزان تقاضا نسبت به ماه های قبل افزایشی نسبی یافته است؛ اما این افزایش تقاضا در حدی نیست که بتوان نام رونق را بر آن گذاشت. به گفته وی، در شرایط فعلی بیشتر افرادی که قصد خرید دارند در انتظار کاهش بیشتر قیمت ها از خرید خودداری می کنند.
برخی نیز بر این باورند که مردم توان خرید کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتالی را ندارند و با توجه به گرانی سایر کالا و اقلام مورد نیاز، ترجیح می دهند که پول خود را صرف خرید مایحتاج اساسی کنند. به این ترتیب کالاهای کامپیوتری از سبد برخی از خانواده ها حذف شده اند.
در این زمینه رییس اتحادیه صنف رایانه با تایید این موضوع که بازار کالاهای کامپیوتری در آستانه نوروز بی رونق و سرد است، می گوید: به نظر می رسد کالاهای دیجیتال در سبد خرید خانوار ایرانی جایی ندارد.
وی در بخش دیگری در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده است که برخلاف سالهای گذشته، ادارات و دستگاه های دولتی در پایان سال، استعلام هزینه کرد از بازار فناوری اطلاعات را نگرفته اند. 
چرا که در سال های گذشته بودجه باقی مانده دستگاه های دولتی در پایان سال، صرف خرید کالاهای فناوری اطلاعات می شد؛ اما به نظر می رسد امسال دستگاه ها، در این زمینه بودجه ندارند.
وی افزود: به دلیل رکود بازار و با توجه به اینکه سرعت به روزشدن فناوری های اطلاعاتی بسیار بالاست، فروشندگان به ناچار کالاها را با قیمت ارزان تر از قیمت خرید و یا با کمترین سود به فروش می رسانند.
البته برخی از کارشناسان این موضوع را تکذیب کرده و اعلام کرده اند که منطقی برای فروش کالاها با ضرر از سوی فروشندگان وجود ندارد.
میرمهدی با بیان اینکه فروش کالاهای دیجیتالی در ۳ ماهه سوم سال جاری متوقف شده بود گفت: برآوردها نشان می دهد که قیمت کالاهای کامپیوتری در نیمه دوم سال جاری نسبت به نیم سال اول، ۵ تا ۷ درصد کاهش داشته است، با این حال بازار از رونق شب عید محروم است.
وی گفت: در آستانه نوروز، بیشترین خرید در بازار دیجیتال مربوط به تبلت و پس از آن اکسسوری ها شامل پاوربانک، اسپیکر، ماوس و فلش است و بازار خرید و فروش ماشین های اداری، pc ها، لپ تاپ و هارد و سایر سخت افزارهای کامپیوتری تقریبا بی رونق است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :