آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96110
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1394 11:32
تعداد بازدید : 561

اشتباه FBI باعث قفل شدن آیفون مهاجم سن برناردینو شد

جیمز کومی رییس FBI اعتراف کرده که نهاد تحت مدیریت وی امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در گوشی آیفون مهاجمان سان برناردینو را داشته، اما به علت بی دقتی این شانس را از دست داده است.


فارس - وی که در جلسه شهادت در کنگره آمریکا حضور یافته بود، گفته است 24 ساعت بعد از این حملات اشتباهی رخ داد که باعث شد دسترسی به داده های ذخیره شده روی آیفون این تروریست ها ناممکن شود.
کارکنان FBI تصور می کردند با بازتنظیم کلمه عبور سرویس آی کلود مورد استفاده این تروریست قادر به دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی گوشی آیفون وی هستند. اما این تغییر نتیجه ای معکوس داشت و باعث قفل شدن و حذف دیگر داده های موجود بر روی آیفون شد. 
تیم کوک مدیر عامل اپل پیش از این گفته بود اگر کارکنان FBI به جای این اقدام از طریق یکی از شبکه های وای فای مورد استفاده این تروریست به اینترنت و سرویس آی کلود مورد استفاده او متصل می شدند قادر بودند به داده های وی دسترسی داشته باشند. اما حالا آنها پس از این اشتباه قصد دارند با فشار آوردن به شرکت اپل خطای خود را جبران کنند و به داده های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند.
آیفون مورد نظر متعلق به فردی به نام سید رضوان فاروق است که در دو دسامبر سال گذشته 14 نفر را در سن برناردینو به قتل رساند. دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی گوشی آیفون این فرد باعث منازعه حقوقی دامنه داری میان اپل و FBI شده است. FBI معتقد است اپل باید داده های خصوصی کاربران هر گوشی آیفونی را که پلیس طلب کند بر اساس حکم دادگاه افشا کند، اما اپل می گوید نظام رمزگذاری گوشی آیفون به گونه ای است که هیچ کس به جز کاربر گوشی نمی تواند به داده های خصوصی کاربران دسترسی پیدا کند.
با تشدید تنش میان دو طرف و اصرار اپل بر موضع خود کمیته قضایی کنگره آمریکا هم وارد این منازعه شده و از رییس FBI خواستار ارایه توضیحات در این زمینه شده است. به گفته جیسون چافتز یکی از نمایندگان جمهوری خواه کنگره مساله اصلی این است که برای حذف امنیت تا چه حد باید از حریم شخصی کاربران گذشت و آن را کنار گذاشت. در حالی که برخی نمایندگان کنگره از نگرانی های اپل در حوزه حریم شخصی حمایت می کنند، برخی دیگر نیز به این شرکت حمله می کنند و حتی آن را تهدید به برخورد قانونی می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :