آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 96080
تاریخ انتشار : 15 اسفند 1394 10:45
تعداد بازدید : 740

مهلت 6 ماهه رگولاتوری به زیرساخت

SLA اینترنت عملیاتی شد

شرکت ارتباطات زیرساخت ملزم به پیاده سازی سامانه های ثبت رسید خرابی اندازه گیری کیفیت اینترنت و نیز مدیریت و پایش موافقتنامه سطح خدمات ارایه شده، تا اردیبهشت سال ۹۵ شد.

فناوران- علی اصغر عمیدیان دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با بیان مصوبات این کمیسیون در راستای حفظ حقوق مشترکان ارتباطی، گفت: روش های ارزیابی و رتبه بندی اپراتورها در کنار شیوه های مرسوم نظارتی از جمله نظارت از راه دور و نزدیک بر وضعیت عملکرد و کیفیت سرویس های ارایه شده از سوی اپراتورها، با کنترل مستمر و دقیق در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.
وی گفت: با توجه به نظارت های انجام شده، پس از برگزاری نشست های متعدد تخصصی و اعمال مقررات در خصوص شرکت های مختلف، در حال حاضر تمامی اپراتورهای ارایه دهنده سرویس های فناوری اطلاعات اعم از شرکت مخابرات ایران، شرکت های انتقال داده های ندا (PAP) و اپراتورهای وایمکس در شبکه خود اقدام به مبادله موافقت نامه سطح سرویس (SLA) مطابق مصوبه ۱۷۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، با کاربران خود کرده اند، تا طبق فرایندهای مرتبط، اقدام به پرداخت خسارت به مشتریان کنند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: این زنجیره، با اجرایی شدن مصوبه ۲۲۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، توسط شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان تنها نهاد مادر مخابراتی کشور، تکمیل شد.رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت وظیفه دارد، حداکثر ۶ ماه بعد از ابلاغ این مصوبه که اردیبهشت ماه سال ۹۵ ابلاغ می شود نسبت به پیاده سازی و تکمیل سامانه های ثبت رسید خرابی اندازه گیری کیفیت و نیز مدیریت و پایش موافقتنامه سطح خدمات و ارایه دسترسی به خدمت گیرندگان، اقدام کند.
عمیدیان این اقدام را در جهت حفظ حقوق مشترکان سرویس های ارتباطی عنوان و خاطرنشان کرد: اپراتورها وظیفه دارند خسارت وارده به مشترکان فعلی را مطابق موافقتنامه سطح خدمات (SLA) پرداخت کنند. وی با بیان اینکه مشترکان از طریق پایگاه های اطلاع رسانی اپراتور خود و ارتباط با بخش پشتیبانی مشترکان می توانند از روش های درخواست خسارت توسط اپراتور خود اطلاع پیدا کنند، گفت: مشترکان می توانند از این طریق، اقدام به ثبت درخواست خسارت از اپراتور کنند تا پس از طی مراحل قانونی، امکان استفاده از خسارت پیش بینی شده در موافقتنامه سطح سرویس را داشته باشند.
 مخابرات به مشترکان ADSL خسارت داد
اما اجرای SLA درحالی از سوی رییس سازمان تنظیم مقررات اعلام شد که شرکت مخابرات استان تهران اواخر هفته گذشته با انتشار اطلاعیه ای خبر داد که از دوره اول آذرماه به بعد به مشترکان اینترنت پرسرعت خسارت داده است.
این شرکت اعلام کرد که درحال حاضر مشترکان اینترنت پرسرعت دارای سطح خدمات برنز هستند که خسارت بر مبنای آن پرداخت می شود. با توجه به مصوبه شماره 177 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ضریب دسترسی مشترکان در سطح برنز 98 درصد است. 
معاون شرکت مخابرات تهران نیز از پرداخت خسارت قطعی های اینترنت به مشتریان برای نخستین بار خبر داد و جزییات آن از جمله روش محاسبه خسارت، مبلغ و شرایط دریافت را تشریح کرد.
کامران کاظمی با تشریح پرداخت جزئیات به مشترکان ADSL مخابرات تهران به فارس گفت: پرداخت خسارت در قبض های اخیر مربوط به دوره 94.9.1 تا 94.11.1 انجام شده است.
معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران گفت: جبران خسارت مشترکان ADSL طبق مصوبه شماره 177 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با موضوع SLA (توافق نامه سطح کیفیت خدمات) انجام شده است.
کاظمی افزود: پرداخت خسارت نقدی انجام و در ستون بستانکاری با عنوان ردیف «جبران خسارت ADSL» در قبوض درج شده است.
وی با بیان زیرساخت این امکان گفت: با تکمیل سامانه OSS، بررسی مداوم کیفیت خط و تعیین زمان قطعی ها برای پرداخت خسارت ممکن شده و اکنون این سامانه همواره به طور خودکار کیفیت خط را بررسی و زمان قطعی ها را محاسبه می کند.
معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران در تشریح چگونگی محاسبه میزان قطعی ها افزود: وقتی مشترک قطعی سرویس به مرکز تماس گزارش می کند، سامانه OSS زمان اعلامی مشترک را با قطعی و وصلی ثبت شده در سامانه مطابقت می دهد و طبق زمان به تایید رسیده خسارت پرداخت می شود.
کاظمی همچنین با تشریح چگونگی محاسبه مبلغ خسارت براساس زمان قطعی ها با ذکر مثالی توضیح داد: میزان خسارت طبق قیمت پایه سرویس تعیین می شود. اگر مشترک سرویس یک ماهه نامحدود با سرعت 2 مگ داشته باشد قیمت سرویس براساس هر ساعت محاسبه و مبلغ معادل هر ساعت قطعی نیز براساس همین فرمول منظور می شود.
وی یادآور شد: طبق بندی از مصوبه شماره 177 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مشترک برای برخورداری از حق دریافت خسارت طبق SLA باید حتماً برای مواقع قطعی را به شرکت گزارش کند.
معاون تجاری شرکت مخابرات استان تهران افزود: زیرا برای مثال ممکن است مشترک در سفر باشد و مودم را خاموش کرده باشد و اگر اطلاع ندهد تشخیص اینکه عدم استفاده از سرویس خودخواسته یا ناشی از قطعی است ممکن نیست.
کاظمی گفت: همچنین طبق بند دیگری از مصوبه شماره 177 کمیسیون تنظیم مقررات در SLA سطح برنز سقف 14 ساعت قطعی بلااشکال است و مشمول پرداخت خسارت نمی شود.
وی افزود: همه سرویس های شرکت مخابرات استان تهران به جز سرویس چند مشترک تجاری بزرگ دارای SLA سطح برنز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :