آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95982
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1394 11:45
تعداد بازدید : 542

هشدار دولت آمریکا درباره نفوذ هکرها به تاسیسات زیربنایی

دولت اوباما به شرکت ها و نهادهای متولی تاسیسات زیربنایی در این کشور هشدار داده که نیروگاه های برق، تاسیسات توزیع آب و شبکه های حمل و نقل در معرض حملات سایبری پیچیده هستند.

خبرگزاری فارس- کاخ سفید نگران است که حملات گسترده هکرها به نیروگاه های برق اوکراین که دو ماه قبل بخش بزرگی از این کشور را در خاموشی فرو برد در ایالات متحده تکرار شود. محققان و نیروهای امنیتی آمریکا بعد از بررسی گسترده حملات هکری در اوکراین در ۲۳ دسامبر سال گذشته به این نتیجه رسیدند که از کارافتادن نیروگاه های برق در این کشور ناشی از حملات سایبری بوده است. مهاجمان از راه دور ابتدا شبکه های تولید و توزیع برق در اوکراین را شناسایی کرده اند و سپس اطلاعات مربوط به اپراتورهای این سیستم را سرقت کرده اند و روش از کار انداختن سیستم های یاد شده را آموخته اند و در نهایت بیش از ۲۲۵ هزار نفر را در اوکراین از استفاده از نعمت برق محروم کردند. 
مقامات آمریکایی می گویند هنوز تحقیقات خود را در این زمینه تکمیل نکرده اند و لذا دقیقا نمی دانند چه فرد یا افرادی مسوول این حملات بوده اند. اما مقامات اوکراینی روس ها را از این بابت سرزنش می کنند و می گویند این اقدام بخشی از تلاش روس ها برای مرعوب کردن رهبران سیاسی اوکراین بوده تا آنان بدانند روسیه می تواند هر زمان که اراده کرد برق اوکراین را قطع کند. یکی از مقامات برجسته سیاسی در آمریکا در این مورد گفته است: ممکن است حق با اوکراینی ها باشد. اما ما هنوز شواهد کاملی در این زمینه نداریم و مهاجمان توانسته اند تاحدی سوابق اقدامات خود را مخفی کنند. حتی در صورت به نتیجه رسیدن تحقیقات ممکن است کاخ سفید تصمیم بگیرد از افشای هویت مهاجمان خودداری کند، چنانچه آمریکا تصمیم گرفت علنا چین را به خاطر سرقت فایل های امنیتی مربوط به ۲۲ میلیون کارمند فعلی و سابق اداره مدیریت پرسنل این کشور سرزنش نکند.
منابع مطلع می گویند مقامات اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در حال بررسی احتمال دست داشتن ارتش روسیه یا هکرهای وطن پرست این کشور در حمله به شبکه توزیع برق اوکراین هستند. نکته قابل تامل این است که این حمله با هوشیاری به گونه ای طراحی شده بود که کل شبکه برق اوکراین از کار نیفتد. آنان می گویند هدف از این کار ارسال پیام به مقامات اوکراینی بوده است.
یکی از موارد جالب دیگر در جریان این حمله روش های مورد استفاده بوده است: بدافزاری که برای نفوذ به شبکه توزیع برق اوکراین طراحی شده بود به سمت سیستم های کنترل صنعتی در این کشور هدایت شد. این سیستم ها به عنوان واسطه بین رایانه ها و سوئیچ هایی عمل می کنند که برق را توزیع کرده و شبکه های انتقال نیرو را مدیریت می کنند. از سیستم های مذکور برای کنترل شبکه توزیع آب، ماشین آلات مخلوط کننده موارد شیمیایی در کارخانه ها هم استفاده می شود.
مشهورترین حمله ای که به این شیوه انجام شد مربوط به حملات کرم استاکس نت به تاسیسات هسته ای ایران بود که قرار بود دستگاه های سانتریفیوژ و غنی سازی اورانیوم در سایت نظنز را نابود کند. البته آمریکایی ها تمایلی به بیان این مثال ندارند، چون کرم استاکس نت توسط آنها و با همکاری اسرائیل به عنوان اولین حمله سایبری دولتی بر ضد یک کشور دیگر انجام شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :