آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95958
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1394 10:41
تعداد بازدید : 704

حرف مدعیان باز شدن و باز نشدن سوئیفت چیست؟

دعوای بی حاصل سوئیفتی

اهالی کسب و کار و بیشتر کسانی که با مراودات بین‎المللی بانکی سر و کار دارند، خوب می‏دانند که سوئیفت چیست و به چه کار می‎آید. اما برخی که کم‎تر سر و کارشان با این جور مسائل است و دغدغه‎های روزمره‎تری دارند، شاید تازگی‏ها برایشان جالب شده باشد که سوئیفت چیست و این همه دعوا و خبر ضد ونقیض با محوریت آن از کجا ناشی می‏شود؟ سوئیفت در اصل یک شبکه پیام رسان جهانی بانکی است که اگر نخواسته باشیم قضیه را گنگ کنیم به درد این می‎خورد تا مراودات بین‎المللی بانکی راحت‎تر انجام شود و بسیاری از بانک‎ها و موسسه‏های دنیا عضو این شبکه هستند.

منصور اولی
بعد از اعمال تحریم‏ها بر اقتصاد کشورمان یکی از موارد آن به قطع ارتباط نظام بانکی کشورمان با این سامانه مربوط می‏شد که با هدف تنگ‏تر کردن عرصه بر نظام بانکی ایران بود. 
بعد از برجام هم اولین خبرها مربوط به لغو تحریم سوئیفت بود و دلیل در صدر قرار گرفتن آن  هم نسبت به لغو سایر تحریم‏ها نه اهمیت آن، بلکه این بود که خود سوئیفت جزو اولین نهادهایی بود که اعلام کرد تحریم‏ وضع شده را لغو کرده است. اما از همان روز اولی که این خبر اعلام شد، یک تناقض‎گویی در خبرها به چشم می‏خورد از یک طرف مقامات بانکی بر رفع کامل تحریم سوئیفت تاکید دارند و از طرف دیگر منتقدان با رسانه‏های منتقد دولت مصاحبه می‏کنند و از بر طرف نشدن این تحریم سخن می‏گویند. 

 اطلاعات قطره چکانی مقامات بانکی 
طرف اول را اگر بخواهیم نقد کنیم باید به دادن اطلاعات قطره چکانی و گیر کردنشان در دام‎های خبری اشاره کنیم. مقامات بانک مرکزی با اینکه از همان روز اول می‏دانستند اعلام سوئیفت مبنی بر رفع تحریم‏ به این معنی نیست که از فردای آن روز همه بانک‎ها به وضیعت قبل از اعمال این تحریم‎ بر می‏گردند این مساله را شفاف سازی نکردند تا در نهایت یک هفته بعد ناصر حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی به فراهم نبودن زیر ساخت‎ها در بانک‎های ایران برای برقراری ارتباط اشاره کند. البته دیگر این توضیح حکیمی به دلیل شانتاژ رسانه‎ای شکل «توجیه» به خود گرفته بود تا یک دلیل قوی. 
در صورتی که اگر از همان روز اول یکی از مقامات بانک مرکزی توضیح می‎داد که اولا در این مدت سوئیفت همه بانک‎ها قطع نبوده، دوما بانک‎هایی که سوئیفت‎شان قطع بوده برای برقراری ارتباط مجدد نیاز به حدود یک ماه زمان دارند و سوما 2 یا 3 بانک هم هستند که به دلیل تحریم‏های دیگری غیر از برنامه هسته‎ای همچنان امکان استفاده از این سیستم را نخواهند داشت، این همه ابهام در مورد یک موضوع تخصصی به این صورت شکل نمی‎گرفت. 

 بزرگ نمایی از طرف مقابل 
در این دعوا البته طرف منتقدان هم به نظر می‏رسد با علم به پیچیدگی‎های رفع این تحریم و برقراری مجدد ارتباط بانک‏ها از ضعف رسانه‎ای و اطلاع رسانی طرف مقابل استفاده و این موضوع را بزرگنمایی می‎کند. در حالی که در حوزه نظام بانکی کشور مشکلات بزرگتر و مهم‎تری وجود دارد به نظر نمی‏رسد این رویه مفید و لازم باشد. اما در همین زمینه روز گذشته مدیر عامل بانک صنعت  و معدن موضعی گرفته که شاید بیانگر واقعیت‏های این مساله باشد. 
علی اشرف افخمی، مدیرعامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه سوئیفت از 10 روز قبل در شبکه بانکی ایران برقرار شده است، گفت: ال سی همراه با سوئیفت گشایش شده است.
 وی در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران در پاسخ به برخی مباحث مطرح شده در خصوص عدم برقراری سوئیفت گفت: از 10 روز قبل، ارتباط بانک های ایرانی با سوئیفت برقرار شده و اکنون هم سوئیفت باز است و حتی ال سی همراه با سوئیفت نیز گشایش شده است.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: البته در روز اجرایی شدن برجام، بانک های ایرانی توانستند ال سی گشایش کنند اما گشایش ال سی در این روز به روش سنتی بود، چراکه بانک ها رمز سنتی برای گشایش ال سی در قبل از تحریم در اختیار داشتند و اینکه گفته می شد در روز اجرایی شدن برجام که یکشنبه بود و بانک های بین المللی تعطیل بودند، چطور گشایش ال سی صورت گرفت، مثل آن می ماند که بگوییم در شب نیز اس ام اس دریافت نکنیم.  
وی تصریح کرد: البته سه هفته طول کشید که سوئیفت باز شود اما اکنون هیچ مشکلی وجود ندارد و مخابره کردن پیام به صورت عملیاتی در سیستم سوئیفت انجام می شود. 
آنچه از حرف‎های افخمی بر می‎آید این است که امکان برقراری ارتباط با سوئیفت به صورت بالقوه وجود دارد و این بستگی به میزان به روز بودن سیستم‏های هر بانکی در ایران دارد که چه زمانی بتواند از این امکان استفاده کند. شاید برخی بانک‏ها به روز رسانی سیستم‏هایشان را تا 3 ماه دیگر انجام دهند. اما این تاخیر در آن بانک؛ نباید با بازی رسانه‏ای به معنی لغو نشدن تحریم سوئیفت تلقی شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :