آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95952
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1394 10:24
تعداد بازدید : 648

ماهواره «دوستی» آماده پرتاب

رییس سازمان فضایی ایران با بیان دستیابی ایران به دانش ساخت و پرتاب ماهواره و پیوستن به جمع کشورهای فضایی، از آماده پرتاب بودن ماهواره «دوستی» خبر داد.

خبرگزاری مهر- محسن بهرامی در پانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران گفت: با موفقیتهای به دست آمده، هم اکنون در میان ۱۵ کشور اصلی فضایی دنیا قرار داریم و توانایی طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره ها را داریم.
وی با بیان اینکه فعالیت های فضایی ایران صلح آمیز است و با هدف اقتدار ملی، کسب دانش و تجاری سازی دنبال می شود ادامه داد: از این پس باید بر روی کاربردهای فناوری فضایی از مخابرات تا سنجش از دور در حوزه هایی چون مدیریت بلایای طبیعی، کشاورزی،محیط زیست و داده های سنجشی و مخابراتی متمرکز شویم.
بهرامی با تاکید براینکه در حوزه سخت افزار و نرم افزار تهیه ماهواره رشد کرده ایم گفت: باید وارد فضای به کارگیری دانش فضایی شویم.
رییس سازمان فضایی ایران به برنامه های انجام شده در زمینه ساخت ماهواره تحقیقاتی بومی دانشجویی از سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: در این راستا ماهواره های «رصد»، «نوید» و «دوستی» حاصل زحمات انجام شده است که توان پرتاب این ماهواره ها هم اکنون حاصل شده است و در همین راستا ماهواره «دوستی» آماده پرتاب است.
بهرامی افزود: فناوری فضایی صرفا ساخت ماهواره نیست و باید سایر بخش های این حوزه برای بهبود کیفیت زندگی مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: تاکنون کشور به دنبال بومی سازی ماهواره های تحقیقاتی بوده است و حال که به این فناوری دست یافته ایم، زمان کاربرد آن فرارسیده است. در این زمینه باید در کنار ساخت ماهواره، دانشگاه ها، موضوع اکتشافات فضایی، چالش زباله های فضایی و اعزام کاوشگرها را نیز در دستور کار قرار دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :