آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95950
تاریخ انتشار : 12 اسفند 1394 10:17
تعداد بازدید : 809

الزام به فروش امکانات صرفا با تایید تنظیم مقررات

رگولاتوری بر واگذاری سیم مسی و فضای پسیو مخابرات مدیریت و نظارت می کند

دبیر كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از تصویب مقررات ارایه و استفاده از امكانات پایه ای شركت مخابرات ایران در این كمیسیون خبر داد.

فناوران- علی اصغر عمیدیان گفت: براساس این مصوبه، شركت مخابرات ایران باید امكانات غیرفعال (passive) در اختیار خود را شامل فضای پسیو (فضای نصب تجهیزات غیرفعال)، برق، زوج سیم مسی، كابل رابط، میكرو داكت/ساب داكت/ داكت و كانال را صرفا براساس قرارداد عمده فروشی مورد تایید رگولاتوری به متقاضیان ارایه كند.
وی افزود: حداكثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این مصوبه، شركت مخابرات ایران موظف است سامانه ای را ایجاد و در آن امكانات پایه ای در اختیار خود را ثبت و اعلام كند. همچنین در این سامانه متقاضیان استفاده از این امكانات پایه ای باید بتوانند درخواست خود را ثبت كنند.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینكه براساس مصوبه رگولاتوری باید به این سامانه دسترسی بر خط داشته باشد گفت: شركت مخابرات ایران باید امكانات پایه ای خود را صرفا به متقاضیانی كه از طریق این سامانه، درخواست خود را ثبت كرده اند، واگذار كند.
عمیدیان تصریح كرد: همچنین در این مصوبه ، تعرفه واگذاری امكانات پایه ای نیز تصویب شده است. البته وی اطلاعات بیشتری درباره میزان این تعرفه ارایه نکرده است.
مخابرات: از تسریع ارایه امکانات استقبال می کنیم
در عین حال معاون تنظیم مقررات مخابرات ایران هم درباره مصوبه جدید استفاده از امکانات پایه ای شرکت مخابرات، گفت: امیدواریم پیشبرد هدف قبلی مخابرات مبنی بر ارایه امکانات و تجهیزات غیرفعال (passive) به متقاضیان با یک نظام بندی جامع تسریع شود.
بابک تراکمه درباره این مصوبه جدید اظهار داشت: این شرکت علاقه مند است که امکانات پایه ای خود را به منظور گسترش بخش ارتباطات کشور به بازیگران این حوزه ارایه کند. همچنان که آمار 4.5 میلیونی تعداد مشترکان شرکت های PAP (شرکت های خصوصی ارایه دهنده اینترنت) موید این مطلب است.
وی اظهار امیدواری کرد: با مصوبه جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات این مهم در قالب یک نظام بندی جامع تسریع شود.
به گزارش فناوران، پیش از این شرکت های موسوم به PAP که به تازگی به FCP تغییر نام داده اند، بارها با شکایت از مخابرات نزد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان می کردند که تجهیزات و فضای لازم در مراکز مخابراتی برای راه اندازی سرویس اینترنت پرسرعت در اختیار آن ها قرار نمی گیرد. این درحالی است که شرکت مخابرات نیز مدعی بود که نمی تواند در تمام مراکز مخابراتی خود به تمام 11 شرکت PAP فضای مورد نیاز آن ها را فراهم کند چرا که در برخی از مراکز با کمبود فضا روبه رو است. در عین حال مخابرات بارها به این شرکت ها پیشنهاد داده بود تا با دراختیار گرفتن ساختمانی در نزدیکی مراکز مخابراتی، تجهیزات مورد نظر خود را آنجا قرار داده تا مخابرات بتواند زیرساخت های ارتباطی را در اختیار تمام این شرکت ها قرار دهد. 
با توجه به آمارهای عنوان شده در حالی که شواهد گواه این ادعا است که شرکت های بخش خصوصی تنها در مراکز مخابراتی سودده برای واگذاری اینترنت پرسرعت سرمایه گذاری کرده اند اما با این وجود تا به امروز از محل استفاده از امکانات شرکت مخابرات ایران توانسته اند 5/4 میلیون مشترک جذب کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :