آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95904
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 11:12
تعداد بازدید : 1199

بررسی ایجاد سامانه ردیابی گوشی مسروقه در قوه قضاییه

در اولین نشست پیشگیری از سرقت تلفن همراه بر راه اندازی سامانه جامع برای ردیابی گوشی های مسروقه تاکید شد.

معاونت اجتماعی قوه قضائیه- علی افتخاری، مدیرکل پیشگیری های قضایی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در این جلسه به میزان فراوان پرونده های موجود درباره سرقت یا مفقودی تلفن همراه پرداخت و هدف از تشکیل این نشست را دستیابی به راه حلی جهت کاهش پرونده های ارسالی به دستگاه قضا عنوان کرد.
افتخاری افزود: کسب رضایتمندی عمومی، تسریع در رسیدگی به پرونده های موجود در دستگاه قضا، تسریع در پاسخگویی به شکایات و جلوگیری از سردرگمی مراجعان از مجموعه هدف های این معاونت در حوزه سرقت و مفقودی گوشی است.
وی اضافه کرد: یک نهاد به تنهایی قادر به حل یک معضل نیست و باید از تمامی روش های موثر در مبارزه با جرائم کمک گرفت.
جانشین معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران هم که در این جلسه حضور داشت در خصوص عملکرد این معاونت گفت: از سال 91 تاکنون اقدامات مهمی در این باره انجام شده است و به مواردی همچون رفع و کاهش گمنامی سیم کارت ها با همکاری اداره ثبت احوال، ارسال پیامک های آموزشی با همکاری اپراتورها، اجرای طرح ردیابی گوشی با کد ussd  توسط یکی از اپراتورها پرداخت. وی همچنین بر اهمیت استعلام گیری در زمان ثبت نام سیم کارت ها تاکید کرد.رییس اداره مشترکان همراه اول نیز با بیان میزان سرقت سیم کارت های این شرکت، بر اهمیت آموزش و فرهنگ سازی تاکید کرد و گفت: در اجرای طرح های پیشگیری از وقوع جرم باید مجموعه کاملی از نهادها دخیل باشند تا بتوان به نحو احسن در برنامه های خود پیشرفت حاصل کرد. 
وی ادامه داد اگر سارقان بدانند که این موضوع در بین مردم نهادینه شده است در میزان سرقت ها کاهش چشمگیری به وجود خواهد آمد.
مسوولان اپراتورهای همراه اول و دوم از آمار میزان ردیابی ها و استعلام ها از طریق کد دستوری اختصاصی خود خبر دادند که با اجرای این کد دستوری بسیاری از تلفن های همراه به سرقت رفته یا مفقود شده شناسایی شده اند.در این جلسه درباره ایجاد سامانه ای یکپارچه با متولی مشخص مبنی بر اجرای کد دستوری یکسان و پیگیری درخواست از اپراتورها بحث و کارشناسی فنی انجام شد که مصوب شد در جلسات آتی به طور تخصصی تری به این موضوع پرداخته شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :