آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95895
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394 10:58
تعداد بازدید : 761

فرصت طلایی برای گسترش انفجاری دامنه های فارسی

عـلی اصلان شهلا- هرچند راه اندازی امکان ثبت دامنه به زبان فارسی همین الان هم حسابی دیر شده و دست اندرکاران امر موظفند دلایل این کندی را به مردم اطلاع دهند، اما به نظر می رسد اگر وعده ها در مورد راه اندازی این سرویس تا فروردین 95 عملی شود، فرصتی طلایی برای گسترش انفجاری دامنه های فارسی فراهم شده باشد.


کشور ما در چند سال گذشته دچار رکود بود و این رکود، سبب شده بود ثبت دامنه هم در چند سال اخیر از سرعت خوبی برخوردار نباشد.
با روی کار آمدن دولت جدید و ثبات در شرایط اقتصادی و در کنار آن حل و فصل مناقشات بین المللی، کسب و کارها بیش از پیش به آینده اقتصاد خوشبین شدند. نتیجه همین خوشبینی هم افزایش قابل توجه ثبت دامنه در سال 94 بود.
بدون شک در صورت خروج کامل کشور از رکود و تحقق وعده های اقتصادی، ثبت دامنه ها در سال آینده اوج بیشتری می گیرد. این موضوع از آن جهت اهمیت بیشتری پیدا می کند که کسب و کارها اگر وضع شان خوب باشد، برای رونق دامنه هایشان پول خرج کرده و حسابی تبلیغ می کنند.
در این صورت اگر پژوهشگاه دانش های بنیادی این بار و پس از سال ها به وعده خود عمل کند و در فروردین ماه امکن ثبت دامنه به زبان فارسی ممکن شود، با یک مدیریت درست، فرصتی طلایی برای دامنه های فارسی زبان است که در همین ابتدای کار با استقبال فراوان روبرو شده و حتی برای بسط و گسترش آنها تبلیغ صورت گیرد.
لازمه این موضوع این است که نهادهایی مانند صدا و سیما، سازمان فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوتر از همه، استفاده از این دامنه ها را جدی بگیرند و برای بسط و گسترش آنها، اثرگذار باشند.
این اثرگذاری می تواند از طریق تشویق بی هزینه شرکت ها برای ثبت این گونه دامنه، راه اندازی دامنه خود سازمان به زبان فارسی و ارایه طرح ها و تخفیف های حمایتی برای استفاده کنندگان از این دامنه ها باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :