آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95765
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1394 10:41
تعداد بازدید : 814

حسگر گرافینی برای مانیتور فعالیت مغز

محققان موفق شدند با استفاده از گرافین روشی را برای ساخت حسگرهای مغزی ارایه دهند. با این روش می توان حسگرهایی با قابلیت رصد عملکرد مغز ساخت و در نهایت امکان شناسایی و درمان بیماری هایی نظیر افسردگی را فراهم کرد.


CNBC- باغبان معمولا از یک ورق پلاستیک حفره دار برای حفاظت از ریشه گیاهان استفاده می کند. محققان دانشگاه کالیفرنیا روشی را ارایه کرده اند که در آن از ورق های گرایفنی برای جدا نگه داشتن مولکول ها در سیستم های الکترونیک استفاده کردند. با استفاده از این روش می توان حسگرهای بسیار کوچکی ساخت که ابعاد آنها به حدی است که می تواند سیگنال های مغز را رصد کند.
پل وایس استار، استاد رشته بیوشیمی دانشگاه کالیفرنیا، ورق گرافینی ساخته که دارای حفره های بسیار کوچکی است. این لایه گرافینی را می توان روی سطح طلا قرار داد. در واقع این زیرلایه طلا قرار است به عنوان الگویی برای ایجاد خواص الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.
وایس می گوید: ما قصد داریم ماسکی ایجاد کنیم که با استفاده از آن بتوان مولکول ها را دقیقا در جای مورد نظر قرار داد. ما می دانیم که چطور می توان مولکول ها را در یک مرحله به طلا متصل کرد. با این کار می توان الگوهایی ایجاد کرد که برای ساخت نانوابزارهای الکترونیکی ضروری است. در این راهبرد جدید ما مانع از ایجاد الگو روی طلای موجود در سطح گرافین شدیم. جاده دقیق مولکول ها به ما اجازه می دهد تا الگوی مورد نظر خود را ایجاد کنیم، کاری که در صنعت نانوالکترونیک نظیر زیست حسگرها بسیار مهم و حیاتی است.
با این روش ساخت ادوات نانوالکترونیکی و نانوبیوالکترونیکی ساده تر انجام می شود. وایس معتقد است که این روش برای دانشمندانی که قصد دارند روی سطح طلا یا دیگر نانو مواد، زیست حسگر ایجاد کنند 
مناسب است.
حسگرهای عصبی می توانند سلول های مغز را رصد کرده و عملکرد آن را کنترل کنند. با ساخت چنین حسگرهایی مسیر شناسایی و درمان برخی بیماری ها نظیر افسردگی و اوتیسم هموار می شود. محققان امیدوارند که با چنین حسگری بتوانند مدارهای منفرد مغز را تحریک کنند. این حسگر قادر است تفاوت میان کارکرد و اشکال در مغز را تفکیک کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :