آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95764
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1394 10:39
تعداد بازدید : 766

بدون اصلاح معایب و مشکلات قبلی از سوی مجری

«سفر کارت» دوباره زنده شد!

حدود 9 سال پیش، رییس جمهور وقت از «سفر کارت» رونمایی کرد، طرحی که قرار بود با ارایه تسهیلات ارزان، زمینه سفر حقوق بگیران دولتی و غیردولتی را مهیا کند. چهار سال پس از آن اعلام شد، نزدیک به 5 هزار وزارتخانه، سازمان و شرکت برای دریافت «سفر کارت» قرارداد بسته اند و بیش از سه میلیون نفر این کارت را گرفته اند.

ایسنا- دولت وقت، مصوبه ای صادر کرد که دستگاه های دولتی را موظف می کرد درصدی از اعتبارات خود را به سفر و شارژ سفر کارت اختصاص دهند، اما بسیاری از دستگاه ها این الزام را نمی دیدند. بیشتر مواقع سفرکارت ها شارژ نمی شدند و اگر هم بودجه ای به آن اختصاص می یافت، کفاف سفر یک خانواده را نمی داد؛ تخفیف هایی هم که برای دارندگان این کارت لحاظ شده بود، از طرف مراکز خدماتی یا اعمال نمی شد و یا کلا سفر کارت پذیرفته نمی شد.
بیشتر دستگاه ها معتقد بودند دولت باید اعتبار مشخصی را برای سفر به تصویب مجلس برساند. از سوی دیگر براساس آیین نامه اجرایی سفرکارت، بخشی از بودجه مورد نظر باید از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تامین می شد که این اتفاق رخ نداد، چون اعتبار مشخصی به این منظور در بودجه دستگاه ها تعریف نشده بود.سفرکارت با گذر از دورانی که با تبلیغات پر سر و صدا همراه بود، وارد فاز غیرکاربردی شد. حالا شرکت مجری بدون آن که معایب قبلی این طرح را اصلاح کند، بار دیگر آن را به جریان انداخته است.
مصطفی قهرمانی، مدیرعامل شرکت سفرکارت ملی با تایید این که طرح برای مدتی متوقف شده بود توضیح داد: بعد از توقف طرح، شرکت سرمایه گذاری ایران گردی و جهان گردی (که سهام آن متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی است) وارد عمل شد و مسائل قانونی این طرح را حل کرد و مالکیت سفرکارت را به عهده گرفت و اکنون صد درصد سهام «سفر کارت» متعلق به این شرکت است. پس از آن نخستین اقدامی که صورت گرفت، اعمال تخفیف های زیرمجموعه های این شرکت در قالب طرح سفرکارت بود.
وی از ابراز علاقه برخی دستگاه ها برای استفاده دوباره از سفرکارت ملی در یکی دو سال اخیر  خبر داد و افزود: تعاملاتی آغاز شده تا این دستگاه ها طبق طرح اولیه برای اختصاص بودجه ی رفاهی به سفر کارت اقدام کنند که تاکنون تعدادی از آن ها اعلام آمادگی کرده اند.
او این توضیح را هم داد که در سفر کارت مبلغی وجود ندارد، اما نهادها، وزارتخانه ها و سازمان ها با دریافت آن برای پرداخت وجه نقد تضمین می دهند.
مدیرعامل شرکت سفرکارت ملی با تاکید بر این که خدمات سفرکارت، فردی نیست و در قالب سازمان ها عرضه می شود، افزود: دستگاه ها باید درخواست کنندگان و پرداخت ها را تضمین کنند تا خدمات سفرکارت مشمول کارمندان آن ها شود. قهرمانی درباره عدم پذیرش این کارت از سوی مراکز خدماتی و غیرکاربردی بودن آن نیز گفت: ما قراردادهای مختلفی با شرکت های خدمات دهنده گردشگری داریم، اما پذیرنده ها در چند سال اخیر کاهش یافته بودند که در دوره جدید تعداد پذیرنده ها بیشتر شده است. مشکلات کهنه سفر کارت که مهم ترین آن تخصیص نیافتن بودجه و پذیرش آن در سطح گسترده بود، پس از یک دهه همچنان باقی مانده، اما شرکت مجری که در جایگاه تصویب لایحه تعیین اعتبار سفر در مجلس نیست و قدرت اجرایی در کشور ندارد تا پذیرندگان را ملزم به پذیرش سفرکارت کند و نمی تواند مشکلات آن را برطرف کند، ظاهرا سعی کرده با لیزینگ سفر، به جذابیت های دیگر این طرح اضافه کند تا استفاده از سفرکارت، توجیه بیشتری پیدا کند، در حالیکه طرح لیزینگ نیز حدود 5 سال پیش آغاز شد که آن هم به خاطر پای کار نبودن بانک ها و سازمان ها چندان مورد اقبال واقع نشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :