آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9554
تاریخ انتشار : 7 تیر 1391 10:48
تعداد بازدید : 757

اخوان بهابادی در تشریح دلایل تشکیل شورای عالی فضای مجازی

فرماندهی« ایران مجازی» متمرکز می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی نا هماهنگی در بخش های مختلف کشور در حوزه فعالیت های مجازی و نیز کم کاری بعضی از دستگاه ها در این حوزه را از جمله دلایل ایجاد این شورای عالی عنوان کرد و گفت: دغدغه حوزه فضای مجازی به حدی است که رهبر انقلاب نیز در جایی اعلام کرده بودند که حاضر بودم مسوولیت مستقیم این بخش را خود به عهده بگیرم.

فناوران- دکتر مهدی اخوان بهابادی در نخستین نشست شورای عالی فضای مجازی با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب برای تشکیل این شورا گفت: شورای عالی فضای مجازی یکی از سه شورای عالی اصلی زیر نظر مقام معظم رهبری فعالیت خود را آغاز کرده و با ریاست رییس جمهوری و حضور اعضای حقیقی و حقوقی از سایر قوا و سازمان‌های کشور در عرصه فضای مجازی فعالیت خواهد کرد.
   تشریح شد در عالی ترین سطح
 وی با اشاره به فعالیت شوراهای عالی انقلاب فرهنگی و امنیت ملی در کشور تصریح کرد: شورای عالی فضای مجازی نخستین شورای عالی در زمان حضور مقام معظم رهبری در کشور است که نشان از دغدغه فضای مجازی به عنوان یکی از موضوعات مهم دارد و ایشان تشخیص دادند که این شورا باید تشکیل شود. اخوان با اشاره به انجام جلسات مستمر و کار کارشناسی مستقیم معظم له طی یکسال اخیر برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی گفت: در اواخر سال گذشته مقام معظم رهبری دستور تشکیل این شورا صادر شد  البته پیشنهادهای متفاوتی برای سطح تشکیل این شورا در جلسات مطرح و نظرات متفاوتی نیز ارایه می‌شد که مبنی بر تشکیل سازمان، مرکز و یا شورای عالی پایین‌تر از سطح فعلی بود اما در نهایت و با اتفاق نظر برای تشکیل یک نهاد خاص، رهبری فراتر از افق دید همه مسوولان کشور تکلیف فرمودند که شورای عالی در عالی‌ترین سطح کشور تشکیل و در ذیل آن مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شود تا وظایفی فراتر از یک دبیرخانه داشته باشد.
 رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به 13 عضو حقوقی و 7 عضو حقیقی که در ترکیب شورای عالی فضای مجازی حضور دارند، گفت: اکثریت اعضای این شورا را مسوولان امور فرهنگی و محتوایی کشور تشکیل می‌دهند که این پارامتر در انتخاب اعضای حقیقی نیز لحاظ شده است و دلیل این امر تاکید مقام رهبری برای مقدم داشتن امور محتوایی بر هر فعالیت دیگر در حوزه فضای مجازی است. همچنین در تاکید این شورا ابعاد مختلف حوزه فضای مجازی شامل حوزه‌های زیرساختی، علم و فناوری، محتوایی، امنیتی، حقوقی و قضایی حضور دارند که این نشان از عزم ایران برای ورود مقتدرانه به فضای مجازی است که برنامه‌های لازم نیز برای آن دیده شده است.
  مسایل امنیتی دلیل تشکیل این شورا نیست
 دکتر اخوان خبر پراکنی تریبون‌های ضد انقلاب و تبلیغات سایت‌ها و رسانه‌های خارجی را در مورد تشکیل شورای‌عالی فضای مجازی طی چند ماه گذشته بسیار مغرضانه عنوان کرد و گفت: اینکه سعی شده است این‌طور عنوان شود که این شورا برای اهداف امنیتی تشکیل شده سنگ‌اندازی خصمانه دشمنان است چراکه نگاهی به ترکیب ایجاد این شورا نشان می‌دهد که تنها از مجموع 20 نفر از اعضای اصلی آن تنها سه نفر از مجموعه‌های امنیتی و انتظامی حضور دارند که حضور یک هفتم اعضای امنیتی و انتظامی در این شورا به این معنا نیست که شورا تنها وظیفه امنیتی دارد، بلکه وظیفه این شورا تدبیر سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری نه تنها در امور امنیتی بلکه در تمامی حوزه‌های متصور فضای مجازی خواهد بود.رییس مرکز ملی فضای مجازی سیاست گذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها را از دیگر وظایف شورای عالی فضای مجازی عنوان کرد که حوزه‌های فنی، محتوایی، زیرساختی، امنیتی، اقتصادی، بازرگانی، حقوقی و قضایی را در بر می‌گیرد، گفت: در ابلاغ مقام معظم رهبری پیوست حکمی وجود داشته است که شرح سیاست‌ها و وظایف شورا در آن به ریز پرداخته شده است که به مرور زمان با اطلاع‌رسانی بخش‌هایی از این پیوست به عموم مردم و فعالان حوزه خواهد رسید.
  دغدغه کم کاری ها تشکیل این شورا را الزامی کرد
 وی شکل‌گیری این شورا را به دلیل دغدغه‌های موجود در حوزه فضای مجازی عنوان کرد و گفت: نبود هماهنگی در بخش‌های مختلف کشور مربوط به فعالیت‌های حوزه مجازی یکی از دغدغه‌های مهم بود چرا که دستگاه‌های مختلف در این حوزه در هر سه قوه فعالیت می‌کردند که بعضا فعالیت‌های آنها بردارهای هم‌جهت و هم‌سو در کشور نداشت و این امر نیاز به فرماندهی واحد و متمرکز برای فعالیت دستگاه‌های مختلف در فضای مجازی به وجود آورد.
 اخوان همچنین تصریح کرد: از طرفی کم‌کاری بعضی از دستگاه‌ها در حوزه فضای مجازی باعث شد که دغدغه بین مسوولان عالی رتبه نظام ایجاد شود که سبب آن شد مرکز مدیریتی واحدی شکل گیرد که دستگاه‌ها پاسخگوی فعالیت‌های لازم باشند و براین اساس بعد نظارتی ایجاد شورای عالی فضای مجازی در مرکز ملی شکل گرفت.
 دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به رشد فضای مجازی طی سال‌های اخیر به فرمایشاهایی از مقام معظم رهبری در این زمینه اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در جایی فرمایشی داشته اند قریب به این مضمون که کاری که در عرصه مجازی باید انجام شود معادل خود انقلاب اسلامی ما ست و یا در جای دیگری فرمودند اگر درگیری‌های شغلی من به عنوان رهبر نبود دوست داشتم خودم متصدی اجرای این موضوع در کشور شوم و مسوولیت مستقیم فضای مجازی را بپذیرم.
 اخوان تصریح کرد: و با گذشت بیش از سی سال از انقلاب اسلامی، ایران مجازی به تدریج در حال ایجاد شدن است که مرز جغرافیایی ندارد اما باید مشابه ایران فیزیکی برای آن چاره‌اندیشی‌هایی صورت بگیرد که این موضوع را رهبری با حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی در دستور کار قرار دادند.
 وی همچنین نحوه انتخاب دبیر این شورا و رییس مرکز ملی فضای مجازی را براساس آیین‌نامه داخلی شورای عالی و پیشنهاد رییس‌جمهور به اعضای این شورا عنوان کرد که با موافقت اعضا و تایید معظم له باعث شد، این مسوولیت به وی ابلاغ شود.
  دشمن در حملات سایبری به ایران شكست خورد
رییس مركز ملی فضای مجازی گفت: شكست دشمن در حملات سایبری اخیر (ویروس شعله) به ایران به حدی بود كه حتی از اظهار نظر در این زمینه عاجز ماند.
 اخوان بهابادی با اشاره به حملات سایبری به بخش‌های زیربنایی كشور گفت: از بركات تشكیل شورای عالی فضای مجازی هماهنگی سریع و بی‌نظیر در دفاع سایبری است به طوری كه در حمله اخیر سایبری مدت زمان رصد این حملات تا دریافت فرامین از رییس جمهور به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی تنها چند دقیقه طول كشید كه این سرعت عمل در كشور كم نظیر بود.
 دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: همزمان با مذاكرات هسته‌ای ایران در روسیه كشورهای معلوم الحال حملات سایبری شدیدی علیه ایران تدارك دیده بودند و سعی كردند به هر نحو ممكن به نقاط حساس كشور نفوذ و آسیب‌رسانی داشته باشند و خوشبختانه كوچك‌ترین موفقیتی در این حوزه نگذاشتند.  حمله سایبری شعله (فلیم) در اردیبهشت ماه سال جاری به عنوان حمله خطرناك از دسته حملات استاكسنت به ایران وارد شد.
رسانه‌های خبری اعلام كردند كه این حمله منشا حمله استاكسنت (حمله سایبری به تجهیزات نیروگاه‌های كشور) بوده و توسط آمریكا و رژیم صهونیستی تولید شده بود. تدوین اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی
دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تدوین اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی از تصویب آن در جلسه آتی شورا خبر داد و گفت: موضوع مرکز تحقیقات مخابرات به صورت توافقی با وزارت ارتباطات و نظر رییس‌جمهور حل خواهد شد. بهابادی در مورد  تدوین اساسنامه گفت: اساسنامه آماده شده و باید در جلسه شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسد. بیر شورای عالی فضای مجازی افزود: در نخستین جلسه شورا موضوع تصویب اساسنامه را مطرح خواهیم کرد. وی در پاسخ به گفت:  موضوع ساختمان شورا مرکز ملی فضای مجازی یک موضوع حاشیه‌ای و جنبی است. وی ادامه داد: تدبیر رییس‌جمهور این بود که براساس نیت و تاکید مقام معظم رهبری که تاکید کرده‌اند، هر چه سریع‌تر مرکز ایجاد شود، قرار شد از امکانات اولیه موجود استفاده شود. رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: موضوع مرکز به صورت توافقی با وزارت ارتباطات و نظر رییس‌جمهور حل خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :