آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95338
تاریخ انتشار : 1 اسفند 1394 10:3
تعداد بازدید : 853

تحلیل دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد حوزه‌هایی که جویشگرها باید به آن توجه کنند

مردم در فضای مجازی دنبال جو ک شعر و موسیقی اند

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور که پیشتر مدل تشکیل و فعالیت جویشگرهای بومی را نادرست خوانده بود، این بار به حمایت قاطعانه از آنها برخواست.

فناوران- ابوالحسن فیروزآبادی روز چهارشنبه به همایش جویشگر بومی رفت. او پیشتر در همایشی مشابه، اعلام کرده بود جویشگرها باید ادغام شوند و به شیوه فعلی به جای نمی رسند. اما او این بار به حمایت از جویشگرها پرداخت و خواستار تعریف مدل های جدید حمایتی از جویشگرها شد.
 چرا جویشگرها، ایران را تحریم نکردند؟
فیروزآبادی گفت:  لیست بلندبالایی از تحریم ها بر ما اعمال شد، ولی در این شرایط طبق گزارش الکسا، موتورهای جست و جوی آمریکایی در ایران به روی ما باز بود. باید بیندیشیم که چرا این گونه بود. چطور می شود که برخی رشته های تحصیلی در دنیا دانشجوی ایرانی نمی پذیرفت و بسیاری از علوم بنیادی مانند فیزیک هم بر ما تحریم شد، ولی از سوی دیگر این سایت ها روی ایران باز بود.
 از شبکه ملی اطلاعات کوتاه نمی آییم
فیروزآبادی افزود: ما در شبکه ملی اطلاعات با وزارت ارتباطات جلسات فشرده ای داریم تا شبکه ملی اطلاعات با خصایص سرزمینی و حکومتی را ایجاد کنیم؛ این از توصیه های مقام معظم رهبری به شمار می رود و ما کوتاه نمی آییم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: با هماهنگی هایی که با مجلس شورای اسلامی انجام خواهیم داد نبود شبکه ملی اطلاعات را در برنامه ششم را اصلاح و این موضوع را در برنامه جای خواهیم داد.
 وعده جبران عقب ماندگی ها
وی تاکید کرد: حتما عقب ماندگی را در جویشگرهای بومی، ایمیل بومی و شبکه های پیام رسان بومی جبران خواهیم کرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه وظیفه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات حمایت از پژوهش های بنیادی است، گفت: باید نیازهای جویشگر بومی که البته پژوهش های بنیادی است در همه زمینه ها انجام شود. همچنین باید در دانشگاه ها رشته های مرتبط با پردازشگری، رایانش ابری و غیره ایجاد شود.
وی افزود: بحث جدی که به دولت، وزارت ارتباطات و بخش خصوصی کمک می کند این است که بررسی کنیم که بخش خصوصی چگونه به شکل گیری جویشگر بومی در کشور تشویق شود.
فیروزآبادی تصریح کرد: در دنیا از ۱۷۰ کشور ۵ یا ۶ کشور جویشگر بومی دارند، بنابراین باید بررسی کنیم که این کشورها چه اقداماتی برای ایجاد جویشگر بومی انجام داده اند و در این راستا ما باید چه فعالیت هایی انجام دهیم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: یکی از بازیگران عمده برای شکل گیری جویشگر بومی، تولیدکنندگان محتوا و خدمات در جویشگرها هستند و ما باید بررسی کنیم که چه اقداماتی باید انجام گیرد تا تولیدکنندگان محتوا و خدمات در جویشگرهای بومی علاقه مند به تولید محتوا و الکترونیکی شوند.
فیروزآبادی عنوان کرد: اگر می خواهیم تحقیقات در مرکز تحقیقات مخابرات ایران به نتیجه برسد، باید پژوهش های بنیادی انجام گیرد. البته گروه های کوچک ۱۰ الی ۲۰ نفره در دانشگاه شریف، دانشگاه یزد، امام حسین(ع) و غیره در این زمینه فعالیت می کنند، اما در هر صورت باید بدانیم که چه جویشگر بومی مورد توجه مردم قرار می گیرد. دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: همچنین باید بررسی کنیم که چه سیاست هایی اتخاذ شود تا بتوانند مردم از این جویشگرهای بومی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه هر قوم و ملتی ذائقه خاصی از فضای اینترنت دارد، گفت: ژاپنی ها بیشتر به بازی و ایرانی ها بیشتر به جوک، شعر و موسیقی علاقه دارند.
فیروزآبادی تصریح کرد: در شکل گیری جویشگر بومی باید بخش خصوصی روی کار بیاید و باید در این حوزه طوری کار کنیم و وقت بگذاریم که بتوانیم یک دهم مشکلات تکنیکی را برطرف کنیم. همچنین باید از رشته های مخابرات، پردازش الکترونیکی و غیره که از پیچیده ترین حوزه های مهندسی هستند، در این حوزه به کار گیریم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه موتور جستجو قریب به ۵۰ الی ۶۰ هزار کارمند دارند، ولی تعداد کارمندان ما در حوزه ICT  بیشتر از هزار نفر نیست. وی با تاکید بر اینکه همچنین ما باید در این حوزه نوآوری داشته باشیم، گفت: موتورهای جست و جوی موفق در کره و چین ویژگی های خاص خود را دارند و باعث می شود که مردم آن کشور از گوگل صرف نظر کنند و از جویشگر بومی کشور خود بهره ببرند.دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: اگر واقعا می خواهیم کار بنیادی در حد لیاقت مردم ایران انجام دهیم باید اقدامات جدیدی در این حوزه انجام گیرد، یعنی باید بتوانیم موتورجست و جوی در وب ۳ را راه اندازی کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :