آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95249
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1394 11:5
تعداد بازدید : 991

یک بام و دو هوای نمایشگاه رسانه های دیجیتال

علی اصلان شهلا- سومین نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی به دلیل آن چه که استقبال زیاد مردم خوانده شده، یک روز تمدید شده است. این در حالی است که سومین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، که نمایشگاه اصلی این حوزه محسوب می شود و وزارت ارشاد رییس شورای سیاست گذاری آن است، به دلیل کمبود مخاطب لغو شد.

نمایشگاه رسانه های دیجیتال در دولت گذشته، نمایشگاهی پرمخاطب و تاثیر گذار بود اما در دولت جدید به دلیل کمبود بودجه تعطیل شد. سپس وزارت ارشاد ترجیح داد حتی دنباله آن نمایشگاه را هم نگیرد و واگذاری نمایشگاه را با افتخار به مجمع تشکل های فناوری اطلاعات سپرد تا با مدیریت بخش خصوصی و بدون خرج پول، نمایشگاه دوباره متولد شود.
بخش خصوصی هم که فعالان رسانه های دیجیتال را بی پول و نحیف دید، دامنه برگزاری نمایشگاه را به کل فناوری اطلاعات گسترش داد تا شاید لااقل پول برگزاری آن دربیاید، که درنیامد.
هم زمان با این فعل و انفعالات، نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی متولد شد که سیاست های حمایتی آن، شبیه نمایشگاه رسانه های دیجیتال در دولت سابق است.
درواقع در حالی که وزارت ارشاد و شریک خصوصی اش از شرکت های فعال در حوزه رسانه های دیجیتال متری 100 هزار تومان پول غرفه درخواست می کردند، نهادی دیگر آنها را دعوت می کرد به رایگان در نمایشگاهی تخصصی تر شرکت کنند. قاعدتا برگزاری ضعیف نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال در دو سال گذشته، باید باعث می شد (که نشد) وزارت ارشاد در سیاست های تغییری ایجاد کند تا نمایشگاهش در یک سال دو بار تعطیل نشود. با این حال به نظر می رسد بالاخره این بار وزارت فرهنگ به نادرستی سیاست هایش پی برده است و باید برای سال آینده فکری دیگر کند.
یک راه این است که وزارت ارشاد بپذیرد وظیفه دولت، نمایشگاه برگزار کردن نیست و به وظایف روی زمین مانده اش برسد. راه دیگر این است که با نمایشگاه رسانه های دیجیتال انقلاب اسلامی همراهی کند. چرا که قاعدتا در کشور رسانه دیجیتال انقلابی و غیر انقلابی نداریم و همه زیر چتر یک قانون کار می کنند. راه سوم هم این است که با فعالان حوزه نشر دیجیتال پای میز بنشیند، شاید که خاک خورده های این حوزه، راه بهتری سراغ داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :