آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95246
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1394 10:51
تعداد بازدید : 929

تاریک و روشن های گوشی سازی مایکروسافت

مایکروسافت غول نرم افزاری است که از سال ۲۰۱۱ به یک باره تصمیم گرفت به صنعت گوشی و ساخت آن وارد شود. به همین جهت در آن زمان شاید بهترین گزینه را انتخاب کرد؛ خرید نوکیا.

ساحره چمنی
نوکیا در آن زمان بزرگ ترین تولیدکننده گوشی در دنیا به شمار می رفت اما به سراشیبی نزول افتاده بود. ورود آندرویید از یک سو و ارایه گوشی های هوشمندی که پیشرفته تر از دستگاه های مبتنی بر سیمبیان بود و گوگل تلاش می کرد تا کاربران بیشتری جذب کند و از سوی دیگر اپل با سیستم عامل قدرتمند iOS سعی داشت تا بازار را قبضه کند. حالا نوکیا بین دو گزینه آندرویید و ویندوز مانده بود، اما بدترین گزینه را انتخاب کرد. شاید یکی از دلایلی که نوکیا ویندوز را انتخاب کرد، نام و آوازه مایکروسافت در بازار نرم افزار و ویندوز بود. البته نمی توان نخستین مدیر غیر اروپایی نوکیا در آن زمان، استفن الوپ را در این تصمیم گیری بی تاثیر دانست چرا که بعدا شایع شد، وی با همین ماموریت به استخدام نوکیا درآمد تا بعدا این شرکت فنلاندی را به تصرف مایکروسافت درآورد.
به هر حال نوکیا با تصمیم مایکروسافت، باعث منقرض شدن نام و آوازه خود در صنعت موبایل شد. اما در مقابل مایکروسافت به بازار گوشی های هوشمند وارد شد و سری گوشی های لومیا را تولید و تلاش کرد تا در این بازار سهمی را به خود اختصاص دهد.
مایکروسافت ابتدا ویندوز فون را عرضه کرد و گوشی های بسیاری مبتنی بر این سیستم عامل ساخت اما نتوانست سهمی از بازار را به خود اختصاص دهد و تنها در برخی از بازارهای اروپایی سهم کمی را از آن خود کرد.
وقتی که مایکروسافت نتوانست با ویندوزفون به رقابت با آندرویید و آی او اس بپردازد، تلاش کرد تا نسخه جدید ویندوز را روی همه دستگاه هایش یکپارچه کند. ویندوز ۱۰ موبایل جدیدترین ورژن سیستم عامل موبایلی مایکروسافت است که سال گذشته ارایه شد و مایکروسافت همه تلاشش را به کار بسته تا بتواند این سیستم َعامل را به قدرت برساند. با این حال ظاهرا مایکروسافت در طول چند ماهی هم که این پلات فورم به بازار عرضه شده نتوانسته موفقیت چندانی را کسب کند. البته هنوز گوشی های زیادی در بازار با این پلات فورم موجود نیست اما ظاهرا این شرکت بزرگ احساس خطر کرده تا آنجا که استیو بالمر به تازگی توصیه کرده که مایکروسافت باید مسیر درستی را در بخش گوشی های هوشمند دنبال کند.
بالمر معتقد است که صنعت گوشی های هوشمند مایکروسافت بدون تمرکز دقیق و خاصی به جلو حرکت می کند، اما زمان آن فرا رسیده که راه مناسب و صحیحی را برگزیند. 
 بالمر که پیشتر مدیرعامل مایکروسافت بود، در حال حاضر سرپرستی یکی از تیم های بسکتبال آمریکا را برعهده گرفته است، اما هنوز هم به مایکروسافت توجه ویژه ای دارد و عملکرد این کمپانی را با دقت دنبال می کند.
خرید نوکیا در زمان مدیریت بالمر با این رویکرد صورت گرفت تا روند توسعه صنعت گوشی های هوشمند این شرکت تسریع شود، اما هم اکنون حتی بقایای نوکیا هم نمی تواند به مایکروسافت در بخش گوشی های موبایل کمک کند. چرا که مایکروسافت در بخش گوشی های هوشمند وضعیت خوبی ندارد.
در حال حاضر بسیاری معتقدند که ساتیا نادلا، مدیر عامل و پانوز پانای، مدیر بخش سرفیس در تلاش هستند تا تمرکز بیشتری روی گوشی هوشمند سرفیس داشته باشند. گفته می شود سرفیس فون در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ رسما رونمایی خواهد شد.
استیو بالمر در پی نگرانی هایش از آینده صنعت موبایل مایکروسافت ادعا می کند که این کمپانی باید مسیر ترسیم شده ای را برای کسب و کار موبایل دنبال کند. 
بالمر می گوید در زمان ریاست من تصمیم درست شاید خرید نوکیا بود و زمانی که مایکروسافت را ترک کردم، ضمام امور به دست ساتیا نادلا افتاد و هم اکنون اوست که باید مسیر درستی را بخش گوشی های هوشمند مایکروسافت در آینده اتخاذ کند.
با این حال نمی توان آینده درخشانی را برای گوشی های مایکروسافت متصور بود. چرا که در جدیدترین گزارش مالی خود نیز ضرر و زیان زیادی را ارایه کرده و تنها توانسته ۵/۴ میلیون دستگاه گوشی لومیا به فروش برساند که از انتظارات این شرکت بسیار پایین تر بوده است. بر این اساس در طول چند روز گذشته تعداد زیادی از کارمندان بخش موبایلش را نیز از کار اخراج کرده است. گفته می شود این تعدیل نیرو در بخش موبایل از تبعات کاهش فروش و سوددهی بخش موبایل این شرکت بوده است.  
از سوی دیگر نوکیا تا پایان سال جاری دوباره از مایکروسافت جدا می شود و ظاهرا قرار است روی بازار گوشی های آندروییدی متمرکز شود. اگرچه مایکروسافت بخش سخت افزاری را حفظ می کند و شایعاتی درباره ارایه برندی متفاوت از لومیا متمرکز می شود، اما با قدرت گرفتن چینی ها و قدرت بی چون و چرای آندرویید و گوگل نمی توان آینده خوبی را برای مایکروسافت با سیستم عامل ویندوز فون تصور کرد. البته برخی از شرکت های جدید از جمله وایو و اچ پی و چندین شرکت چینی ساخت گوشی های متبنی بر ویندوز ۱۰ موبایل را در دستور کار خود قرار داده اند و امسال در کنگره جهانی موبایل شاهد عرضه گوشی هایی با ویندوز ۱۰ خواهیم بود. اما باید منتظر ماند و دید مایکروسافت چه راهکاری را برای آینده بازار گوشی های هوشمند خود اتخاذ خواهد کرد. با همه این ها اگر مایکروسافت با چینی ها وارد مذاکره شود و ساخت گوشی هایش را به چشم بادامی ها بسپارد قطعا سهم بیشتری از بازار را از آن خود خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :