آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95240
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1394 10:39
تعداد بازدید : 835

32 متقاضی دیگر در انتظار تایید صلاحیت

6 اپراتور مجازی از نیمه سال آینده خدمات می دهند

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اعطای موافقتنامه اصولی به ۶ شرکت متقاضی پروانه اپراتور مجازی موبایل خبر داد.


فناوران- اعطای پروانه اپراتورهای مجازی تلفن همراه (MVNO) با مصوبه ۲۱۰ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در واپسین روزهای اسفند ۹۳ کلید خورد. پروانه ای که رگولاتوری با هدف افزایش رقابت، افزایش کیفیت و پوشش نیازهای مشترکان خاص و ترغیب نوآوری و ارایه خدمات ارزش افزوده در بازار  تلفن همراه کشور به دنبال تدوین و اعطای آن بود.
صادق عباسی شاهکوه، معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی در این باره گفت: پس از انتشار فراخوان، ۵۱ متقاضی برای دریافت پروانه اعلام آمادگی کردند که از این تعداد، ۱۱ متقاضی شرایط دریافت پروانه را نداشتند و از این فرایند حذف شدند. از میان ۴۰ متقاضی باقیمانده به ۱۸ شرکتی که تمام شرایط لازم را دارا بودند اعلام شد که ضمانت نامه های لازم را ارایه کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر برای ۶ متقاضی نامبرده شده که ضمانت نامه ارایه کرده اند، موافقت نامه اصولی صادر شده است. برای ۱۲ متقاضی دیگر نیز درصورت ارایه ضمانت نامه، موافقت اصولی صادر خواهد شد. ۲۲ متقاضی باقیمانده نیز تا پایان بهمن فرصت دارند مدارک خود را تکمیل کنند که در صورت احراز شرایط، درمورد اعطای موافقت نامه به آنان نیز اقدام خواهد شد.
معاون رگولاتوری تاکید کرد: دریافت کنندگان موافقتنامه اصولی مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ۶ ماه فرصت دارند که با اپراتورهای میزبان (اپراتورهای تلفن همراه) برای استفاده از شبکه دسترسی آنها به توافق برسند و درصورت توافق، پروانه برای آنها صادر خواهد شد و پس از آن می توانند به ارایه خدمات بپردازند. بر همین اساس پیش بینی می شود که در نیمه اول سال ۹۵ صدور پروانه و در نیمه دوم سال ۹۵ آغاز سرویس دهی MVNO ها را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه از میان متقاضیان دریافت پروانه، ۱۰ متقاضی دارای شریک خارجی فعال در زمینه مخابرات هستند و ۸ متقاضی با مشارکت دارندگان پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و ۱۳ متقاضی با مشارکت شرکت های سرمایه گذاری برای دریافت پروانه MVNO اقدام کرده اند، گفت: بعضی از متقاضیان هم دارای ترکیبی از مجموعه های فوق هستند که نشان دهنده ظرفیت و توان ورود به بازار آنهاست. البته طبیعی است که شرایط آنها یکسان نیست.
عباسی شاهکوه خاطرنشان کرد: شکل گیریMVNO ها براساس مطالعاتی بود که با همکاری حوزه تحقیقاتی کشور و مشاوران داخلی و خارجی انجام شد. براساس برآوردها در طول ۱۰ سال آینده حدود ۱۵ درصد سهم بازار بهMVNO ها خواهد رسید. بنابراین انتظار داریم سالانه حدود دو درصد از سهم بازار تلفن همراه برای اپراتورهای MVNO باشد.
وی در مورد ورود اپراتورهای مجازی و سیم کارت هایی که در اختیار مشترکان قرار می گیرد نیز گفت: اپراتور MVNO از لحاظ سیم کارت اپراتوری مثل دیگر اپراتورهاست لذا مردم می توانند علاوه بر سیم کارت های معمول، سیم کارت MVNO هم داشته باشند. به هر حال مشترک حق انتخاب دارد که صرفا از سیم کارت اپراتور MVNO استفاده کند یا سیم کارت های چند اپراتور را داشته باشد. معاون سازمان تنظیم مقررات در مورد الزام برای اپراتور MVNO در ارایه خدمات صوت و دیتا اضافه کرد: این الزامی نیست ولی اگر اپراتوری سبد سرویس های قابل ارایه اش کاستی داشته باشد شانس کمتری برای جذب مشتری دارد. البته ممکن است که یک اپراتور MVNO فقط سیم کارت دیتا ارایه دهد. ما در واقع به مردم حق انتخاب می دهیم و کاربران متناسب با نیاز یا خدمات متفاوت اپراتورها، انتخاب می کنند چه سرویسی دریافت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :