آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95239
تاریخ انتشار : 28 بهمن 1394 10:39
تعداد بازدید : 1155

در پاسخ به ابهامات، انتقادات و پرسش‌ها

مجری طرح باران :کار غیرقانونی نکرده ایم، باب همکاری هم باز است

اجرای طرح تجهیز رایگان واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش که طرح باران نام‎گذاری شده است، از هفته گذشته آغاز شد. اما اجرای طرح با ابهامات و شبهاتی همراه شد که حمیدرضا سعدالله مجری طرح باران، علیرضا ترحمی کارشناس امور اقتصادی و مالیاتی و محمدرضا آیت الله زاده شیرازی نماینده شرکت مجری بسته نرم‎افزاری و فنی، با حضور در میزگرد خبرگزاری ایرنا به ابهامات و شائبه‎های به وجود آمده در این راستا پاسخ دادند.

 دختر خاله‎ها و پسرخاله‎ها وارد پروژه نشدند
حمیدرضا سعدالله مجری طرح باران در پاسخ به سوالی در مورد واگذاری این طرح به شرکت «هوشمند سامانه باران» مبنی بر اینکه چطور چنین طرح ملی به یک شرکت که در شهریورماه امسال تاسیس شده، واگذار شده است، گفت: من به عنوان طراح، طرح تجهیز رایگان واحدهای صنفی به صندوق مکانیزه فروش را به اتاق اصناف ایران ارایه کردم و هیات رییسه اتاق اصناف بعد از تصویب، تصمیم گرفت که پسر خاله و دختر خاله را وارد پروژه نکند و اجرا به همان کسی واگذار شود که طرح را ارایه کرده است. 
وی افزود: غالبا کسانی که یک راهکار ارایه می‎دهند و طرح را طراحی می‎کنند در اجرای پروژه کنار زده می‎شوند و یک عده آشنا می‎آیند و پروژه را اجرا می‎کنند؛ اما اتاق اصناف تصمیم گرفت که انصاف داشته باشد و اجرای طرح را به طراح واگذار کند. سعدالله اضافه کرد: در ادامه، اصرار اتاق اصناف ایران به اینکه یک شرکت باید مجری طرح باشد، باعث ثبت این شرکت شد.
 فقط یک تولیدکننده صندوق داشتیم
وی در مورد روند مناقصه واگذاری تولید صندوق های فروش نیز گفت: اتاق اصناف تاکید کرده بود که صندوق های فروش باید توسط سازندگان داخلی تولید شود؛ ما برای واگذاری تولید صندوق فروش فراخوان دادیم و تنها شرط ما، داشتن پروانه بهره‎برداری صندوق فروشگاهی بود؛ تنها شرکتی که این پروانه را داشت شرکت کنتورسازی بود و تنها شرکتی که آمادگی پیدا کرد که به صورت 24 ماهه بدون بهره صندوق فروش را در اختیار ما قرار دهد و در این طرح مشارکت کند، شرکت کنتورسازی بود.
سعدالله تصریح کرد: هیچ شرکتی این طرح را جدی نگرفته بود؛ آنها هم دیده بودند که شرکت «هوشمند سامانه باران» در شهریور امسال ثبت شده است و پیش بینی می‎شود که کار به جایی نمی‎رسد؛ برای همین در این فراخوان شرکت نکردند.
با پنج تولیدکننده داخلی توافق کرده‎ایم
سعدالله اضافه کرد: زمانی که با شرکت کنتورسازی برای تولید 200 هزار صندوق قرارداد امضا کردیم و امضای این قرارداد خبری شد؛ تعدادی شرکت نسبت به شرط داشتن پروانه بهره‎برداری تولید صندوق‎های فروشگاهی اعتراض کردند؛ آنها معتقد بودند تا این زمان، بازاری برای صندوق‎های فروش وجود نداشته و برای همین هیچ شرکتی به دنبال کسب پروانه بهره‎برداری در این زمینه نرفته است؛ بنابراین آنها اعلام آمادگی کردند که چنین خط تولیدی راه‏اندازی خواهند کرد.
سعدالله گفت: این مساله با هیات مدیره اتاق اصناف در میان گذاشته شد و آنها تایید کردند که هر کسی که در زمینه تولید قطعات الکترونیکی، خط تولید و بهره‎برداری روی یکی از موضوعات داشته باشد می‎تواند وارد طرح شود؛ بنابراین، مناقصه‎ای برگزار نشد؛ اجرای طرح به طراح واگذار شد و من به عنوان طراح و مجری، اعلام کردم که تمامی شرکت‎های تولیدکننده می‎توانند در این طرح مشارکت داشته باشند؛ در این ارتباط تاکنون با پنج شرکت مبناکارت آریا، نگاران، ایران آریا، کنتورسازی و امپ به توافق نهایی 
رسیده‎‎ایم.
 بستر مناسب برای پیوستن اصناف به تجارت الکترونیکی
مجری بستر نرم‎افزاری و فنی طرح باران نیز در این میزگرد با بیان اینکه صندوق‎های مکانیزه فروش بر بستر امنی ارتباطی طراحی شده است گفت: امنیت این صندوق‎ها تضمین شده است و اصناف هیچ نگرانی نداشته باشند.
محمدرضا آیت الله زاده شیرازی افزود: صندوق‎های مکانیزه فروش از نظر انتقال اطلاعات دارای تجهیزات ارتباطی بوده که این تجهیزات بر بستر امنیتی قوی طراحی شده اند.
وی گفت: اطلاعات این صندوق ها بدون هیچ مشکل امنیتی به سازمان امور مالیاتی انتقال داده می شود تا در آنجا بررسی و برای مالیات اصناف اقدام شود.
وی افزود: تمام واحد های صنفی که وارد این طرح می‎شوند امکان حضور در یک بستر تجارت الکترونیکی به نام باران را پیدا می کنند که می‎توانند محصول های خود را در فضای اینترنت معرفی کرده و حراج‎ها و تخفیف‎های خود را اعلام کنند.
مجری بستر نرم‎افزاری و فنی طرح باران افزود: اصناف با پیوستن به شبکه باران که مجری صندوق‎های مکانیزه فروش هم هست خواهند توانست کالاها و کسب و کار خود را در فضای مجازی معرفی کرده و از سایر امکانات این بستر استفاده کنند و الکترونیکی شوند.
 ارایه آموزش‎های لازم به اصناف
مجری بستر نرم‎افزاری و فنی طرح باران با بیان اینکه برای اجرای طرح یک ساختار نیز دیده شده است که تیم‎های مختلفی در آن وجود دارد، گفت: تیم‎های اجرا، پشتیبانی، آموزش، اطلاع رسانی چهارچوب این ساختار است.
وی با بیان اینکه آموزش اصناف، برنامه اصلی در این طرح جامع نگرانه است، افزود: سیستم پاسخگویی دقیق برای آن دیده شده است.
 دو سال معافیت مالیاتی 10 درصدی برای اصناف
علیرضا ترحمی کارشناس امور اقتصادی و مالیاتی نیز در این میزگرد با بیان اینکه صندوق‎های مکانیزه فروش به صورت رایگان در اختیار اصناف قرار می‎گیرد گفت: واحدهای صنفی علاوه بر اینکه به ازای میزان بهای این صندوق‎ها از پرداخت مالیات معاف می‎شوند تا دو سال نیز مشمول 10 درصد معافیت مالی می‎شوند. 
وی افزود: در قانون مالیات قدیم سال اولی که یک صنف ایجاد می شود مالیات براساس مالیات مغازهای همجوار و در سال های بعد براساس توافق اصناف اخذ می شود در صورتی که ممکن است یک واحد صنفی بعد از ایجاد شدن به دلایل مختلفی سودی را حاصل نکند و یا یک مغاز سود بیشتر و مغازه دیگری سود کمتری داشته باشد.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :