آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9523
تاریخ انتشار : 5 تیر 1391 12:0
تعداد بازدید : 605

آمریکا نگران فرزندان "حشره"

استاکس نت امشب از کار می افتد

سلاح سایبری استاکس نت با هدف حمله به تاسیسات هسته ای ایران طراحی شده و بیش از 130 هزار کامپیوتر را در سرتاسر جهان آلوده کرده و طوری برنامه ریزی شده که نیمه شب امشب (یکشنبه) از کار بیفتد.

کریستین ساینس مانیتور- یک ثانیه که از نیمه شب امشب بگذرد، قوی‌ترین سلاح سایبری شناخته شده جهان که گفته می‌شود توسط آمریکا و اسراییل به منظور نفوذ به تاسیسات هسته‌ای ایران ساخته شده بود، از کار خواهد افتاد.این بدافزار همچنان فعال است اما کارشناسانی که آن را بررسی کرده‌اند می‌گویند در لابه‌لای کدهای این بدافزار دستوراتی گنجانده شده که نیمه شب یکشنبه دستور توقف آن را صادر می‌کنند تا از رمزگشایی آن جلوگیری شود.
در عمل، توقف فعالیت استاکس نت در سطح جهان چندان مهم ارزیابی نمی‌شود، زیرا دامنه فعالیت آن تنها 130 هزار کامپیوتر بوده که دو سوم آنها در ایران شناسایی شده است. اما توقف استاکس نت، پایان نگرانی‌ها از گسترش سلاح‌های سایبری نیست. همین چندی پیش هم ایران از شناسایی بدافزار فلیم خبر داد و پس از آن نیز، در جریان مذاکرات هسته‌ای در مسکو، حملاتی علیه وزارتخانه‌های ایرانی شناسایی و خنثی شد.برای رهبران آمریکا هم امروز شناسایی استاکس نت موجب نگرانی شده تا جایی که کنگره ایالات متحده خواستار بررسی دلایل شناسایی آن شده‌اند؛ سلاحی که معادل سایبری حمله اتمی ‌آمریکا به هیروشیما خوانده می‌شود و پیش از شناسایی توسط نرم‌افزارهای ضد بدافزار، در کاخ سفید از آن با عنوان «حشره» (The Bug) یاد می‌شد. کارشناسان امنیت سایبری در خود آمریکا هم نگرانند و می‌گویند با فاش شدن اسرار و کدها، استاکس نت می‌تواند مدل مفهومی ‌حملات مخرب‌تر باشد و «فرزندان استاکس نت» علیه کشورهای دیگر یا حتی علیه خود ایالات متحده به کار گرفته شوند و تاسیسات برق رسانی یا سایر زیرساخت‌ها را مورد تهاجم قرار دهند. البته طبیعتا آمریکا به عنوان سازنده استاکس نت می‌تواند هدف اولیه حملات آینده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :