آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9522
تاریخ انتشار : 5 تیر 1391 11:51
تعداد بازدید : 1829

سهامداران نگران سلامتی مدیر اجرایی گوگل هستند

لــری سـخـن بـگـو!

با غیبت لری پیج، بنیانگذار و مدیر اجرایی کنونی گوگل در جلسه روز پنجشنبه سهامداران این شرکت علامت سوال های بسیاری در مورد وضعیت جسمانی وی مطرح شده و بسیاری از کارشناسان نسبت به سلامت وی بدگمان شده اند.

گزارش:نسترن صائبی

منابع: رویترز و آسوشیتدپرس

اریک اشمیت، مدیر هیات مدیره این شرکت در مورد غیبت وی گفت که پیج به دلیل اینکه صدایش گرفته بود، نتوانست در این جلسه شرکت کند. اما اخبار جدید حاکی از آن است تا زمانی که وضعیت صدای پیج بهبود نیافته، در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O گوگل که در هفته آینده برگزار خواهد شد و همچنین در مراسم مربوط به نتایج مالی فصل دوم 2012 در ماه ژوییه، شرکت نخواهد کرد. داگ آنموث، تحلیلگر مرکز تحقیقاتی JP Morgan بعد از انتشار این خبر این پرسش را مطرح کرد که آیا بیماری مدیر اجرایی گوگل باعث افت سهام گوگل خواهد شد؟ وی در نامه‌ای به سهامداران نوشت: لری پیج، مدیر اجرایی و بنیانگذار گوگل در جلسه سهامداران این شرکت حضور نداشت. گوگل هم دلیل این غیبت را گرفتن صدایش اعلام و ادعا کرده که وی نمی‌تواند صحبت کند. این در حالی است که براساس اعلام گوگل، وی حتی هفته بعد و تقریبا یک ماه دیگر نیز قادر به صحبت نیست. وی افزود: ما دلایل دیگری برای اینکه نشان دهد وضعیت جسمانی پیج وخیم است، در دست نداریم، اما حضور نیافتن وی در مراسم اعلام نتایج مالی فصل دوم این شرکت، علامت سوال‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاران گوگل مطرح کرده است.  آنموث همچنین اشاره کرده که لری از 25 ماه مه گذشته تاکنون هیچ فعالیتی در گوگل پلاس، شبکه اجتماعی مورد علاقه‌اش نداشته و هیچ پستی ارسال نکرده است.
این وضعیت تا حدودی همه را یاد بیماری استیو جابز، مدیر اجرایی اپل انداخته که برای نخستین بار اخبار مربوط به بیماری وی منتشر شد. البته آنموث معتقد است که هنوز دلیل قانع‌کننده‌ای برای زیر سوال بردن ادعای گوگل مبنی بر سالم بودن پیج وجود ندارد. گوگل هفته آینده قرار است نخستین تبلت با برند خود را با نام نکسوس و همچنین نسخه جدید سیستم‌عامل موبایلی‌اش را با نام آندرویید 1/4 یا آب‌نبات پاستیلی (Jelly Bean) در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان I/O معرفی کند.
لری پیج: من هیچ مشکل جدی ندارم
با بالا گرفتن این شایعات، لری پیج، مدیر اجرایی کنونی گوگل با اطمینان دادن به کارمندان این شرکت گفت که وی هیچ مشکل جسمی یا بیماری جدی ندارد. به گفته یکی از منابع آگاه، پیج در ایمیلی به کارمندان گوگل اعلام کرد: من هیچ مشکل جدی ندارم. به گفته سخنگوی گوگل، پیج هنوز به فعالیت‌های خود در شرکت ادامه می‌دهد، اما سعی می‌کند که در حین کار صحبت نکند. به هر حال این غیبت طولانی مدت، باعث مطرح شدن علامت سوال‌های بسیاری در مورد وضعیت سلامتی پیج شده است و این شرکت ملزم شده که هر چه زودتر وضعیت جسمانی وی را برای سهامداران فاش کند و آنها را از نگرانی درآورد. کارشناسان راهبردی گوگل معتقدند که مدیران این شرکت در حال حاضر با درخواست‌های زیادی برای افشای این شرایط مواجه نشده‌اند، اما اگر غیبت پیج همچنان ادامه پیدا کند، با فشار بیشتری در این زمینه روبه‌رو خواهند شد. این در حالی است که از روز جمعه گذشته، سهام گوگل با 1/1 درصد کاهش به 48/571 دلار به ازای هر سهم رسید.
 جیمز پست، پروفسور مدیریت دانشگاه بوستون و کارشناس شناسایی مشکلات راهبردی در شرکت‌ها در این مورد می‌گوید: اگر گوگل وضعیت سلامتی پیج را تشریح نکند، به زودی باید جوابگوی سوالات سختی باشد. وی می‌افزاید: در حالی که بسیاری از افراد از جمله مدیران ارشد کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند که مشکلات سلامتی‌شان را محرمانه نگه دارند، مدیران اجرایی شرکت‌‌های سهامی عام مسوولیت‌های بیشتری را برعهده دارند و در صورت مبتلا شدن به بیماری جدی باید وضعیت جسمانی خود را تشریح کنند. مشابه این مساله چندین سال پیش نیز اتفاق افتاده بود؛ زمانی که بسیاری از کارشناسان از اپل به دلیل مخفی کاری‌‌هایش در مورد بیماری استیو جابز انتقاد کردند.
بیماری پیج از آن جهت مورد توجه است که وی در کنار اریک اشمیت و سرگئی برین، نقش مهمی در کنترل سهام این شرکت اینترنتی دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :